Read.Me

Mahmut Karslıoğlu - Yayın Yönetmeni

Türk Telekomdan Sözde İndirim !

ADSL ile ilgili olarak uzun zamandır kulaktan kulağa yayılan açıklamalar en sonunda resmi olarak da yapıldı. Ancak tabi ki beklenen gelişmelerin bir çoğu yine dedikodu olarak kalmaktan ileri gidemedi. Yapılan açıklamaya göre bundan sonra en düşük sınırlı bağlantı hızı 1 Mbit olacak. İlk bakışta gerçekten etkileyici duran bu gelişme konunun detaylarına inip değerlendirildiği zaman ne yazık ki etkisini yitiriyor. Hatta yapılan bu değişikliğin internet kullanıcılarından çok Türk Telekom’a daha fazla yararı olabileceği de söylenebilir.

Çünkü açıklamada çok ön planda olmayan bir detay kotanın artırılmayacağıydı. Şimdi şöyle bir küçük hesap yapalım. Örneğin elimizde ortalama düzeyde download yapmayı seven ancak sınırsız bağlantıya da fazla para vermek istemediği için aylık 512Kbit hız ve 3GB kotalı bir bağlantı satın almış olan bir internet kullanıcısı olsun. Kullanım alışkanlıklarına göre kotasını 10 günde bitirdiğini ve geri kalan zamanda da kullanmaya devam ettiğini varsayalım. Bu durumda 20 gün boyunca ekstra kullanacak demektir.

Yeni düzenleme ile kullanım hızı 1Mbit’e yükseleceği için örnek kullanıcımız büyük bir ihtimalle kotasını da iki katı bir hızda tüketecektir. Dolayısıyla geriye kalan süre yani ekstra kullanım süresi de uzayacak. Eskiden 20 gün boyunca 512Kbit hızda download’a devam eden kullanıcı artık 25 gün boyunca 1MBit hızda download edeceği için bu işten asıl karlı çıkanın da Türk Telekom olacağı da basit bir hesapla ortaya çıkarılabilir. Üstelik üst kullanım sınırı eskiden sınırsız 512Kbit ücreti üzerinden hesaplanırken yeni düzenleme ile bu sınır da 1 Mbit seviyesine, yani yukarı çekilecek. Bu da kendini engelleyemeyen tüm kullanıcılardan iki katı kar elde etme anlamına geliyor.

Ortada şöyle bir gerçek var. Bu türde yapılan hız artışları için hiçbir ek altyapı çalışmasına zaten gerek duyulmayacağı için yapılan artışın aslında yeterli bile olmadığı da düşünülebilir. Kota artırılmadığı sürece istenirse her kullanıcıya 10Mbit hız verilsin bu bir gelişme olarak sayılmamalıdır. Çünkü hız artıkça beklentiler artacak ve dolayısıyla sonuç olarak sadece artırılmayan kotalar daha hızlı tükenecektir. Bundan sonra bağlantıyı kullanmaktan vazgeçen kullanıcılar için ise zaten ek bant genişliğine de ihtiyaç olmayacaktır.

Sonuç olarak Türk Telekom, eğer yaptığı değişikliklerin gerçekten ses getirmesini istiyorsa öncelikle karşımıza sınırsız 256Kbit bağlantıları 512Kbit’e artırıldığı duyuruları ile gelmelidir. Yoksa göstermelik yapılan %18 indirim ile kimseyi mutlu edebileceğini pek sanmıyorum.

Mahmut Karslıoğlu
Takip Edin