Read.Me

Mahmut Karslıoğlu - Yayın Yönetmeni

En iyi bilgisayar dergisi ödülü bu sene de CHIP'in

Bir önceki blog'um uzun süre kaldı, biliyorum hemen değiştiremedim. Bunun için tüm okurlarımızdan özür dilerim. Ama üniversite gezileri, dergi hazırlığı, online işlerle ilgili o kadar yoğun bir trafiğimiz vardı ki utanarak söylüyorum blog yazmaya vakit bulamadım. Ama öyle bir haber var ki bunu sizlerle paylaşıp mutluluğumuzu bir kat daha artırmak için her şeyi bir kenara bırakıp yazmak istedim.

Belki bir çoğunuz biliyorsunuzdur. Zaman zaman çeşitli üniversiteler öğrencileri arasında yapılan anketler ile neredeyse her alanda bir önceki yılın en başarılı firmalarını belirlerler. İstanbul üniversitesi tarafından düzenlenen ve artık gelenekselleşmeye başlayan ödül töreni de bunlardan biri. 2004 ve 2005 yılları içinde CHIP'i en iyi bilgisayar dergisi dalında ödüle layık görmüşlerdi. 2006 için de bu ödül yine CHIP'in oldu.

Kurumsal olarak duyduğumuz mutluluğun yanında kişisel olarak da mezun olduğum üniversitenin verdiği ödülü 3 yıl üstüste almanın gururu ve mutluluğunu yaşıyorum. Arkadaşlarımla birlikte verdiğimiz emeğin böyle güzide bir üniversitemizin genç ve yetenekli beyinleri tarafından takdir görmesi ve ödüle layık görülmek gerçekten inanılmaz bir duygu. Bunu sizlerle paylaşmak istedim.

Ödül töreni yarın saat 16:00'da İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Oditoryumunda yapılacak. İlgilenen okuyucularımıza duyurulur.

Ankara'dan sonra 16 Nisan'da da İzmir'deyiz

En son blog'umda 13 Nisan 2007 Cuma günü Microsoft'un Imagine Cup yarışmasını ve yeni ürünlerini öğrencilere duyurmak için düzenlediği serinin Ankara ayağında, Çankaya Üniversitesindeki seminerde olacağımızı söylemiştik.

Gittik geldik. Kaçıranlar detayları arkadaşlarından öğrenebilirler:) Seminere ilgi oldukça fazlaydı. Katılan öğrenciler orada gerek Microsoft Imagine Cup ile ilgili gerek ise Microsoft ürünleri ile ilgili her tür detayı öğrenme şansına kavuştular. Katılan öğrencilerden birinin Microsoft'un Robotics yazılımını kullanarak programladığı robot ile yaptığı gösteri verilen molada en ilgi çeken detaylardan biriydi. Detayları yakında Güçlü Aydoğan'ın blog'unda bulacaksınız.


Sonunda yorucu ama bir o kadar da zevkli günün ardından tekrar İstanbul'a döndük. Ancak hepsi bu kadar değil. Buraya niye gelmiyorsunuz diyen İzmir'li okurlarımız için de Pazartesi günü İzmir'de yine Microsoft ile birlikte seminerde olacağız. 16 Nisan'da öğleden sonra 17:00'a kadar Bornova İzmir'de Ege Üniversitesinde olacağız. Ankara'daki arkadaşlarınız bizi yanlız bırakmadı. Umarım siz de orada olacaksınız. Gelecek olanlar ile görüşmek umuduyla.

13 Nisan 2007'de Ankara Çankaya Üniversitesindeyiz

13 Nisan 2007 Cuma günü Ankara'da olan üniversite öğrencilerine sesleniyorum. Vakti olanlar varsa Microsoft'un Imagine Cup yarışmasını tanıtmak için düzenlediği serinin Ankara ayağında, Çankaya Üniversitesindeki seminere mutlaka katılın. Çünkü bizler de orada olacağız.

Orada gerek Microsoft Imagine Cup ile ilgili gerek ise bilgisayar dünyası konusunda aklınıza takılan her tür konuyu konuşma ve tartışma fırsatı bulacağız. Gelecek olanlar ile orada görüşmek umuduyla.

Mobil iletişimde gerçek rekabete az kaldı!

Bir yıla yakın süren geçiş döneminde, rekabetin içinde olsa da Vodafone, kendi ismine kavuştuktan sonra rakiplerini daha fazla rahatsız etmeye başladı. En büyük rakibinin belirsiz durumuna güvenerek uzun süredir çok büyük bir icraat gerçekleştirmeyen Turkcell’in ise başlattığı reklam kampanyaları ile son aylarda yeniden atak yapma çabası da pek gözden kaçacak türden değil.

Amaçsız reklam yapılmaz
Normalde etrafınızdaki reklamlara ne kadar dikkat edersiniz bilmiyorum. Belki sadece bakar ilginç dersiniz, belki de hiç görmezsiniz bile. Yürütülen reklam kampanyalarının arkasında yatanları çoğu zaman hiçbirimiz bilemeyiz. Hele ki büyük ölçekli firmalarda ürünün belli bir özelliğini ön plana çıkartan reklam dizileri, öngörülen bir tehlikeye karşı alınmış savunma taktikleridir. Bunun haricinde emin olun hiçbir firma durup dururken “hadi bu ay da reklam yapalım bari” diyip reklam yapmaz.

Birkaç aydır devam eden sevimli Selocan’lı reklamları seyrederken zaman zaman gülümsüyor zaman zaman da hüzünleniyoruz. Aslında tümünün arkasında yatan, verilmek istenen fikir ise Turkcell’in kapsama alanının genişliği ve kesintisiz iletişimde olan liderliğini vurgulamak. Peki niye şimdi? Turkcell’in bu konudaki liderliği zaten herkes tarafından açıkça bilinmiyor mu? Vodafone lansmanına kadar Selocan’ları sadece bu liderliği perçinlemek için olan bir prestij reklamı karakterleri olarak düşünüyordum.

Kesintisi iletişimde yeni lider, Vodafone
Ancak tarafsız şirketler tarafından yapılan araştırmalar gösteriyor ki son iki ayda erişilebilirlik ve kesintisiz iletişim konusunda liderlik el değiştirmiş. Şu an hızlı bir yükseliş sonunda lider olan Vodafone’u Turkcell takip ediyor. Daha önce düşüşte olan Avea ise Vodafone ile birlikte hızlı bir yükselişte. Bu durumun Turkcell’i rahatsız ettiği oldukça açık. Geçmişte, şimdi ve gelecekte kesintisiz iletişim lideri sloganlı reklamlar ise bunun en büyük kanıtı.

Numara değiştirmeye artık gerek kalmıyor
Turkcell şu anda bu olaydan dolayı kullanıcı kaybetmez elbette. Çünkü gerek CHIP Online’da gerek ise diğer sitelerde yapılan yorumların bir çoğunda Turkcell kullanıcıları numaralarını kaybetmemek için operatör değiştirmeyi düşünmüyor. Asıl kıyamet ise numara değiştirmeden operatör değiştirme ile ilgili olan kanunun uygulanmaya başlanması ile kopacak gibi. İşte o zaman gerçek lider ortaya çıkacak. Çünkü o zaman kullanıcılar kimin ne kadar albenili reklam yaptığına değil, ne kadar çok hizmeti ne kadar ucuza verdiğiyle ilgilenecek.

Bu aşamadan sonra kullanıcı beğenmediği operatörü istediği zaman elinin tersi ile itebileceği için ben, hepimizi memnun edecek kıran kırana rekabet günlerinin yakın olduğu düşünüyorum.

Mahmut Karslıoğlu
Takip Edin