Read.Me

Mahmut Karslıoğlu - Yayın Yönetmeni

Sadece internet kullanmayı istemek yasak mı?

Evinde zaten görüşme yapmak için kullandıkları bir telefonu olanlar ve aynı hat üzerine ADSL bağlantısı alanlar için çok fazla sorun olmasa da hiç bir zaman telefon görüşmesi yapmayacak ve sadece internet kullanmak için yeni hat bağlatanlar şu an haksız yere 12 YTL fazladan para ödüyorlar.

Yani fark edilmese de aslında 1024 sınırsız ADSL bağlantısının fiyatı 49 YTL değil, 49+12= 61 YTL! Çünkü Türk Telekom, kullanmayacak olsanız da ADSl almak için telefon hattı almanızı şart koşuyor ve sonradan bu hattı kapatmak için verilen dilekçeleri de geri çeviriyor.

Şimdi herkes Kocaeli’nden Yunus Abdullahoğlu'nun bu konuyla ilgili açtığı ve kazandığı davaya karşı Türk Telekom'un nasıl karşılık vereceğini bekliyor. Çünkü Türk telekom kararı onaylarsa herkes bu davayı örnek gösterip telefon hatlarını iptal ettirebilecek. Davada mahkeme, Telekom’un bunu iptal edebilecek altyapısı olduğuna karar vermişti.

Gerçekten de teknik altyapı olarak bakıldığında ADSL almak için böyle bir gereklilik yok. Fakat ADSL kullanıcıları Skype ve benzeri yazılımlar ile telefon görüşmelerini internet üzerinden yaptıkları için bundan rahatsız olan ve sık sık bu rahatsızlığını da dile getiren Türk Telekom sanki bunun intikamını almak istercesine ek 12 YTL'leri toplamakta ısrar ediyor.

Aldığımız bazı duyumlar bazı Türk Telekom çalışan yakınlarının zaten bu avantajı kullandığı yönünde. Umarız yakın zamanda bu avantajı herkese sağlarlar da o 12 ytl'ye Skype ile doyasıya yurtdışı görüşmesi yaparız. Ama şunu da söyleyeyim en azından A tipi lisans sahibi şirketler aktif hale geçene kadar Türk Telekom bu avantajını kaybetmemek için elinden geleni yapacak.

Mahmut Karslıoğlu
Takip Edin