Read.Me

Mahmut Karslıoğlu - Yayın Yönetmeni

Web yayıncılığı böyle yapılır?

İnternet üzerinde başarılı olmak için size çok iyi bir örnek sunuyoruz!

Bugün internet üzerinde yer alan milyonlarca web sitesi içinde öyle projeler ortaya çıkıyor ki duyulduktan sonra yükselişini kimsenin durdurması mümkün olmuyor. Aralarında neden benim aklıma gelmedi diye hayıflanacağınız çok yaratıcı fikirlere sahip olanlar da var. Bu siteler her yerde olduğu gibi internet üzerinde de ilk olmanın verdiği avantajlardan sonuna kadar faydalanıyorlar.

Bu yüzden de eminim herkes hayatında en az bir defa daha önce kullanılmamış bir fikir bulma ve bununla internette ilk olma hayalini aklından geçirmiştir. Ancak emin olun bu o kadar kolay değil. İnternet üzerinde yapılabilecek her şey yapılmış dediğiniz anda bile biri hiç beklemediğiniz bir fikir ile çıkıp sizi şaşırtabiliyor. Ama nedense o fikir sizin aklınıza gelmiyor, öyle değil mi? Peki o halde internet üzerinde başarıyı yakalamak için ne gibi bir yol izlemek gerekiyor?

Önce aslında ilk olmanın her şey demek olmadığını kabullenerek başlamak da fayda var. Facebook bunun en büyük ispatı. Uzun yıllardır internet kullananlar bilirler. Bir dönem neredeyse hemen her web sitesinin bir köşesinde banner olarak karşımıza çıkan Classmates bu fikri ilk olarak kullanıma açan siteydi. Ama bugün aynı fikirden asıl büyük vurgunu yapan bir başka site oldu. Buna neden olarak birçok etken sayabiliriz tabi ki. Ama bunlar arasında bir tane var ki, eğer internet üzerinde başarılı bir proje oluşturmak istiyorsanız kesinlikle göz ardı etmemeniz gerekiyor.

İnsanların internete yönelmesinin sebepleri arasında, her istediklerinde bilgiye özgürce, sansürsüz ve en önemlisi tamamen ücretsiz olarak ulaşabilmeleri ilk sıralarda yer alıyor. Bu da demek oluyor ki eğer yetişkinlere yönelik bir site projeniz yoksa internet üzerinde herhangi bir içeriği satarak iyi bir yerlere gelmeniz pek mümkün değil. Hatta hiç mümkün değil. Dolayısıyla iyi bir fikir ile ortaya çıktıktan sonra tüm iş modelinizi bu fikri tamamen ücretsiz olarak kullanıma sunacakmış gibi hazırlamanız gerekiyor. Ücretsiz derken tüm kapıların ziyaretçilerinize sonuna kadar açık olmasından bahsediyorum. Yani kapıların değil kilitli, kapalı bile olmaması gerekiyor. Bu da demek oluyor ki içeriğinizi ücretsiz bile olsa bir üyelik sistemi arkasına dahi koymamalısınız.

Tabi yıllardır gerçek dünyada kullanılan iş modellerini bir kenara itip ürettiğini bedavaya verme fikrine alışmak pek kolay değil. Ancak devir değişiyor. Hem yeni “dükkanınız” da zaten gerçek dünyada değil. Bu yüzden yeni sistemde tek gelirinizin reklamlar olması gerektiğini ve reklamın görüntülendiği kadar kazanacağınızı yani diğer bir deyişle ne kadar çok ziyaret alırsanız o kadar fazla kazanacağınızı unutmamanız gerekiyor. Bu da sanırım kapıları neden kapatmamanız gerektiğini net bir şekilde açıklıyordur.

Ziyaretçi çekebilmek için ise gerçekten ama gerçekten kendi içeriğinizi üretebiliyor olmanız gerekiyor. Bir yerlerden “esinlenerek” sitenize kattığınız içeriğin aslında size bir faydası olmadığını da sakın unutmayın. Emin olun içerik elde etmek için kaynak ararken hiç kimse kendinden daha başarısız bir siteyi seçmez. Bu da Google aramasında hiçbir zaman kaynak siteden daha üst sıralarda yer alamayacağınız anlamına geliyor. Ancak hiçbir yerde olmayan bir içerik, sadece kendi düşünceniz bile olsa Google’da size ilk sıraları sunabilir. Aslında çok zor değil. İnternette başarının sırrı koşulsuz ve karşılıksız hizmetten geçiyor. Bu ince ayrıntıları göz ardı etmezseniz başarılı olacağınızı garanti edebilirim.

Çünkü sadece 6 ayda CHIP Online’ın ziyaretçi sayısının 20 katına çıkmasına ve Türkiye’nin en başarılı teknoloji sitesi haline gelmesinin arkasında yatan sır aslında bundan başka bir şey değil. Bu gün Hürriyet Online’ın (www.hurriyet.com.tr) teknoloji sayfası içerik ortağı olan CHIP Online, yurt dışında ise başka sitelerin ancak “esinlenerek” içerik aldığı Giveaway of the Day (www.giveawayoftheday.com) gibi popüler siteler ile de ortak çalışarak sunduğu servisleri artırıyor. Tek amaç ise ziyaretçilerine sürekli artan bir şekilde hizmet verebilmek. CHIP Online diğer hiçbir teknoloji sitesine benzemiyor. Henüz ziyaret etmediyseniz çok şey kaçırıyorsunuz. Benden söylemesi. www.chip.com.tr adresinde hepinize kapımız sonuna kadar açık. Görüşmek üzere.

Mahmut Karslıoğlu
Takip Edin