Read.Me

Mahmut Karslıoğlu - Yayın Yönetmeni

Çekirdek ister gibi tablet mi alınır?

Piyasadaki tablet enflasyonu içinde en doğrusunu seçmek ne yazık ki bu cihazları kullanmak kadar kolay değil.

Bugünlerde herkesin elinde bir tablet var. Nereye baksak birileri kafasını önüne eğmiş ya sosyal medya hesabını kontrol ediyor ya oyun oynuyor ya da kaçırdığı dizileri seyrediyor. Belki de en konforlu anında bile kitap okumayan insanlar metroda, otobüste, ayakta giderken bile ellerindeki tabletlerden kitap okuyor. Teknolojinin bir modası varsa tabletlerin günümüzün trendi olduğu aşikâr. Ancak piyasadaki tablet enflasyonu içinde en doğrusunu seçmek ne yazık ki bu cihazları kullanmak kadar kolay değil. Bu konuda bana gelen soruların artmasından yola çıkarak bu ay ister kendiniz için, ister evdeki ufaklığa doğum günü ya da karne hediyesi olarak en doğru tableti seçme konusunda pratik bir satın alma rehber hazırlamaya karar verdim.

Ülkemizdeki satın alma gücünün çok yüksek olmaması nedeniyle bir çok üründe olduğu gibi teknolojik ürünlerde de fiyatın oldukça önemli bir kriter olduğunu göz ardı edemem ancak kuruyemişçiden çekirdek ister gibi 150 TL'lik tablet, 300 TL'lik tablet gibi bir seçim kriterini anladığımı da söyleyemeyeceğim. Bu anlayış diğer teknolojik cihazları satın alırken de pek doğru değil ama özellikle tabletler konu olunca sizi çok fazla yanıltabileceğini söyleyebilirim. Çünkü en pahalı tabletin en iyisi olmadığı gibi ucuz bir tablet de en kötüsü olmayabiliyor. Dolayısıyla önce ihtiyacınızı belirleyip ona göre karar vermek daha doğru olacaktır.

Bu noktada ilk olarak boyuta karar vermeniz gerekiyor. Eğer uygun fiyat kriterinde ısrarcıysanız 7" ya da 8" tabletler bu dünyaya giriş yapmak için en ideal seçenek olacaktır. Tek elle tutulabilme avantajı ile kitap okumak için toplu taşıma araçlarında bile rahatlıkla kullanılabilir. 9" ve 10" boyutlarına sahip büyük ekranlar ise özellikle oyun oynamayı ve film seyretmeyi sevenler için ideal olacaktır. Tabii ki büyük ekranın çoğu zaman daha kısa pil ömrü demek olduğunu da unutmayın.

İnternette sörf yapmak, elektronik kitap ve dergileri okumak, sosyal medya hesaplarına ulaşmak ve basit oyunlar için yüksek çözünürlüklü bir ekran aramıyorsanız tek çekirdekli bir işlemciye sahip bir tablet size yeterli olabilir. Ancak takılmadan HD çözünürlüklü film ve dizileri oynatmak ya da oyunları oynamak istiyorsanız özellikler içinde minimum çift çekirdekli 1Ghz üstü bir işlemci aramalısınız. Konsolları aratmayan yüksek kalitedeki modern oyunlar için ise herhangi bir 4 çekirdekli işlemci bile size yeterli olmayabilir. Bu durumda kutu üzerindeki özellikler listesini kontrol edip Apple için A6X ya da A7, Android tabletler içinse mutlaka Nvidia Tegra, Samsung Exynos ya da Qualcomm Snapdragon gibi spesifik işlemcilere sahip tabletlere yönelmelisiniz. Tüm uygulamaları çalıştırabilmesi için minimum 1Gb RAM yeterli olacaktır.

Son olarak eğer küçük çocuğunuzun eline vereceğiniz ve bozulsa da umursamayacağınız düşük fiyatlı bir tablet değil de uzun yıllar kullanmayı planladığınız bir tablet alacaksanız arkasında güvenilir bir marka olması tercih sebebi olmalıdır. Eğer iPad almayacaksanız bu şekilde Android sisteminiz için uzun süreler güncelleme alacağınıza emin olabilirsiniz. Her zaman en yeni uygulamaları kullanmanıza imkan tanıyacak bu sistem güncellemelerini en hızlı almanın yolu ise Nexus modellerinde olduğu gibi orijinal Android kullanan bir tablet edinmekten geçiyor.

Mahmut Karslıoğlu
Takip Edin