Read.Me

Mahmut Karslıoğlu - Yayın Yönetmeni

Yoksa fotoğraflar anılarımızı mı çalıyor?

Hatıralarımızın bir kısmının aslında hiç hatırlamadığımız anılardan oluştuğunu biliyor muydunuz?

Çocukluğunuz ile ilgili neler hatırlıyorsunuz? Hatırladığınız ilk anıların kaç yaşınıza ait olduğunu hiç düşündünüz mü? Belki ilk adımlarınızı attığınız dönemlerde ayağınızın halıya takıldığını, yüzüstü düşüp dişinizi kırdığınızda ne kadar acı çektiğinizi ya da dedenizin omuzunda ilk dondurmanızı yerken kafasına külahı nasıl düşürdüğünüz ile ilgili komik anıları daha dün gibi hatırlıyorsunuzdur. Dört yaşınızdan daha önceye ait bu tür anılarınız varsa size kötü bir haberim var. Bunlar sizin anılarınız olmayabilir.

Yapılan araştırmalar dört yaşından önceye ait anılara sahip olmamızın pek de mümkün olmadığını gösteriyor. On yaşımıza kadar anılarımız sürekli yenilenerek ve birbirinin yerine geçerek gelişiyor ve ancak on yaşımızda sabitlenmeye başlıyor. Günümüzde hatırladıklarımız da işte bu anılara dayanıyor. Peki o zaman nasıl oluyor da daha eskilerini çok net hatırlayabiliyoruz?

Bunlara etkilenmiş anılar deniliyor ve temelinde eski fotoğraflar ve aile hikâyelerine dayanıyor. Genelde bir aile büyüğünden eski bir fotoğraftan yola çıkarak yıllar boyunca dinlediğimiz hikâyeler bir süre sona bizim anılarımız olmaya başlıyor. Instagram üzerinden #FakeMemory hashtag'i altından paylaşılan fotoğraflara ve hikâyelerine bakarsanız ne demek istediğimi örneklerle daha kolay anlayabilirsiniz. Hatta sizlerin de mutlaka en az bir tane böyle hikâyesi olduğuna eminim. Bizim yaş grubumuz için bu hikâyeler belki hafızamızın çok küçük bir kısmını oluşturuyor olabilir ama ya günümüzde neredeyse kullandığımız her cihazın fotoğraf çekebildiği bir dünyada büyüyen çocuklarımızı nasıl bir gelecek bekliyor olacak?

Doğdukları tarihten itibaren önemli her anlarını kaçırmadan fotoğrafladığımız çocuklarımız bugün çok iyi kullandıkları mobil cihazlar üzerinden sürekli bu fotoğraflara erişim halindeler ve henüz 5 yaşlarına bile gelmeden ben bebekken ile başlayan sahte anılara sahipler. Hayatları boyunca da durum bu şekilde devam edecek. Üstelik sorun sadece hatırlamadığımız zamanlarda çekilen fotoğraflarla da sınırlı değil. Kendimizi bildiğimiz anlarda anılarımızı ölümsüzleştirmek için çektiğimiz fotoğraflarda da bir nevi anılarımızı outsource etmiş oluyoruz ve daha sonrasında ise hatırlamak için bu harici hafıza birimlerine bel bağlıyoruz. Bu konuda çalışmaları ile ün yapmış psikolog Linda Henkel de fotoğraf çekmenin kendi gözümüz ile görmeye kıyasla anları daha kolay unutulur hale getirdiğini çalışmalarıyla ispatlıyor.

İnsan hafızası, fotoğrafların kaldırabileceğinden çok daha fazla dinamizm içeriyor. Yani zaman geçtikçe her yeni deneyim ve öğrendiğiniz yeni şeyden sonra yıllar önce çektirdiğiniz bir fotoğrafa bakış açınız ve o fotoğrafla ilgili hatırladığınız anılarınız yeniden şekillenecektir. Sürekli değişen anılara sahip olmak istemiyorsanız fotoğrafları hafızamızın bir yedeği olarak görmekten vazgeçmek iyi bir fikir olabilir. Bana sorarsanız bundan sonra fotoğraf çekerken önce anı yaşayıp ondan sonra ölümsüzleştirmelisiniz. Hele ki fotoğrafladığınız çocuklarınızın büyümesi ise en iyisi bu anları sürekli bir cam arkasından yaşamayı bırakın. Emin olun daha sonra bakarım diye çektiğiniz yüzlerce, binlerce fotoğraf, depolama ünitelerinin bir köşesinde kalacak ve en önemli anılar unutulup gidecek. Çözüm mü istiyorsunuz? Fotoğraflarınızı bastırın ve fiziksel albüm olarak saklayın.

Mahmut Karslıoğlu
Takip Edin