Read.Me

Mahmut Karslıoğlu - Yayın Yönetmeni

Veri tsunamisine hazır olun!

Yediğimiz, içtiğimiz, gördüğümüz, duyduğumuz her şeyi internette paylaşıyoruz. Varın veri trafiğini siz hesap edin!

Dört yılda bir oynanmasının da etkisiyle özellikle fanatik futbolseverlerin heyecanla beklediği organizasyonlardan biri olan Dünya Kupası, farklı futbol anlayışına sahip dünya ülkelerinin karşı karşıya gelmesi ile normalde futbol seyretmeyen kitleyi bile kendine bağlamayı başarıyor. Bu sene Brezilya'da protestoların gölgesinde de olsa başlayan kupa, alınan sürpriz sonuçlar ile sonucu artık çok daha fazla merakla beklenen bir organizasyon halini aldı.

Futbolun güzelliğinin yanı sıra teknolojik açıdan da ilkleri içinde barındıran Dünya Kupasında bu yıl ilk defa biri final maçı olmak üzere üç maç, çimleri bile tek tek sayabileceğimiz bir kalite olan 4K teknolojisiyle kaydediliyor. Ayrıca topun çizgiyi geçip geçmediği kontrol etmek için kullanılan "Gol Çizgisi Teknolojisi" de FIFA tarafından bu yıl yine ilk defa kullanılıyor. Hatta Fransa ve Honduras maçında skoru değiştirdi bile.

Görsel kalitenin artması ve hataların minimuma inmesi futbol maçlarını seyrederken alınan zevki her geçen gün artırdığı su götürmez bir gerçek elbette. Ancak fark etmesek de, arka planda bunların neden olduğu inanılmaz bir hızda çığ gibi büyüyen veri trafiğini de unutmamak gerekiyor. Mobil teknolojilerin gelişmesi ile futbol tutkunlarının maç sırasındaki paylaşımlarından doğan artan veri trafiği de cabası. Veri depolama ve yönetimi alanında hizmet veren şirketlerden biri olan NetApp'indünyanın en çok izlenen spor etkinliğindeki gittikçe karmaşıklaşan veri çıkışının dününe, bugününe ve geleceğine dair yaptığı çalışmaya göre, bu yıl Brezilya'da düzenlenen Dünya Kupası'nda sadece seyirci bant genişliği 12.6 TB'ı bulacakmış.

192 ülkede gerçekleşecek yayını ise, dünya nüfusunun %46.4'üne denk gelen 3.2 milyar izleyici izleyecek. İnternet kullanımının nispeten daha fazla olduğu ABD'de izleyicilerin %79'unun da canlı yayını internetten izlemesi bekleniyor. HD TV'lerinçözünürlüğünün 4 katına denk gelecek şekilde 4K kalitesinde çekilecek bazı maçların görüntüleri ise, sinema ekranlarına aktarılacak.

Hatta oluşturulacak yüz tanıma teknolojisine sahip görüntüleme ve ses sistemi, suç tespit programlarında kullanılarak kalabalıklar içinde saniyede 400 yüz görüntüsü tarayacak ve her bir yüzdeki 46 bin biyometrik noktayı, suç veri tabanındaki 13 milyon kişiyle karşılaştırabilecek. Dünya Kupası her seferinde yavaş ama emin adımlarla kendi içinde evrim geçirirken, şampiyonanın veri altyapısı da bir o kadar hızlı bir şekilde değişikliğe uğruyor. 2018'deki Dünya Kupasında bu değişim elbette ki aynı hızda artacak.

Ancak yapılan çalışmalar asıl farkı 2022'de Katar'da yapılacak Dünya Kupasında göreceğimizi söylüyor. Buna göre seyirci bant genişliği 1.3 PB'ı bulacak. Bu kupadaki 86.250 final maçı seyircisinin artık çok yaygınlaşacak giyilebilir cihazlarla kendi HD yayınlarını yapmaları öngörülüyor. Bu da bir anlamda verinin tsunamisi olarak adlandırılıyor.

Mahmut Karslıoğlu
Takip Edin