Read.Me

Mahmut Karslıoğlu - Yayın Yönetmeni

Rise of the Tomb Raider - Xbox One

89/100, Xbox ONE, Crystal Dynamics Lara’yı özlediniz mi? Şimdiye kadar ki en iyi kalitede oynamaya hazırlanın!


İlk çıktığı dönemde oyun dünyasına kattığı yeni tür ile ve başrol kahramanının üçgen prizmaları ile hepimizi etkilemiş olsa da aslında ilk Tomb Raider, hatalarla dolu çok tekdüze bir oyundu.  Ancak yine de Lara’nın yıkılan bir piramidin dibine gömüldüğü bir önceki nesilin son oyununun ardından üzülmedim desem yalan olur.

Yeni bir yapımcı ve dağıtımcı ile  uzun yıllar sonra sıfırdan başlayan yeni seride ise sadece Lara değil oyun da oldukça iyi olmuştu ve davamının geleceği de belliydi. İşte Rise of the Tomb Raider, gelen o ikinci oyun. İlk olarak sadece Xbox One’a exclusive olarak çıktığı için de diğer oyunseverler adına üzgünüm. Ne yapalım, siz de Xbox One seçseydiniz diyerek hemen oyuna geçiyorum :)

Olaylar bir önceki oyunun tam 1 yıl sonrasında geçiyor. Lara bildiğiniz Lara ama artık kafasında bir takım sorular var. Bunlardan en önemlisi de kuşkusuz ki ilk oyunda yaşadığı doğa üstü tecrübe. Bunun peşinden giden Lara, babasının notlarından Kitezh adındaki gizemli bir şehrin varlığını öğreniyor ve buna ulaşırsa, ölümsüzlüğü de bulacağına inanıyor.

Oyunun çizgisel senaryosunu biraz da olsa kırmak için  yapımcılar oyuna biraz Assassin’s Creed esintisi eklemiş ve çok da güzel olmuş. Ana görev noktasına ilerlerken geçtiğiniz bölgeler, bir çeşit açık alan. Yani bu alanlarda serbestçe davranmamız mümkün oluyor. Size görev vermek isteyen NPC’lerden görev alıp, materyal toplayıp, araştırma yapabiliyorsunuz Lara bir önceki oyunda olduğu gibi yine çok atletik, yine elinden her iş geliyor.

Farklı olarak artık okuna ip bağlayıp kendine zipline’lar yaratabildiği gibi uzaktaki nesneleri kendine de çekebiliyor. Crafting yani bulduğunuz nesnelerden bomba ve zehirli ok gibi yeni şeyler yapabilmek de oyuna eklenen diğer bir yenilik. Bunun için etraftaki hayvanları avlamak da gerekebiliyor. Gizlenmenin de çok önemli olduğu yeni Tomb Raider, bir çok farklı oyundan esintiler taşıyan iyi bir oyun olmuş. Daha önceki tekdüzelikten eser yok. Xbox One’ınız varsa mutlaka oynayın.

Nesnelerin internetinde Ocak ayında neler oldu?

Bağlantılı arabalar, giyilebilir teknolojiler ve akıllı evler konularında ayın dikkat çekici gelişmeleri karşınızda!

Ford’dan 2015’de rekor patent başvurusu
Ford’un bir önceki yıla göre %36 artış gösteren patent başvuruları arasında kendi kendine giden ve bağlantılı araçlar, sürüş paylaşımı, elektrikli bisiklet ve giyilebilir teknolojiler de yer alıyor.

Dünyanın ilk kablosuz güzellik maskesi: Mapo
Dünyanın ilk bağlantılı bu güzellik maskesi ile deri yapınızı daha çok anlama ve nem oranını maksimize etmeniz mümkün olacak. Mapo ile ilgili daha fazla detay almak için www.wiredbeauty.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Fluxo ile ışığın yönünü siz belirleyin
Akıllı telefonunuzu kullanarak sadece ışığı kısmak değil yönünü de belirleyebileceğiniz bu sistemde odanızın istediğiniz bir köşesine istediğiniz renkte ışık yönlendirebiliyorsunuz. (http://getfluxo.com)

İki tekerlek mucizeleri

Kaykay kullanmak artık pek havalı değil. Modaya uymak için bu yeni hafif ulaşım araçlarına bir göz atmanız şart.

Aslında her şey Segway ile başladı. Jiroskopun hafif taşıtlarla birleştirilmesi ile ortaya çıkan bu araçlar denge konusunda binicisine yardımcı oluyor, dolayısıyla da ilk bakışta sürüşü imkansız gibi görünen farklı iki tekerlekli araçları mümkün kılıyordu. O zaman Segway’e bile mucize araç gözüyle bakıyorken bugün çok daha minimal ve bir gidona bile sahip olmayan araçların popüleritesi hızla artıyor. Bu alanda bugün en popüler olan ve IO-Hawk markası ile (www.iohawk.com)
tanınan self balancing scooter’lar aslında iki yanında tekerlek olan kaykaylar ve ortalama 1520km menzil ve 10-15km/saat hız ile kısa mesafedelerde oldukça iyi bir çözüm oluşturuyor. Benzer menzillere sahip ama bir tekerlek daha az olan ve daha dikkat çekici bir şey arıyorsanız Beyoğlu Belediyesinin de bir benzerini kullandığı Ninebot One (www.ninebot.com) ilginizi çekebilir. Tabi bu arada Kickstarter’da dikkat çeken Onewheel (www.rideonewheel.com) gibi diğer aykırı modelleri de atlamamak gerekiyor.

2016’da bu teknolojilerin peşinde koşacağız!

Sanal gerçeklik gözlüklerinden, 360 derece kameralara drone’lardan IOT’lere kadar bir çok teknoloji bizi bekliyor olacak

Her sene olduğu gibi 2016 yılında da artan çözünürlükler, büyüyen depolama kapasiteleri, daha da hızlanan, küçülen ve daha uzun pil ömrü sunan mobil cihazlar karşısında heyecanlanacağız elbette. Ancak bu yıl bir çoğunu da belki ilk kez deneyimleyeceğimiz çok daha farklı cihazların hayallerimizi süsleyeceğini söyleyebilirim. Bunun sinyallerini bir süredir alıyoruz ve teknoloji dünyasını yakından takip eden herkesin benimle hem fikir olacağına da eminim. Bu teknolojilerden ilki  sanal gerçeklik gözlükleri olacak gibi duruyor. Bu konuda yatırımları olan HTC’den Sony’ye, Oculus’tan Samsung’a hemen her firma 2016’nın ilk çeyreğinde ürünlerini kullanıcılar ile buluşturacak. Bir çoğunu deneyimleme fırsatı da bulduğum bu cihazlar yeterli içerik desteği olması durumunda kullanıcılarını 2016 yılının büyük bir kısmında gerçek dünyadan koparabilir. Diğer taraftan önce Youtube ardından da Facebook’un da destek sunması ile geleceğin
360 derece videoda olduğu bir nevi tescillenmiş oldu. Dolayısıyla 2016 yılında sadece fotoğraf değil aynı zamanda 360 derece video çeken kameraların popüleritesinin artacağını söylersek herhalde yanlış olmaz. Bilindik markaların yanı sıra fonlama siteleri üzerinde 2015 yılı sonlarına doğru gerçeğe dönüşme şansı bulan bir çok proje bu konu ile ilgilenenlerin dikkatini çoktan çekmiş durumda. İçerik üretmek için 2016 yılında bu cihazlar peynir ekmek gibi satılabilir. Yasal düzenlemeler sonrası yoğun kısıtlamalara maruz kalmazsa  profesyonel drone’ların da satış rakamları yükselmeye devam edebilir. Önümüzdeki yıl hemen her alan nesnelerin interneti cihazları da daha da artan bir hızda etrafımızı saracak. Tabii ki bu ay ayrıca değindiğim kendi kendine dengede duran iki tekerlekli hafif ulaşım araçlarını da unutmayalım. 2016 yılında havada süzülüyormuş gibi giden daha fazla insan görmeye hazır olmalısınız. Hepinize bol teknolojili bir sene diliyorum.

Mahmut Karslıoğlu
Takip Edin