Read.Me

Mahmut Karslıoğlu - Yayın Yönetmeni

The Elder Scrolls V: Skyrim SE - Xbox One

90/100, XONE/PS4/PC, Bethesda, Skyrim’i anlatacak tek bir kelime var: Ef-sa-ne!

Aslında RPG seven herkesin o ya da bu şekilde oynadığı ve hala oynamakta olduğu bir oyun bu. Oyun dünyasının sıklıkla devir daim yaptığı şu sıralar, Skyrim de karşımıza tekrar Special Edition ile çıkıyor. RPG dünyasına çok yakın olmadığım için Skyrim hep bana biraz uzak olmuştu. Bu durumun oyunun kalitesi ile bir alakası yok. Kaldı ki Skyrim yeni nesil bir RPG’nin ne olması gerektiğini gösteren çok güzel bir örnek. Açıkça söyleyebilirim ki RPG oynasaydım bu Skyrim olurdu! Zaten RPG sevenler için de Skyrim’in yeri ayrıdır. Hal böyle olunca, Bethesda da kolları sıvamış ve grafiklerini güncelleyerek bu büyük efsaneyi tekrar piyasaya sürmüş.

Skyrim şu an PC platformunda hala oynanıyor ve modlanmış grafikleriyle Special Edition’dan bile daha iyi bir halde ama durum yeni nesil konsollar için öyle değil. Dolayısıyla Special Edition, PC oyuncuları için pek de iştah açıcı bir başlık değil ama yeni nesil konsol oyuncuları için susuz yutulacak kıvamda.

Abartılı bir görsel kalite artışı beklemek doğru değil
Öncelikle, bu yeni versiyonun görsel tarafına bakmak lazım tabii ki. Orijinal Skyrim’in görsel tarafının zamanının üstünde bir görsel kaliteye sahip olduğunu söylesem, abartmış olmayız sanırım. Special Edition, bu kalitenin üzerine sadece kaliteli bir cila çekebilmiş. Yani öyle ahım şahım bir görsel gelişim beklememek gerekiyor. Işıklandırmalar kuvvetlendirilmiş, yüzey kaplamaları güçlendirilmiş, büyü efektleri cilalanmış ve buna benzer görsel detaylar elden geçirilmiş. Sonuç olarak zaten yeterince güçlü olan Skyrim atmosferi, daha da güçlenmiş. Kısacası, yeni nesil konsolların FPS sorunlarını görmezden gelirseniz, ortada herhangi bir sıkıntı yok.

Oyun konsola sorunsuz biçimde uyarlanmış
Kontroller de gamepad’e çok güzel yerleştirilmiş. Stick’lerin hassasiyeti çok iyi ve diğer kontrollerin her biri olması gerektiği yerde duruyor. Yani daha önce Skyrim oynamışlığınız varsa, gamepad kontrollerine çok kolay adapte olabilirsiniz. Ayrıca konsol oyuncuları düşünülerek oyunun menüsüne bir Quicksave seçeneği de eklenmiş. Genel hatlarıyla baktığımda Skyrim Special Edition’ın ne eksiği, ne de fazlasının olduğunu söyleyebilirim. RPG dünyasına çok aşina olmasam da görünen göy kılavuz istemez. Skyrim bu türde oynanabilecek en güzel oyunlar biri. Üstelik oyun platformu için konsolu tercih edenler için de PC’deki modlanmış kaliteye yakın bir görsellik sunabiliyor. Skyrim’i konsolunuzda oynamak istiyorsanız, gönül rahatlığıyla satın alabilirsiniz.

Nesnelerin internetinde Ocak ayında neler oldu?

Bağlantılı arabalar, giyilebilir teknolojiler ve akıllı evler konularında ayın dikkat çekici gelişmeleri karşınızda!

Lab-on-skin sağlığınızla ilgili bilgileri terden okuyor
Glikoz, klorit, laktat ve pH gibi biyolojik belirtileri terinizi test ederek gerçek zamanlı olarak ve klinik doğrulukta verebilen lab-on-chip teknolojisini kullanan yeni cihaz bir dövme gibi görünecek kadar küçük ve ince. Sporcuların elektrolit dengesini rahatlıkla koruyabilir.

Uber kendi yapay zeka laboratuvarını kuruyor
Uber, bir yapay zeka araştırma startup’ı olan Geometric Intelligence firmasını satın alarak kurduğu Uber A.I. Labs ile teknolojiyi gerçek dünya ile daha uyumlu hale getirmek için çalışacak. Böylece otonom taksiler daha optimal ve güvenli bir rota izleyebilecek.

Ev hayvanlarınızın yemekleri her daim temiz olsun
Anti bakteriyel bir yemek kabı olan The PetKit Fresh, içindeki dahili dijital tartı ile ev hayvanlarınızın yiyeceğini tartabiliyor. Cep telefonu ile bağlantılı çalışan yemek kabı, kedi ve köpeğinizin yemek türüne göre tükettikleri kaloriyi hesaplayabiliyor.

Dragon Ball Xenoverse 2 - Xbox One

80/100, XONE/PS4/PC, Bandai Namco, “Yine ve yeniden Kame Hame Ha!!”

Anime evreninde Dragon Ball’un yeri tartışılmaz. Seksenli yıllardan bu yana devam eden serileri, filmleri ve konu başlığımıza giren oyunlarıyla, Goku’yu tanımak için anime fanı olmak gerekmiyor. Geçen senenin Şubat ayında çıkan Xenoverse adlı yapım, DB evrenine farklı bir soluk getirmişti çünkü animelerde yaşananları canlandırmanın yanında, kendi hikayesine de sahipti. Xenoverse 2 ise ilk oyunun iki sene sonrasını konu alıyor.

Bir önceki oyundan karakterinizi aktarabilirsiniz
İlk oyunda karşımıza çıkan Mira ve Towa zamanda kaos yaratmaya devam ediyor. Üstelik bu sefer farklı zaman dilimlerinden Turles, Lord Slug ve maske takan gizemli bir Saiyan başta olmak üzere, birçok Dragon Ball Z kötü karakterini işin içine katmışlardır. Kötülerin karşısına çıkmak ve zamanın akışının değişmesini engellemek ise Time Patrol’a (Zaman Devriyesi) yeni katılan ana karakterimize düşüyor. Elbette Trunks gibi birçok devriye arkadaşımız da bizim yanımızdadır. Bu arada, ilk oyundan kayıt dosyası aktarımı yapabilmeniz mümkün. Eğer aynı sistemde oynadıysanız ilk oyunda yarattığınız karakteri de Xenoverse 2’de görebilirsiniz.

Öncelikle Xenoverse 2’deki harita ilk oyundan daha büyük ve üssümüzün bulunduğu şehrin adı Conton City. Burada keyfi kavga etmek ve lisans elde etmeden uçmak yasak. İlk oyuna nazaran birazcık daha detaylı olan karakterinizi oluşturduktan (Saiyan, Dünyalı, Namek’li, Frieza Irkı veya Majin) sonra salıveriliyorsunuz şehre. Seçeceğiniz her ırkın artısı ve eksisi değişkenlik gösteriyor. Örneğin Saiyan’lar güçlü saldırılar düzenleyebiliyor ama enerjileri diğer ırklara göre çok daha düşük.

Hikaye modu kendini tekrarlıyor
Dövüşlerde ilk oyuna göre çok büyük farklar yok. Çizimleri rengarenk ve canlı olan 3D arenalarda ve anime serisinden alıştığımız birçok mekanda kimi zaman teke tek, çoğu zamansa takım dövüşleri gerçekleştiriyoruz. Hikaye modu bir süre sonra kendisini tekrarladığı için (sürekli DBZ dövüşlerine müdahalede bulunmak) iki kişi yan yana gelip dövüşmek çok daha zevkli diyebiliriz. Dragon Ball Xenoverse 2 için ilk oyunun devamı değil de genişletilmiş hali diyebiliriz. Daha fazla karakter, daha fazla mekan ve bulunabileceğimiz birçok etkileşim mevcut. Ana görevlerin yanında animeden tanıdığımız karakterlerin birçok yan görevini yapıyoruz. Ayrıca ilk oyunda olmayan Super Saiyan Blue dönüşümü de oyuna aktarılmış. Kısacası hikaye olarak bir gelişme sunmasa da geniş içeriği ile ve arkadaşlarınızla vaktinizi öldürebileceğiniz bir dövüş oyunu Dragon Ball Xenoverse 2.

CHIP Ocak sayısı çıktı, yoksa hala almadınız mı?

Kağıttan vazgeçemeyenler size sesleniyorum :)

Kağıttan vazgeçemeyenler size sesleniyorum :) Gelişen teknoloji ile her geçen gün yeni biri mecranın ortaya çıkması var olan geleneksel yayın platformlarının da kendini değiştirmesini zorunlu kılıyor. Çok iyi biliyorum ki bir çoğunuz için hiçbir yeni mecra kağıttan okumanın yerini tutmayacak . Ancak basılı medyanın haberler ve güncel içerikler için yeteri kadar hızlı olamayacağının da hepimiz farkındayız. Aylık da olsa haftalık da olsa hatta günlük de olsa bu değişmeyecek. Dolayısıyla hangi içeriği hangi kanaldan verdiğiniz artık çok büyük önem taşıyor.

Değişen dünyada bir basılı yayından beklentiler de değişiyor elbette. Dolayısıyla biz de beklentilere uygun olarak içeriğini özelleştirdiğimiz yepyeni bir CHIP dergisi ile karşınızdayız. Hızlı tüketilecek konular yerine, internette benzerini bulamayacağınız, ağır ağır sindirilecek zamansız teknoloji makalelerine yer verdiğimiz, bilgisayar ve mobil cihaz kullanan herkesin tüm sorularına cevap verecek bir başucu kitabı gibi 3 ay boyunca elinizden düşüremeyeceğiniz bir dergi hazırlamaya çalıştık. Dergimizi ayrıca hemen her dijital yayıncılık platformu üzerinden de erişip okuyabilirsiniz.

Bilgisayar kültürü mottosu ile başladığımız bilişim yayıncılığı serüvenine bundan sonra 3 ayda bir teknoloji kültürü mottosu ile devam edeceğiz. Bir sonraki sanayi devrimi olacak Endüstri 4.0’ı yakalayabilecek bilinç düzeyine sahip bir toplum oluşturmak için üzerimize düşeni yapmaya devam edeceğiz. Teknoloji genel kültürünüzü her zaman güncel tutacak yeni CHIP dergisini beğeneceğinizi umuyoruz. Tükenmeden siz de alın :)

Dead Rising 4 - Xbox One

75/100, XONE/PC, Capcom, AVM’de zombi doğramak gibisi yok!

“Aman Allahım yine mi zombiler?” dediğiniz duyar gibiyim. Evet yine zombiler! 2006 yılında aramıza katılan Dead Rising’in 2017 versiyonunda da elbette başrol zombilerde ve onlardan bu rolü çalmak isteyen ünlü gazetecimiz ve zombi katilimiz Frank West de kontrolümüzde. İlk oyunun geçtiği Kolorado kenti Willamette’te yeniden bir zombi salgını olduğunu keşfeden Frank West, soluğu burada alıyor ve kaderiyle de baş başa kalıyor.

Noel arifesi
Meğer Willamette Memorial Mall tam da Noel vakti açılmamış mı? Bu vesileyle de oyunun genelinde bir Noel havası esiyor. Oyun menülerinde Noel müzikleri çalıyor, AVM ve mağazalar Noel temasıyla süslenmiş. Ortamın güzel gözüküp gözükmediğine de karar veremiyoruz zira AVM’ye adım attığımız andan itibaren gözümüz sadece çeşit çeşit zombiyi ve toplanacak bin bir türlü eşyayı seçiyor.

Öncelikle şunu söylemeliyiz ki DR4, artık çok daha kolay bir oyun. Benim gibi hayatta kalma oyunlarından uzak duran kişilerdenseniz hele, DR4’e bayılacaksınız. Oyunun zorluk seviyesinin bir hayli düşmüş olmasının en büyük nedeni, artık Frank West’in neredeyse bir ölümsüze dönmüş olması. Artık bir sağlık barına sahip olan Frank, etrafta kolayca bulunabilecek yiyecekler, ilaçlar ve sağlık paketleriyle anında iyileşebiliyor. Buna ek olarak zombilerin artık çok daha az hasar veriyor olması da önemli. Ayrıca zamana dayalı görevler de bu oyunda yok. Oyunda bir çok şey daha otomatik gerçekleşiyor. Tüm bu kolaylaşmaya Exo Suit’imiz de eklenince işler hepten Frank’in lehine işlemeye başlıyor.

Peki bu bisikleti elektrikli testereyle birleştirsem?
Dead Rising’in en orijinal yönlerinden biri farklı farklı eşyayı birleştirerek enteresan silahlara kavuşmaktı. Bu furya elbette DR4’te de devam ediyor. Oyuna bir AVM’de başlıyoruz olsak da bir süre sonra kentin başka bölgelerini gezme imkanımız oluyor. Buralarda  araç kullanmanın ve savaş makineleriyle zombi kesmenin çok daha eğlenceli olduğunu söyleyebiliriz. Silah mevzusunu aynen araçlar için de değerlendirebiliyorsunuz. Zaten oyundaki en saçma araç bile (Çocuk bisikleti misal.) zombilere zarar verebilmekte.

Poz ver bakalım
Fotoğraf çekme mevzusu da geri dönüş yapmış durumda. Çektiğiniz fotoğrafın kalitesine göre, anında bir değerlendirme yapılıyor ve buna göre tecrübe puanı (Prestige Point) ve para kazanabiliyorsunuz.

Tüm DR oyunlarını oynadıysanız ve çok da beğenmiş değilseniz, bu oyunu bir kenara bırakabilirsiniz. Hiç DR oyunu oynamamış olanlarsa burada olan biteni çok daha büyük bir heyecanla karşılayacaktır.

Mahmut Karslıoğlu
Takip Edin