Read.Me

Mahmut Karslıoğlu - Yayın Yönetmeni

CHIP Nisan sayısı çıktı, yoksa hala almadınız mı?

Kağıttan vazgeçemeyenler size sesleniyorum :)

Sevgili CHIP okurları,

Bu yılın ilk sayısında içerik olarak CHIP’i baştan aşağı yenileyerek karşınıza çıkmıştık. Sizlerden çok olumlu tepkiler de aldık. Dolayısıyla bu ay ki giriş yazıma yeni CHIP’e göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı teşekkür ederek başlamak istedim. 2017’nin ikinci çeyreğinde yine yepyeni bir sayı ile daha karşınızdayız.

Geçen süre zarfında göstermiş olduğunuz ilgi ve beğeninin bize dönüşü muhteşem iki ödül ile oldu. İlk olarak Boğaziçi Üniversitesi Bilişim Kulübünün yıl başında düzenlediği ödül töreninde CHIP, üniversite öğrencileri ve teknoloji severlerin oyalarıyla en iyi bilgisayar dergisi seçildikten sonra geçtiğimiz Mart ayının ortalarında yine bir başka değerli üniversitemiz Yıldız Üniversitesi Teknokent de CHIP’i Türkiye’nin Teknoloji Dergileri Yıldızı seçerek ikinci kere onurlandırdı. Yılın henüz ikinci yarısına gelmeden çift ödüllü dergi olmak bizleri çok mutlu etti. Bunun bilinciyle size layık olmak için yine dopdolu bir dergi ile karşınızdayız. Bu ay yine internet dâhil hiçbir yerde bulamayacağınız bilişim gündemini çok iyi takip eden zamansız teknoloji makalelerine ek olarak ilginizi çekeceğine inandığımız 4 muhteşem test ile karşınızdayız.

Günümüzde, çevremizde büyük firmalar ve bankalar bile güvenlik problemleriyle boğuşurken bireysel olarak güvenliğin önemi daha çok ortaya çıkmaya başladı. Dolayısıyla siz okurlarımızın kendini güvende hissedebilmesi için bu Av-Test ile işbirliği yaparak daha önce görülmemiş kapsamda bir güvenlik yazılımları testi gerçekleştirdik. Piyasada bulunan ücretli ücretsiz 20’den fazla güvenlik yazılımını karşılaştıran testimize bakmadan seçim yapmamanızı tavsiye ederiz. Güvenlik konusunda ek makalelerimiz de internette daha huzurlu sörf yapmanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca en iyi kalitede müzik dinleyebileceğiniz kablolu ve kablosuz kulaklık testi ile tek disk üzerinde 10 TB’a varan depolama kapasitesi sunan disklerin karşılaştırmalı testinin de ilginizi çekeceğine eminiz.

Teknoloji dünyasındaki anlık değişimler için CHIP Online (www.chip.com.tr) , Facebook (www.facebook.com/chiponlineturkiye) ve Twitter (www.twitter.com/chiponline) ile kutu açılışlarından video incelemelere, canlı yayınlardan farklı video formatlarına tüm vlog’larımız için ise mutlaka Youtube (www.youtube.com/user/ChipOnlineTR) kanalımıza abone olmayı da unutmayın. Şimdi teknoloji genel kültürünüzü her zaman güncel tutacak CHIP dergisi ile sizleri baş başa bırakıyorum. Görüşmek üzere.

Watchdogs 2 - Xbox One

90/100, PS4, Respawn Enternatinment/EA, Sorunları çözmek için teknoloji yeter!

İlk oyunu 2014 yılında piyasaya çıkan Watch Dogs serisi, Ubisoft'un birçok diğer oyununda yaptığı gizlilik ve aksiyonu bir arada beğenimize sunmuştu. Aradan çok da uzun bir süre geçmemiş olmasına rağmen, bu ay içerisinde Watch Dogs 2 çıkageldi. İlk oyundaki hack mekaniğini birkaç adım ileriye taşıyan ve açık dünya konseptini en az GTA kadar iyi bir şekilde beğenimize sunan yeni oyun, seriye harika bir devam yapımı olmuş gibi duruyor.

Yeni oyunla birlikte birçok şey değişiyor
Francisco'nun belki de en özel ve güzel yerlerinden birisini baz alan Watch Dogs 2'de, harika bir şehir planlaması yapılmış diyebiliriz. Daha önce bir benzerini GTA IV ve V'de de gördüğümüz gerçekte var olan şehre benzer bir harita modelleme mantığı, Watch Dogs 2'de de muazzam bir şekilde resmedilmiş. Etrafta etkileşime geçilebilecek onlarca farklı obje bulunuyor. Hacklenecek mekânlar, binilecek arabalar, iletişime geçecek NPC'ler ve daha nicesi. Yeni karakterimizin ismi Marcus Holloway. Kendisi tam bir hacker ve DedSec isimli bir hacker örgütü ile birlikte çalışıyor. Ekibin amacıysa içinde bulundukları şehrin ana güvenlik sistemini yok etmek.

Watch Dogs 2 de tıpkı ilk oyunu gibi sessizliğin ön planda olduğu bir yapım. Tabii bu sessizlik bir şekilde bozulursa, işte o zaman silahlar konuşur hale geliyor. Marcus'u esas fark yaratan bir birey haline getiren, toplamda bulunan yedi farklı özelliği oluşturuyor. Fakat bu özelliklerden Botnet, Environmental RC, Hijacker, Gang Attack ve de Security System Shutdown gibi başlıklar daha büyük önem taşıyor. Bu özellikleri kesinlikle edinin.

Harita sadece büyük de değil...
Haritamız büyük dedik. Fakat harita sadece büyük olmakla yetinmeyecek kadar detaylı. Evet, üzerinde birçok farklı nokta bulunuyor ama daha da önemlisi dilediğimiz zaman içine dalabileceğimiz etkinlikleri barındırması. Etrafta o kadar farklı ufak oyun bulunuyor ki ana senaryodan sıkıldığınız anda gidip biraz kafa dağıtabiliyorsunuz.

Multiplayer
Watch Dogs 2 multiplayer konusunda da geride kalmıyor. Haritanın belirli bölgelerinde cereyan eden co-op görevler, genelde girişi yasak bir bölgeden araç çalma, bilgi edinme, belirli birkaç eşyayı araklama, bazı eşyaları yok etme ve de bir mahkûmu kaçırma gibi başlıklara ayrılıyor.

Watch Dogs 2 genel olarak eğlenceli ve dinamik bir oyun olmuş. Açık dünya konsepti içerisinde bolca hack yapmak ve şehri bir anlamda "karıştırmak" isteyenler için biçilmiş kaftan.

Titanfall 2 - Xbox One

90/100, PS4, Respawn Enternatinment/EA, Bağ kurduğun Titan’dan sorumlu olursun!

Voltran ve diğer çizgi filmlerin de etkisiyle, mecha’lar bizim neslin bir nevi çocukluk arkadaşları aslında, malumunuz. Haliyle, Titanfall’un ilk oyununu da saatlerce oynamıştık. Ancak ilk oyunda tek kişilik bir hikaye modu olmaması ve Mecha’lar ile Pilot’ların hikayesi üzerinde de pek durulmadığından bizleri kendine çok bağlayamamıştı. Titanfall 2 ise bu sefer tek kişilik hikaye moduna ek onlarca yenilik vaadi ile karşımızda. Peki ne kadar iyi?

Hemen söyleyelim, oyunun tek kişilik hikaye modunu gerçekten çok beğendik. Öncelikle, Half-Life 2’den tanıdığımız Source Engine’in yeni versiyonu ile geliştirilen grafikler muhteşem gözüküyor ve oyun da son derece optimize. PC’de oynayacaksanız teknik servis sayfalarımızdaki “orta seviye” gücünde bir bilgisayar ile oyunu eksiksiz deneyim etmeniz mümkün.

Bağ kurmadan olmaz
Hikaye, alelade bir piyade iken bazı olaylar sonucunda kendisini bir Titan pilotu olarak bulan Jack Cooper’ın üzerinden gidiyor. Öncelikle belirtelim, tek kişilik hikaye kesinlikle “online haritalar üzerine kurulmuş zorlama bir deneme” değil, gerçekten de ince elenip sık dokunmuş, hikaye anlamında çok kuvvetli olmasa da üzerinde zaman harcanmış ve aslında çizgisel olmasına rağmen bunu hissettirmeyen bir yapıya sahip. Aynı zamanda Titanfall’u daha önce oynamamış oyuncular için de muhteşem bir başlangıç noktası zira oyunun çoğu FPS’ye göre karmaşık mekaniklerine de alışmanızı sağlıyor. Ayrıca multiplayer’da kullanabileceğiniz altı farklı loadout’u da bu hikayeyi oynarken açabiliyorsunuz.  

Ne kadar farklı?
Oyunda piyade tarafının kullandığı silahlar birbirine benzese de detayda büyük farklılıklara sahip, ayrıca hepsinin isminin yanında bir iki kelime ile güçlü olduğu yönler yazıyor. Bu da oyunun multiplayer tarafına çok zaman ayırmayacak oyuncular için fena olmamış. Oyunun multiplayer’ı ilk oyuna fena halde benzediğinden uzun uzun anlatmayacağım. Bilmeniz gereken, muhtemelen en fazla zaman geçirdiğiniz mod olan Attrition yerine duruyor. Diğer klasik modların yanında bir de Skirmish modu var ki aslında deneyim edebildiğim kadarıyla Attrition modundan tek farkı minion’ların olmaması. Ayrıca rank sistemi de elden geçirilmiş ve bu da “takım yüzünden kaybettim” diye sinirleri bozulan oyuncular için kurtarıcı olmuş zira yeni sistemde kişisel başarılarınız sizin seviyenizi belirlemekte eskisine göre çok daha etkili. Ayrıca Networks denilen bir özellik sayesinde de müfrezeler kurabiliyor ve arkadaşlarınızla beraber savaşabiliyorsunuz.

Mahmut Karslıoğlu
Takip Edin