Read.Me

Mahmut Karslıoğlu - Yayın Yönetmeni

Halo Wars 2 - Xbox One

85/100, XONE/PC, 343 Industries/Microsoft Studios Çok bekletti ama sonunda çıktı! Hücuuum!

Hatırlarsanız ilk beta sürecinde ön incelemesini de yazmıştım. Halo evrenindeki FPS oyunları da RTS oyunları da seviyorum. Açıkçası dünyada en çok hayrana sahip olan bu oyununun hayranlarından biri de benim denilebilir. Betasında da çok fazla hata gerçi ama bakalım arkasına Creative Assembly’nin desteğini de alan 343 Industries ekibi oyunun tam sürümünde bize nasıl bir oyun sunmuş.

Gerçek zamanlı strateji olarak Halo
Aslında FPS ve RTS bambaşka iki tür olsa da Halo yapımcıları ilk oyunda bu geçişi çok iyi yapmışlardı. Halo Wars 2, ilk oyundan 28 yıl sonra 2559 yılında geçiyor. Oyunda, insan ırkının geleceği olarak bilinen UNSC ve yeni uzaylı ırkı Banished yer alıyor. Covenant yerine gelen yeni düşmanlarımız da en az eskileri kadar agresif. Halo Wars 2 klasik RTS oyunlara nazaran, isometriğe daha yakın bir bir kuş bakışı kamera açısına sahip. Bu sayede haritayı rahat bir şekilde kontrol edebiliyoruz. İki ırk birbirine birçok açıdan benziyor. Aralarındaki en büyük farksa sahip oldukları farklı lider birimleri. Tek kişilik senaryoda toplam 13 adet görev bulunduğu gibi bu görevleri co-op olarak deneyimlemek de mümkün. Birim animasyonları ve efektler konusunda iyi iş çıkaran yapımcılar, oyun mekaniklerinde de uzun yıllardır kabul gören taş, kağıt, makas yapısını kullanmış. Yani kara araçları piyadelere karşı üstünlük sağlayabiliyorken, piyadeler uçan birimlere karşı etkili ve uçan birliklerse kara araçlarına karşı daha çok üstünler.

Gerçek zevki multiplayer ile çıkıyor
Halo denildiği zaman en çok akla gelen başlık sanıyorum multiplayer olacaktır. Tıpkı FPS oyundakine benzeyen oyun modlarını deneyim etmemize imkân sunan Halo Wars 2’de, son bir oyuncu hayatta kalıncaya kadar süren Deathmatch, yapay zekâya karşı oynanabilen Skirmish mod’un yanı sıra, oyuncuların üs ya da belirli noktaları ele geçirmeye çalıştıkları Stronghold ve Domination gibi modlar yer alıyor. Blitz isimli moddaysa bir anlamda kart oyunu oynuyoruz. Son dönemlerde fazlasıyla revaçta olan kart oyunlarının bir nevi oyuna dahil edilmesi iyi bir gelişme.

 Özetlemek gerekirse Halo Wars 2, birinci oyunun birçok açıdan kendisini geliştirmiş ama bir o kadar da belirli sınırlardan çıkamamış hali. Yeni senaryo ilerleyişi, muazzam ara sahneler ve kolay oynanışı ile özelikle Halo hayranlarını kendine çekecek olsa da ne yazık ki genel geçer RTS oyunculara pek hitap etmiyor. Bu noktada dikkatten kaçmaması gereken esas unsur, yapımcı ekibin yavaş yavaş kendisine RTS türünde bir kulvar açması. Bakalım bundan beş sene sonrasında bu kulvarda başka oyunlar da görebilecek miyiz?

Hitman – Complete First Season - Xbox One

80/100, XONE/PC/PS4, IO Interactive/Square Enix Hitman sezon finali yapıyor!

Yıllar önce gizlenme mekaniğine sahip oyunlarla Thief aracılığı ile tanışmış ve ardından bu tarzda oyun ararken bulduğum Hitman serilerini de severek oynamıştım. Serinin isim haklarını şu an Square Enix’te. Tomb Raider’ı tekrar popüler bir seri olarak aramıza döndüren firma ardından büyük potansiyeli olan Hitman’e de el attı ve bence bu konuda da başarıya ulaştı sayılır. Her ne kadar Square Enix’in son Hitman’i episodik yapıya sahip olarak piyasaya sürmesi nedeniyle oyuncuların bir bölümü tarafından “parasını peşin aldığı oyunu bölüm bölüm sunmakla” suçlansa da en sonunda sezon bitti ve artık herkes oyununa kavuştuğu için bu bir sorun değil.

Dizi mantığı
Eğer bölüm mantığını kabul edip içinize sindirebildiyseniz sizi ikinci bir sürpriz daha bekliyor. Oyun mekaniklerin düzgün çalışabilmesi adına online bağlantı gerekiyor. Bu “şart koşuyor” gibi algılanmasın ancak challenge’lar ve diğer mekaniklerin oyunun ne kadar merkezinde olduğunu düşünürseniz oyundan verim alabilmeniz adına gerekli. Oyunun kahramanı olan Ajan 47, hedefine kitlenen, karşısına çıkacak engelleri saptayıp ona göre rotasını ayarlayan ve sonuca ulaşan başarılı bir ajan. Bu başarısı da beş farklı seri katilin genlerinin tek potada eritilmesinden geliyor. Hitman’in ilk sezonunda Paris, Sapienza, Marakeş, Bangkok, Colorado ve Japonya’nın en kuzeyindeki Hokkaido adası gibi 6 farklı mekanı ziyaret ediyoruz. Her bir şehir eski Hitman oyunlarına göre çok daha büyük ve detaylı bir şekilde modellenmiş ve haritalarda dolaşıp keşif yapmanız da size çok değerli bilgiler ve fırsatlar olarak geri dönüyor.

Öldürmenin onlarca yolu
Hitman çeşitlilik konusunda eski oyunların bile üzerine çıkmış. Artık hedefinizi vurabilir, elektrik akımına maruz bırakabilir, zehirleyebilir, yolda ezilmesine veya derede boğulmasına yol açabiliyorsunuz.  Oyundaki “kamuflaj” mekaniği de ciddi anlamda evrim geçirmiş. Yapılan değişikliklerin ardından örneğin aşçı kıyafeti ile ortama sızdıysanız bir aşçının girmesi gereken her yere girip çıkabiliyorsunuz ve diğer aşçılar dışında hiç kimse de sizden şüphelenmiyor. Aşçılar ise “bizim ekipten değil bu!” moduna girip tüm planlarınızı bozabiliyor. Basit bir mekanik ve son derece iyi çalışıyor.

Neticede Hitman’in yeni hali, serinin eski hayranlarını yakalamayı başarabilecek kadar kaliteli ve keyifli bir oyun. Belki karşımızda yenilenen Tomb Raider gibi bir klasik yok ama ortaya koyulan şeyin Hitman isminin ağırlığını taşıyabildiği de çok açık.

Mahmut Karslıoğlu
Takip Edin