Read.Me

Mahmut Karslıoğlu - Yayın Yönetmeni

Lego City Undercover - Xbox One

80/100, XONE/PC/PS4/N Switch, Warner Bros. Lego, çocuğunuzun yaşına uygun bir GTA oyunu yapmış!

Her yeni Lego oyunu çıktığında bir süreliğine konsolu kızıma kaptırıyorum. Oyundan sıkılana kadarki sürede yeni bir oyun daha incelemem gerekiyorsa da bekliyor haliyle. Sağolsun Lego da son dönemde oyunları arka arkaya sıralamaya başladı, işim oldukça zorlaştı. Lego Worlds'den hevesimiz yeni geçmişti ki hemen arkasından şimdi de Lego City Undercover geldi. Ancak bu oyun standart Lego oyunlarından biraz daha farklı. Lego dünyasına odaklanan oyun bir film lisansı yerine, kendi tarzını bulmaya çalışıyor.

Çocuklar için masum GTA oyunu
Denenmiş ve test edilmiş formüllerinden bu seferlik uzaklaşan Lego City Undercover, çok satan oyun sericilerinden birisini kopyalamış olsa da (GTA) diğerlerinden farklı görünüyor. Karşımıza mizah yönü oldukça yüksek bir oyun çıkmış. Oyun çeşitli filmlere göndermeler içeriyor. Ancak zorluk seviyesine bakınca oyunun hedef kitlesi olan çocukların bunları yakalaması oldukça zor olacak. Onlar daha çok görevleri bitirip, koleksiyon nesnelerini toplamaya odaklanacaklarına eminim. Oyunun, masum bir GTA klonu olduğunu yazmıştım. Farklı olarak geçmişi karanlık bir karakter yerine Chase McCain adındaki bir Lego kanun adamını yönlendiriyoruz. Yolda yine istediğimiz araca binebiliyoruz ama zorla değil kanun (polis düdüğü) gücüyle!

Koleksiyon nesnelerini toplamak ömür sürebilir
Oldukça ilginç görevleri yerine getirdikçe açılan Lego şehri bölümlerine daha sonradan koleksiyon nesnelerini toplamak için de geri dönebiliyorsunuz. Şehrin her tarafında inşaatlar yapmak için gereken süper tuğlalar, ikramiyelerin kilidini açan kırmızı tuğlalar ve belli görevleri tamamlamak için verilen ana koleksiyon olan altın tuğlalar bunlardan sadece bazıları. Ek olarak toplanabilecek araçlar ve 300 kostüm çocukları uzun süreler oyalayabilecek nitelikte. Hatta öyle ki oyunda bir koleksiyon nesnesine rastlamadan 10 adım atmak bile imkansız.

Yeni eklenen birlikte oynama modu özellikle çocuklarınızın takılacağı yerlerde yardımcı olmanız için biçilmiş kaftan. Bu arada en baştan beri bir çocuk oyunu olarak nitelendiriyor olsam da Lego City Undercover özellikle filmlere göndermeleri ile büyüklerin de keyifle oynayabileceği bir oyun olmuş.  Ülkemizde Lego oyunlarının fiyatlarının yüksek olduğu su götürmez bir gerçek. Ancak dünyanın en büyük Lego setiyle bir açık dünya oyunu formatında oynadığınızı düşündüğünüzde ve fiziksel setlerle karşılaştırıldığında makul sayılabilir. Daha öncekilerden farklı bir Lego oyunu oynamak istiyorsanız iyi bir seçim olabilir.

Nesnelerin internetinde Temmuz ayında neler oldu?

Bağlantılı arabalar, giyilebilir teknolojiler ve akıllı evler konularında ayın dikkat çekici gelişmeleri karşınızda!

Bu cihaz şeker hastalarının hayatını çok kolaylaştırıyor!
Tip 1 ve Tip2 diyabet hastaları için her seferinde cildinizi delmeye gerek kalmadan, 5dk'lık periyotlarda şekerinizi ölçen ve akıllı telefonunuz ile takip etmenizi sağlayan Dexcom G5 Mobil CGM sistemi özellikle çocuklar ve yaşlılar için ideal bir giyilebilir sağlık cihaz olabilir.

Kendi sürücüsüz arabanızı kendiniz yapmak ister misiniz?
Eliniz montaja yatkınsa 2014 model bir KIA sol ve 1000$ harcayarak kolaylıkla kendiniz bir otonom araç geliştirebilirsiniz. Muadil donanım ve yazılım sistemlerinin 100,000$ olduğunu düşündüğünüzde PolySync'in açık kaynak sistemi gerçekten mantıklı görünüyor.

Yabani ot Terminatör'ü Tertill ile bahçeniz her daim tertemiz
Bahçesi olanlar çok iyi bilirler. Sebze meyve yetiştirirken yabani otlar toprağın verimini düşürürler. İşte bu konuda size yardımcı olacak olan, yağmura çamura dayanıklı Tertill, sürekli bahçenizde dolanarak yabani otları yoluyor.

Everspace - Xbox One

85/100, XONE/PC, Rockfish Entertainment Aksiyonu bol bir uzay simülasyonu arayanlar, parmak kaldırsın!

2000’li yılların başında Microsoft’un piyasaya sürdüğü ve türü sevenler için efsane sayılacak oyun Freelancer’ı belki hatırlayanlar vardır. Freelancer o dönemde özellikle oynanabilirliği ve eğlenceli yapısıyla uzayda olmayı seven ancak ağır simülasyonlar ve fazla detaylarla boğuşmayı istemeyenlerin gönlünde taht kurmuştu. Uzun yıllar boyunca bu tür bir oyun daha gelmedi desek herhalde yanlış olmaz. Daha önce kendine mobil oyun dünyasında yer edinmiş olan Rockfish Entertainment ise işte tam da bu noktada masaüstü ve konsol dünyasındaki ilk oyunları olan Everspace ile bu boşluğu dolduruyor.

Kısıtlı geliştirici kadrosuna rağmen sunduğu mükemmel görselliği ile bunu çok da iyi başardıklarını söyleyebilirim. Steam’e ek olarak Freelancer’ı andırıyor olmasının da bir etkisi olduğunu düşündüğüm nedenlerden Microsoft’un da dikkatini çeken oyun böylece Xbox Indie oyun programı ID@Xbox çerçevesinde Xbox One üzerinde de kendine yer bulmuş. Ben de oyunu Xbox One üzerinde deneme şansı buldum. Parantez açıp kontrollerin Xbox One oyun kumandasında da çok başarılı ve rahat olduğunu da eklemek istiyorum.

Hikayesi de olan roguelike bir space shooter
İlk başta eğer 3rd person oyun stilini seçerseniz uzayda geçen mükemmel grafiklere sahip bir shooter gibi görünse de aslında Everspace, aynı zamanda roguelike türüne de ait bir oyun. Çünkü yaptığınız savaşlar kadar oyun içindeki crafting sisteminde geminizi güçlendirmek için etraftan toplayacağınız krediler ve yakıt da çok önemli. Bu arada oyun içinde 1st person ve 3rd person oynanış arasında geçiş de yapabiliyorsunuz. Oyunun konusuna gelince: Galaksinin bilinmeyen bir köşesinde hiçbir şeyi olmadan uyanan ve daha sonradan klon olduğunu öğrendiğimiz pilotumuz ile, onun gördüğü flashback'ler çerçevesinde akan bir hikayeyi oynuyoruz. Bu arada hikâye elbette tekdüze ilerlemiyor ve her seferinde baştan oluşturulan uzayda gerek savaşarak gerek etraftan bulduklarımızı toplayarak bir sektörden ötekine ilerlemeye çalışıyoruz.

Ölümden sonra yaşam var mı?
Her seferinde baştan oluşturulan diyorum çünkü oyunda permadeath (kalıcı ölüm) sistemi var. Bu da bir şekilde ölürseniz kredileriniz hariç her şeyi kaybedip en baştan ilk sektörden başlayacağınız anlamına geliyor. Evren her seferinde baştan oluşturulduğu için bu durum uzayda olmayı sevenler için o kadar da sıkıcı olmuyor, bunu ileteyim Ayrıca kredileriniz silinmeyeceği için oyuna daha güçlü bir şekilde başlayabiliyorsunuz. Oyunda sadece 3 gemi yer alıyor olması biraz kısıtlı ve sadece tek oyunculu olarak oynanabiliyor. Benim için çoklu oyuncu çok fazla dert olmadığı için ben oyunda pek bir negatif yön bulamadım.

Hikayesi de olan muhteşem grafiklere sahip roguelike bir space shooter şeklinde isim tamlaması ile ifade edebileceğim Everspace, birbirine benzeyen oyunlar arasından sıyrılıyor ve bağımlılık yapma potansiyeli de yüksek.

Robotlar işimizi elimizden mi alıyor?

Yapay zeka her geçen gün insan performansına biraz daha yaklaşıyor. Peki bizleri egale etmesine ne kadar kaldı?

Eğer çevirmen değilseniz ve kamyon sürmüyorsanız kendiniz için şimdilik endişelenmenize gerek olmayabilir. Ama çocuğunuz için bu makaleyi okumanızda fayda var. Torunlarınız için ise şimdiden üzgünüm.

Dünya üzerinde 350'den fazla önde gelen yapay zeka uzmanlarının katılımı ile gerçekleşen anket değerlendirmesi sonucunda yapay zekanın, önümüzdeki 40 yıl içinde birçok popüler iş kolunda bizden daha iyi performans gösterecek hale geleceği öngörülüyor. Kronolojik olarak mesleklerini robotlara kaptıracak mesleklerde 2024 yılı ile ilk sıralarda çevirmenler yer alıyor.  Yapay zeka çevirenlikten 2 yıl sonra da lise düzeyinde makale yazabilecek boyuta gelecek. Kamyon sürücülerinin ise kendilerine 2027 yılına kadar yeni bir meslek bulmasını tavsiye edebilirim.

Ancak makinelerin diğer birçok görevde uzmanlaşması biraz daha uzun sürecek. gibi. Örneğin yapay zeka 2031 yılına kadar perakende çalışmada insanlardan daha iyi olamayacak. Ancak yine de 2049 yılında çok satanlar listesine girebilecek düzeyde bir kitap yazabilecek olması da korkutucu. Hatta öngörülere göre  2053  yılından sonra insanları hiç bir insan müdehalesi olmadan bir robot cerrah baştan sona ameliyat edebilecek. Umarım, o zamana kadar makina öğrenimi sürecinde robotları tekmelediğimiz videoları izlememiş olurlar :)

Ancak tabii ki uzmanlar da kusursuz değiller. 2015'deki öngörüler yapay zekanın yaklaşık 2027 yılına kadar daha iyi olacağını öngörmüşlerdi. Teknolojinin gelişme hızının artmasına rağmen tahminlerin geri gitmesi tahminlerin pek tutarlı olmadığını gösteriyor. Zaten yapılan tahminlerin gerçekleşme ihitmali de %50 olarak verilmiş.

Bu arada Amerikalı araştırmacılar, AI'nın 74 yıl içinde her insanda daha iyi performans geçirmesini beklerken, Asya'daki araştırmacılar bunu 30 yılda bekliyorlar.ması zor olan büyük bir fark. Ve ilginç bir soru ortaya çıkarıyor: Asyalı araştırmacılar Kuzey Amerikalıların ne yaptığını bilmiyor (ya da tam tersi)?.

Mahmut Karslıoğlu
Takip Edin