Read.Me

Mahmut Karslıoğlu - Yayın Yönetmeni

Irony Curtain - Xbox One X

85 XONE/PS4/Switch/PC Artifex Mundi Deponia'yı Papers Please ile birleştirin. İşte tam da böyle bir oyun!


40'lı yaşlara gelmiş deneyimli oyuncular arasında başlayan her oyun muhabbetinin bir yerinde mutlaka point and click macera oyunlarına olan özlemin yer aldığı bir bölüm vardır. Son dönemde ağzımıza bir parmak bal çalan Deponia'yı saymazsak özlediğimiz Monkey Island tadında grafikler sunan çok fazla oyun göremediğimiz de bir gerçek. Aynı fikirdeyseniz size çok iyi bir haberim var. Tam adıyla "Irony Curtain: From Matryoshka With Love", klasik macera oyunlarını sevenler için 2019'a damgasını vuracak gibi duruyor. Oyunda, kendini bir anda komünist ve güçlü kapitalist güçler arasındaki casusluk savaşında piyon olarak bulan basit bir gazeteci olan Evan Kovolsky'yi kontrol ediyoruz. 1950’lerin soğuk savaş dönemindeki Sovyetler Birliği'ni hicveden bu eğlenceli macera oyununda alışıldığı üzere imleci ekrandaki tıklanabilir nesnelere tıklayarak bulmacaları çözmeye çalışıyoruz.


Bazı bulmacalar saç baş yoldurabilir

Çabucak çözebileceğiniz bulmacaların yanı sıra mantık sınırlarını zorlayan bazı bulmacaların sizi çileden çıkarmasına da hazır olun. Çoğunun zorluk düzeyi bir hayli yüksek. Bir çok bulmacanın birden fazla çözüm yolu olması ise oyunu tekrar oynama ihtimaliniz artıyor. Çok sıkışırsanız elbette yardımınıza koşan bir ipucu sistemi de mevcut. Oyunun 2 boyutlu mekan tasarımları tek kelime ile mükemmel. Oyunun akışı ile uygun müzikleri için de aynı şeyi söylemek mümkün. Bu türden beklenecek her şeyi eksiksiz sunuyor. Buna bulmacaların zorluğu da dahil. Yeni nesil çoğunu mantıksız bulabilir ama sonuç olarak point and click maceraların esprisi de bu değil mi zaten :)

e-seçim bir çözüm olabilir mi?

Sistemin en zayıf halkası insan, acaba teknolojiden daha mı güvenli?

Üç ayı aşkın bir süre, seçim ile yatıp seçim ile kalktık. İptali, tekrarı derken hayatımızın büyük bir ısmını abluka altına aldı. Üstellik gerçekleşen bir iktidar değişimi değil sadece yerel seçimdi. Şu bir gerçek ki ne kadar ideal bir seçim sistemi oluşturulmaya çalışılsa da kaybeden bir taraf olduğu sürece itirazlar olmaya devam edecek. Bu ne ilk ne de son olacak. Sistemin en güçlü yanı ne yazık ki aynı zamanda en zayıf halkasını da oluşturuyor. İnsan faktörü olduğu sürece hata her zaman mümkün. Peki sonuçların hesaplanması ve kontrol mekanizmasından insan faktörünü komple çıkarmak mümkün mü?

Teknolojinin bu kadar güçlü olduğu bir dünyada elektronik seçimlerin sık sık gündeme gelmesi bir sürpriz değil elbette. Bu seçimin ardından da bir çok diyaloğun konusu olduğuna da eminim. Elektronik seçimler konusunda Poltio'nun gerçekleştirdiği bir anket gösteriyor ki Türkiye’nin sadece yüzde 44’ü dijital seçim fikrine olumlu yaklaşıyor. Kararsız oyların genç nüfusu oluşturan 18-24 ve 25-35 yaş gruplarında en yüksek orana ulaşması ise gösteriyor ki bu konuda en önemli seçmen kitlesi henüz yeteri kadar bilgiye sahip değil. Araştırmada; ev rahatlığında oy verme, seçim masraflarının azalması gibi olumlu yönler kadar sonuçların müdahaleye açık olması, internet ve elektrik kesintileri ile sonuçların karışması gibi endişelerin oranları dikkat çekiyor.

Ortada bir belirsizlik olduğu kesin. Dolayısıyla biz de sizleri bilgilendirmek için CHIP'in Temmuz 2019 sayısında bu konuyla ilgili artıları ve eksileri değerlendirdiğimiz çok detaylı bir makale hazırladık. Bir çok gelişmiş Avrupa ülkesinde denenip güvensiz bulunduğu için iptal edilen e-seçim sisteminin henüz tam olgunlaşmadığı açık. En iyisi CHIP Temmuz sayısını alıp, okuyup kendiniz karar verin.

CHIP Temmuz sayısı çıktı, yoksa hala almadınız mı?

İhtiyacınıza göre özenle seçilmiş, doğruluğu onaylanmış kaliteli içerikten vazgeçemeyenler size sesleniyorum :)

Sevgili CHIP okurları,
Yakıcı sıcakları iyice hissetmeye başladığımız bu aylarda sizlere, tatilde elinizden düşüremeyeceğiniz, yine birbirinden ilginç ve eğlenceli teknoloji içerikleri ile dolu bir dergi hazırlamaya çalıştık. Teknoloji gündemini en çok meşgul eden konularda; neyin doğru neyin yanlış, hangi seçeneğin daha iyi olduğu konusunda kafalardaki soruları gidermek için özenle seçmeye çalıştığımız konular arasında son birkaç sayımızda olduğu gibi yapay zeka, internette mahremiyet ve kişisel verilerimizin güvenliği yine ağırlıklı olarak yer alıyor.

Çok masum amaçlarla yola çıkan ve artık neredeyse her gün başında saatler harcadığımız bazı sosyal platformları bugün sadece hastalık derecesinde bağımlılık yapması ile değil, hakkımızda sahip olduğu bilgi düzeyi ile de gerçekten çok tehlikeli boyutlara gelmiş durumda. Bu ay, tüm Dünya’da insanların dalga dalga hesaplarını kapatarak uzaklaşmaya çalıştığı Facebook konusunda sizleri bilgilendirmeye çalıştık. Elbette son karar yine sizin. Reklam amaçlı olarak bilgilerimizin peşinde olan diğer İnternet devleri konusunda da sizlere alternatif seçenekler sunmaya çalıştık. İnternet üzerinde kendinizi daha fazla güvende hissetmeniz için phishing makalemize ve anti-virüs yazılım testimize mutlaka bir göz atın.

Günümüzün popüler teknolojik cihazlarını da unutmadık elbette. Yazın havuz başına müziği taşıyabileceğiniz bluetooth hoparlörler, aktivitelerinizi ölçmek için akıllı saatler, bilgisayarlarınız için en doğru SSD’lerle ilgili makalelerimizin yanı sıra önümüzdeki yıllarda PC’lerimizde görebileceğimiz en yeni donanımlar ve TV teknolojileri ile ilgili trendleri de sizlere sunmaya çalıştık. Dergi içeriklerinin tümünü bu blog'a sığdırmam zor elbette. En iyisi kendinizin keşfetmesi olacak. Detaylı bir içindekiler listesine ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Son olarak sosyal medya ve e-posta aracılığı ile dergiyle ilgili olumlu, olumsuz her tür fikrinizi bana ulaştırabileceğinizi bir kere daha hatırlatmak istiyorum. Yayınlanan içerikler ile ilgili çok değerli yorumlarınızı bekliyoruz. Her sayımızda olduğu gibi bir kere daha hatırlatmak istiyorum ki CHIP’teki onlarca yıllık sektörel deneyimle yorumlanarak hazırlanmış makaleleri internet dahil başka bir yerde bulmanız pek mümkün değil. Dergiyi alınca görüşmek üzere :)

Mahmut Karslıoğlu
Takip Edin