Read.Me

Mahmut Karslıoğlu - Yayın Yönetmeni

Team Sonic Racing - Xbox One X

75 XONE/PS4/PC/Switch Sumo/SEGA Sevgili kirpimiz gözünü Mario Kart’ın tahtına dikiyor. Ama acaba o kadar iyi mi?

Crash Team Racing'in ardından incelediğim bir diğer benzer yarış oyunu da Team Sonic Racing oldu. İnsan keşke yeni bir Mario Kart oyunu olsaydı da inceleme serisini tamamlasaydım diye düşünmeden edemiyor. Her neyse gelelim oyunumuza. Sumo Digital, daha önce SEGA hayranlarına en sevdikleri maskotların çoğunu içeren iki iyi arcade yarışı sunmuştu. Şimdi üçüncü bir oyunla geri dönüyorlar. Ancak bu sefer oyunda sadece Sonic'in arkadaşları yer alıyor. Türe yapılmış bir kaç küçük eklenti ile rakipleri karşısında geri kalmıyor ama yarışı önde bitirdiğini de söylemek çok zor.


Neredeyse her yönden, Team Sonic Racing, diğerlerine çok benzeyen bir kart yarış oyunu. Pistte hızlanmak ve rakiplere ateş etmek için yoldaki nesneleri toplamanız ya da benzer şekilde size yapılan saldırıları da başarılı bir şekilde savuşturmanız gerekiyor. Team Sonic Racing'in en iyi özelliği ise isminin içinde gizli. İster lokal olarak arkadaşlarınızla ister  online ya da hikaye modunu oynayın, takım oyunu üzerine kurulmuş mekanikler oyunu çok eğlenceli bir hale getiriyor. Her yarışı üçlü takımlar haline oynuyorsunuz. Yalnız oynuyor olsanız bile, başarılı olmak istiyorsanız yine de yanınıza verilen iki AI ekip arkadaşına yardım etmeniz gerekiyor.


Hikaye var ama olmasa daha iyiydi!

Biraz önce de belirttiğim gibi oyunun içinde tek başına oynayanlar için bir hikaye modu da yer alıyor.  Aslında 7 ile 10 saat arasında bitiyor olmasından dolayı buna bir hikaye modu da denir mi bilemem. Bu konuda bu ay incelediğim CTR: Nitro Fueled kesinlike daha iyi. Team Adventure adındaki bu hikaye arkadaşlarının Sonic’i piknik yapmaya çağrılması ile başlıyor. O da araba yarışına davet edildiğini anlatıyor  ve sonuç olarak arkadaşlarıyla toplanıp, Sonic’i yarışmaya davet eden arkadaşın uzay gemisine binip farklı bir gezegene gidip hep birlikte bir çeşit araba yarışı turnuvasına katılıyorlar. Hikâyede ilerledikçe de ana menüde gördüğümüz garaj sekmesinde, karakterlerin araçlarına uygulayabileceğimiz çeşitli modifikasyonlar açılıyor. Motor parçaları, araba süslemeleri, renk kombinasyonları vs. Bunların yanı sıra, kullanabileceğimiz farklı karakterler de oyunda ilerledikçe açılıyor.


Multiplayer desteği çok başarılı

Bu oyunda en çok beğendiğim şeylerden biri de multiplayer desteği oldu. Oldukça güzel tasarlanmış bir multiplayer yapısı evcut. Oyunda her takımda üç farklı tür karakter oluyor; bunlar hız, teknik ve güç karakterleri. Her birinin farklı bir becerisi var. Örneğin güç karakteri, önüne çıkan bariyerlere takılmayıp yıkıp geçiyorken, teknik karakterin de yol tutuşu daha iyi. Daha önce de belirttiğim gibi, oyun tamamen takım oyunu üzerine kurulu. Bu yüzden de oyunda, bunu destekleyen birkaç özellik bulunuyor. Mesela, takım arkadaşları yarış esnasında güçlerini birbirine avantaj sağlayacak şekilde paylaşabiliyorlar. Ayrıca, en önde giden takım oyuncusunun arkasında bıraktığı ışık huzmesinden sürerseniz, hatırı sayılır miktarda hızlanabiliyorsunuz. Bu konuda bu ay incelediğim iki oyun da birbiri ile çok benzeşiyor. Bolca halka tutmanın da hızınıza faydası dokunuyor fakat bir kutuya çarparsanız ya da arkadan füze yerseniz, topladığınız halkaların bir kısmını düşürüyorsunuz.


Crash Team Racing veya Mario Kart gibi benzer yarış oyunlarıyla kıyaslarsak hem grafikleri, hem de animasyonları bakımından hiç bir şekilde geri kalmıyor. Yarışlardaki yaratıcı ve aşırı renkli haritalar da oyuna kapılıp saatleri unutmanızı sağlayabilir nitelikte. Müzikler için de aynısı geçerli. Fakat bu hızlı müzikler, bir yerden sonra oyuncuyu yorabiliyor. Bu ay incelediğim iki oyunu karşılaştırmam gerekirse hikaye dışında aralarında çok büyük fark yok. Hangi karakterleri daha çok seviyorsanız o dünyada geçen yarışı tercih edebilirsiniz.

CTR: Nitro Fueled - Xbox One X

80 XONE/PS4/Switch Beenox/Activision Grafiklere bakıp çocuklar için yarış oyunu olduğunu sananlar kaybetmeye hazır olun!

Her ne kadar CHIP dergisi ve web sitesindeki incelemelerim ile oyun dünyası içinde olsam da uzun yıllar sonra bu incelememin aynı zamanda Level dergisinde de yayınlanması çok güzel bir duygu. Yirmi yıl öncesine ait bir oyunun geri dönüşünü inceliyor olmam da hoş bir tesadüf oldu. 2000 öncesi PS One klasiklerinden biri olan Crash Team Racing’den bahsediyorum. Zamanında bence, bu yarış türünün atası olan Mario Kart’tan bile daha iyi bir oyundu CTR. Fanları geri dönmesini heyecanla bekliyordu. Beenox da bu beklentiyi boşa çıkarmadı ve bir remaster ile yetinmeyerek mükemmel bir remake ile karşımıza çıktı. CTR: Nitro-Fueled, hafızalarımıza kazınan aynı oynanış hissiyatını, günümüzde bir oyundan bekleyeceğiniz üst düzey grafik kalitesi ile mükemmel bir şekilde bir araya getiriyor. Ve tüm bunları hatırı sayılır bir bonus içerik ile de destekliyor.

  
Eksiksiz Crash Team Racing Deneyimi

Crash Nitro Kart oyunundan karakterler ve Crash Tag Team Racing’den de araçların dâhil edilmesi ile Nitro-Fueled, oyunculara eksiksiz bir Crash Team Racing deneyimi sunmayı başarıyor. Araç gövdeleri, tekerlekler, boya ve süslerin olası kombinasyonu neredeyse sonsuza yakın. Yakın zamanda incelediğim diğer bir benzer yarış oyunu olan Team Sonic Racing ile kıyaslamam gerekirse kat be kat daha iyi bir hikayeye sahip olduğunu da söylemeden geçemeyeceğim. Kısaca bahsetmem gerekirse büyük kötü Nitros Oxide’in Dünya’ya beton döküp Güneş sisteminin otoparkına dönüştürme planlarının önüne geçmek için Crash ve arkadaşları ile birbirinden zorlu yarışlara katılıyoruz. Dünyanın kaderini belirleyecek bu yarışların hiç de kolay olmadığını özellikle belirtmem gerekiyor. Zaten CTR’ın en büyük olayı da bu. Kesinlikle sadece gaz tuşuna basılı tutarak aracınızı gitmeniz gereken yöne döndürdüğünüz basit yarış oyunlarından değil.


Mekanikleri çok iyi çözmelisiniz

Oyunda başarıyı elde edebilmek için CTR’ın ustalık isteyen turbo boost mekaniklerini ve yanlama (power slide) sanatı üzerinde gerçekten zaman harcamanız gerekiyor. Zamanlama çok önemli. Yarışırken bir yandan yanlama ile elde ettiğiniz boosting ve turbo çubuğunu da aynı anda kontrol ediyor olmanız gerekiyor ki doğru zamanda aktif hale getirip hız kazanabilesiniz. Her rampadan fırladığınızda havada kaldığınız bu sürede etrafa göz atıp, planlamalarınızı yapmazsanız ve turbo metrenizi yanlama yaparak doldurmazsanız ayvayı yediğinizin resmidir. Elbette bir de power-up’lar var. Güdümlü füzelerden TNT sandıklarına geniş bir yelpazede; nitro kutuları, deney şişeleri, kalkanlar, hız artırıcılar, bowling bombaları ve diğer silahlar yarışın başından sonuna pisti birbirine katmak için size tüm imkanları sunuyor. Ayrıca yarış boyunca toplayabileceğiniz Wumpa meyvelerinin sayısı 10’u aştıkça sahip olduğunuz bazı silahların etkilerini değiştirmeniz de mümkün oluyor.

  
Yarışları kazandıkça ve çeşitli başarımları elde ettikçe sahip olacağınız Wumpa paralarını ise yeni karakterler, aracınız için çıkartmalar, boya, tekerlekler ve içinde çoklu eşyalar bulunan temalı bundle paketleri almak için kullanabiliyorsunuz. Oyun içi nesneleri Pit Stop sırasında aktive edebiliyorsunuz. Tüm toplanabilir nesneleri sadece oynayarak kazandığınız Wumpa paralarını kullanarak alabilmek ise gerçekten büyük bir avantaj. Beenox’u bir EA olmadığı için kutluyoruz. Adventure modu, CTR: Nitro-Fueled’un tek kişilik bölümünü oluşturuyor. Tek başına oynayacakların en çok takılacağını düşündüğüm bu moddaki tüm pistlerin aynı zamanda CTR Tokens ve Relic Race modu da bulunuyor ki bu da oyunculara daha fazla meydan okuma sunuyor. Adventure modunu bir nevi diğer modlara hazırlık yapmak için kullanabilirsiniz. Yarış oyunu söz konusu olunca elbette online modlardan bahsetmeden de geçmek olmaz. CTR, bu konuda da oyunculara aynı kalitede deneyim sunuyor. Online yarışlarda en ufak bir lag ve rakip bulma sorunu yaşanmıyor. Online olarak oynarken CTR’ın bölünmüş ekran desteği sunmaması bu noktada eleştirebileceğim tek konu! Yani aynı ekran başında bir arkadaşınızla birlikte online yarışlara katılmanız maalesef mümkün olmuyor.

  
Oyunu deneyimlediğimiz Xbox One X üzerinde 4K olarak muhteşem göründüğünü söylemek gerekiyor. Karakter modellerinin üzerindeki kürk o kadar detaylı ki neredeyse her tüyü saymak mümkün oluyor. Ancak bu kadar yüksek detaydan mı bilinmez, One X’de bile 10 saniyeyi geçen yükleme ekranı süreleri bana biraz fazla geldi. Crash Team Racing, yeni oyun Nitro-Fueled ile hala bu türün en iyilerinden biri iddiasını sürdürüyor. Tekrar söylüyorum, bence Mario Kart’tan daha iyi bir oyun!  Arkadaşlarınızla bir araya gelip konsol başında eğlencenin dozunu kaçırmak istiyorsanız şu anki en iyi seçeneklerden biri. Grafiklerine bakıp çocuk oyunu olarak görmeyin, üzülürsünüz :)

Mahmut Karslıoğlu
Takip Edin