Read.Me

Mahmut Karslıoğlu - Yayın Yönetmeni

Ofise dönmek istiyor muyuz?

Uzaktan çalışmayı deneyimledikçe fiziksel bir ofise gereksinim konusu da iyice sorgulanır oldu...

Covid-19 salgını henüz etkisini kaybetmiş değil. Ancak üretimin de bir şekilde devam etmesi gerekiyor. Dolayısıyla ister istemez bir normalleşme süreci içine girdik. Öncesinde çoğu BT çalışanı işlerinin avantajını da kullanarak uzaktan çalışma sürecine hızlıca adapte oldular ve neredeyse 4 aydır ofise gitmiyorlar. Gelecekteki dijital dünyanın bir parçası olan mekansız çalışma şeklinin olabileceğini hızlıca deneyimlemiş olduk. Peki işlerin bu şekilde de yürüdüğünün ispatlandığı sektörlerde de, normalleşme süreciyle tekrar geleneksel çalışma şekline geri dönüp, katedilen dijital dönüşüm mesafesini hiçe mi saymalıyız?

Şirketlerin karar vermeye çalıştığı bir dönemdeyiz. Bağımsız araştırma firması Vanson Bourne tarafından yürütülen Xerox Future of Work Anketine göre geri dönüş için hazırlanan şirketler, %56 oranında artan teknoloji bütçesini ve %34 oranında Covid-19’un bir sonucu olarak dijital dönüşümlerini hızlandırmayı planlayan karma bir uzaktan/ofis içi iş gücünü desteklemek için yeni kaynaklara yatırım yapıyorlar. Karar verme yetkisine sahip, ABD, Kanada, İngiltere, Almanya ve Fransa'dan üst düzey C-seviyesi profesyonellerin de dahil olduğu anket, kuruluşlardaki işgücünün tahmini % 82'sinin ortalama 12-18 ay içinde iş yerine geri döneceğini gösteriyor.

Ani bir şekilde evde kal yönteminin, teknoloji boşluklarını su yüzüne çıkardığı bir gerçek. Görünen o ki Covid-19 ile hızlandırılmış dijital dönüşüm sonrası şirketlerin ayakta kalmak için çalışanlarının ihtiyaçlarını hem donanım hem de yazılım ile karşılamaya yeniden odaklanmaları gerekecek!

Mahmut Karslıoğlu
Takip Edin