Read.Me

Mahmut Karslıoğlu - Yayın Yönetmeni

Werewolf: The Apocalypse - Earthblood İnceleme

World of Darkness evreninde bir kurt adam olarak doğayı korumak için ortalığı yakıp yıkıyoruz!

Etkileyici çıkış fragmanını gördüğümde bu oyunu mutlaka oynamak gerekiyor diye düşünmüştüm. Belki de beklentiyi çok yükselten tanıtım yüzündendir bilemiyorum ama oyundan aynı görsel lezzeti aldığımı söyleyemeyeceğim. Neden olduğunu hemen açıklayayım.
     
Mark Rein-Hagen tarafından yaratılan ve bir nevi gotik/punk tarzdaki World of Darkness dünyası içerisinde  yer alan Werewolf: The Apocalypse, adı üzerinde içerisinde Kurt Adam ve Vampir gibi farklı doğaüstü güçler barındırıyor. Biz de böylesine bir dünyada, Cahal isimli bir eco-terrorist Kurt Adamı kontrol ediyoruz. İçinde 13 farklı ulusun yer aldığı Garou adlı bir ekiple, Pentex isimli şirkete karşı büyük bir savaş veriyoruz.
     
Oyun iki farklı oyun mekaniğini bir arada kullanıyor. İlk olarak olabildiğince sessizce ilerlemeye çalışıyoruz. Bunun için sıklıkla kurt formumuz olan “Lupus”a dönüşüp ilerlemek gerekiyor. Bu sayede hem daha az ses çıkarıp, gözlerden uzak olabiliyor hem de normalde giremediğimiz havalandırma deliklerini kullanabiliyoruz. Ancak bir kere fark edildiğimizde alarm çalmaya başlıyor ve ikinci mekanik ile yüzleşiyoruz. Yok et ve ilerle!
     
Bu durumda "The Crinos" isimli Kurt Adam formumuz ile tanışıyoruz.  Bu formda çok güçlü olduğumuz için herşeyi yıkıp yok edebiliyoruz. Oyunda ilerledikçe kazandığımız Spirit puanları ile de yetenek ağacından nasıl bir Kurt Adam olmak istediğimizi de belirleyebiliyoruz. TPS kamera açısına sahip olan oyunda ilk dikkat çeken maalesef detaydan uzak insan modelleri ve yüz animasyonları oluyor. Hikayesi ön planda olan bir oyunda ara sahnelerde bu özellikle göze çok batıyor.
     
Werewolf: Eartblood, son dönemki birbirine benzer oyunlardan sıkılanlar için fark yaratabilecek mekanikleri ve ana fikri ile çok farklı yerde olabilirdi. Ancak tüm bu potansiyel, sanki özensizlik nedeniyle harcanmış. Yapay zeka da bunlardan biri. Yine de oynarken keyif alınacak bir yapım olmuş. En iyisi satın almadan önce oynanış videolarına bir de kendiniz bakın ve öyle karar verin. Umarım yapımcı bu türde daha iyisini de yapar.
(Xbox Series S üzerinde incelenmiştir)

65

Platform XBOX/PC/PS
Tür TPS/RPG
Yapımcı Cyanide
Dağıtım NACON
Bilgi https://werewolf-videogame.com/en

Mahmut Karslıoğlu
Takip Edin