Mahmut Karslıoğlu

Read.Me (Director’s Cut Extended Edition)

Assassin’s Creed Rogue Remastered - Xbox One X

80/XONE/PS4/PC/Ubisoft Zamanında gerçek değeri anlaşılamamış oyunu oynamak için artık bir şansınız daha var!

  
Assassin’s Creed’in ilk üçlemesinin ardından diğer oyunları pek fazla oynama şansı bulamadığımdan daha önce bahsetmişimdir. Aslına bakarsanız kendini tekrar eden yapısı yüzünden seriden bir dönem uzaklaştığımı da söyleyebilirim. Birçok oyuncu için de böyle olduğundan eminim. Hatta çoğu kişinin serinin bazı oyunlarından haberi bile yoktur.  2014 yılında Xbox One çıktıktan birkaç ay sonra, önceki nesil konsollara exclusive olarak çıktığı ve daha fazla pazarlama gücü bulan Assassin's Creed Unity ile aynı anda raflarda yerini aldığı için AC: Rogue da bu şekilde arada kaynayan oyunlardan biri oldu.

  
Aslında gerçekten çok iyi bir hikayesi vardı ve Unity ile kıyaslandığında oyun mekanikleri de çok sorunsuzdu. Her şeyin üzerine Unity’deki teknik problemler eklenince AC: Rogue, o dönem var olan şansını da kaybetmişti. Ubisoft, oyunu elden geçirilmiş bir şekilde tekrar çıkaracağını duyurunca daha önce yeni nesil konsola geçtiğim için veremediğim şansı bu sefer vermek istedim.

  
Tapınakçıların tarafında olmaya ne dersiniz?
Oyunda; Fransa, Hindistan savaşı sırasında New York’da yaşayan bir Haşhaşi (Assassin) olan Shay’ı kontrol ediyoruz. Olayların daha büyük bir felakete dönüşmesini engellemek için Shay, kardeşliğine ihanet etmek zorunda kalıyor ve Haşhaşilere sırtını çeviriyor. Dolayısıyla kendini bir anda Tapınakçıların (Templars) tarafında buluyor. Bunun sonucu olarak da ilk defa serinin diğer oyunlarından farklı olarak bu çatışmayı karşı tarafın bakış açısından görme şansı bulduğumuzu söyleyebilirim. İşte Rogue’un hikayesini etkileyici yapan şey tam da bu. Bu şekilde Haşhaşiler ve tapınakçılar arasındaki mücadeleyi daha tarafsız bir şekilde görme şansı buluyoruz. Seriyi oynayanlar için daha önce Haşhaşiler iyi, Tapınakçılar kötü adamlarken oyun bu bakış açısını bir anda sorgulamamıza neden oluyor.

  
Oynanış AC: Origins gibi değil!
Elbette oyunun orijinali, son dönemin popüleri Assassin's Creed Origins’den çok daha önce piyasaya çıktığı için tamamen klasik Assassin's Creed prensiplerine dayanıyor. Yani benim gibi eğer Origins’in oynanış biçimine alıştıysanız tekrar bir alışma süreci gerekebiliyor. Örneğin koşma sağ tetiğe atanmış ve otomatik koşma yine aktif. Savaşlar da yine orijinal stile dönmüş durumda. Oyun mekaniklerinin  Black Flag ile çok benzer olduğunu söyleyebilirim. Hatta çok eğlenceli olan denizcilik mekanikleri de bu oyunda mevcut. Sonuç olarak oyun mekanikleri güncel değil ama kötü de diyemem. Rogue’un yapısı için bu oynanış biçimi oldukça normal. AC: Origins’in oynanışa kattıklarını unutursanız Rogue’un stili hoşunuza gidecektir.

  
Daha iyi olabilirdi!
Elden geçirilmiş bir oyun olarak değerlendireceğim için Ubisoft’un çok iyi bir iş başardığını ve Rogue’un Xbox One’da çok iyi göründüğünü söyleyebilirim. Black Flag motoru üzerine kurulmuş oyun yeni nesil konsola çok iyi bir şekilde adapte edilmiş. Grafikler üzerinde biraz daha fazla iyileştirme olabilirmiş. Ancak karakterler ve çevreniz yeteri kadar detaylandırıldığını söyleyebilirim. En önemlisi de oyun Xbox One’da yağ gibi akıyor. Rogue aynı zamanda Xbox One X’de destekliyor ve 4K görsel sunuyor. Eğer daha önce böyle bu oyunun bir önceki nesil konsollar için exclusive olarak tasarlandığını bilmeseydim, yeni nesil konsollar için hazırlandığını düşünebilirdim.  Benim gibi daha önce oyunu es geçenlerdenseniz artırılmış performans ve geliştirilmiş grafikler ile bu sefer kaçırmamanızı öneririm. AC serisinin en farklı hikayeye sahip olan oyunu Rogue, kesinlikle oynanmaya değer.

Not:İnceleme için oyunu bize sağlayanAralGame'e teşekkür ederiz!

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz

Mahmut Karslıoğlu
Takip Edin

 

Turhost