Mahmut Karslıoğlu

Read.Me (Director’s Cut Extended Edition)

Dijital doğanlara hazır mısınız? Winter is coming!

Onlarla iletişim kurabilmek, şimdiye dek yaşamış herhangi iki nesil arasındakinden çok daha zor olacak.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun Ocak 2017 verilerine göre 80 milyonluk nüfusumuzun yüzde 16’sını 0-8 yaş grubunundaki çocuklar oluşturuyor. 10-19 yaş grubundakilerin oranı ise yüzde 16’a yakın seviyede. Hepsi teknolojik imkanlara aynı seviyede erişemiyor olsa da, ülkemizde 20 milyonluk bir genç nüfustan söz ediyorum.
2000 sonrasında doğan bu nesile biz Z kuşağı diyoruz ve onların hepsi birer “dijital doğan”.

Onlar bizim yaş grubumuzun da içinde yer aldığı ve günümüzün yetişkinleri olan X ya da Y kuşağı gibi dijital göçebe de değil üstelik, tamamen yerli. İnternete bağlı her cihazı kullanma konusunda doğuştan gelen bir yetenekleri var. Onlar okumayı da yazmayı da dokunmatik ekranlardan öğreniyorlar. Herhangi bir ekran gördüklerinde onları dokunarak yönetme refleksi gösteriyorlar.

Farklılıklarını herkesin kabul ettiği yeni nesili anlamak bireyler için sosyal hayatlarında olduğu kadar, iş yaşamında da oldukça önemli. Dijital dünyayla bu kadar erken yaşta haşır neşir olan bir neslin yetişkinlik dönemi hakkında sadece tahminlerde bulunuyoruz; bu konuda bir deneyimimiz yok. Günümüzün mevcut tablosu gelecekle ilgili bazı ipuçları verse de, dijital doğanların gelecek tercihleri belirsizliğini koruyor. 10 yıl sonra ise Türkiye tüketici nüfusunun yarısını dijital doğanlar kaplıyor olacak. Peki şirketler, bu yeni nesilin iletişim dilini ve davranışlarını ne kadar iyi analiz ediyor dersiniz?

İletişim kurma, haberdar olma, karar verme, satın alma ve tüketme konusunda çok yeni tercihlerle karşı karşıyayız. Onlarla iletişim kurabilmek, şimdiye dek yaşamış herhangi iki nesil arasındakinden çok daha zor olacak. Yani
şimdiye kadar bahsedilen o kuşak çatışması’nın ne olduğunu muhtemelen asıl bundan sonra göreceğiz. Buradan naçizane, firmalara sesleneyim. Dijital dönüşümlerini bir an önce tamamlarlarsa iyi olur :)

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

Bu tür ütopik bilgilerin içinden çıkmak başlı başına büyük bir araştırma ve başarılı bir bilgelik ister.

Sen de yorum yaz

Mahmut Karslıoğlu
Takip Edin