Read.Me

Mahmut Karslıoğlu - Yayın Yönetmeni

Gears 5 Hivebusters İnceleme - Xbox One X

Şimdiye kadar ki en renkli Gears of War bölümlerini oynamaya hazır mısınız?

  
Gears evrenini çok seven biri olarak 2019 içinde Gears 5’i oynadıktan sonra Coalition ile birlikte serinin günümüz dinamiklerine uygun olarak çok daha iyi bir yöne doğru evrildiğini yazmıştım. Benim için 2019’un en sevdiğim oyunlarından biriydi. Ana hikaye dışında farklı çoklu oyuncu modları ile de başarılı bir çıkış yapmıştı ve Coalition tarafından da çok iyi bir şekilde beslendiği için gelişerek büyüyor. Seriyi oynayanlar bilir, hikaye genelde belirli kahramanlar etrafında dönse de yan karakterler de çoğu zaman iz bırakacak kadar başarılıdır. Örneğin Gears of War 4’deki olaylarından sonra, bir kovanı havaya uçurmak için intihar görevine gönderilen Lahni, Keegan ve Mac ile tanışmıştık. Şovun gerçek yıldızları Akrep ekibi Gears evrenindeki en sevilen karakterlerden bazıları haline geldiler. Hatta sonrasında 2019’un ortalarında yayınlanan bir Gears of War çizgi romanın da kahramanları olan Jeremiah Keegan, Lahni Kaliso ve Leslie Macallister, Gears 5’in çoklu oyuncu modlarından biri olan Kaçış’ta da başroldeydi. O kadar iyi karakterize edilmişlerdi ki bence onları sadece bir online modla sınırlı tutmak gerçekten haksızlık olurdu. Öyle de olmadı zaten. Ama ne yalan söyleyeyim açıkçası bir DLC’in kahramanları olarak dönmeleri benim için sürpriz oldu.

  
3 saatlik kesintisiz aksiyon
Çizgi roman ile aynı adı taşıyan Hivebusters DLC’si, Kaçış modundaki karakterlerin hikayelerini genişleterek çizgi romana da uygun olarak kökenlerini ve ilk görevlerini anlatıyor. Hikaye, bizi hareketin Swarm tarafından tespit edildiği Pahanu adasına götürüyor, bu da Locust çukurlarının bulunduğu noktalardan biri olduğu için COG'un büyük ölçüde sorumlu olduğu bir nokta. Başlangıçta görev basit görünüyor, ancak ilerledikçe Sürü'nün adadaki her şeyi, hatta sakinlerini bile etkilediğini keşfediyoruz.

  
Hivebusters DLC’sinin sunduğu 6 bölümlük macerayı 3 saat gibi bir sürede tamamlamak mümkün. Ama bu 3 saate normal oyunda olduğundan çok daha fazlası sığmış. Toplanabilir nesneler olsa da DLC, ana oyuna göre biraz daha çizgisel ilerliyor. Yoğun bir aksiyon içinde hikaye o kadar hızlı akıyor ki bir çatışmadan çıktığınızda ya kendinizi patlayan bir bombanın etkisinden kaçarken ya da bir lav nehrinde sürüklenirken buluyorsunuz. Tadı damakta kalan bu kısa süre içine mizah dolu diyaloglar ve unutulmaz anlar sığdırılmış. Türkçe altyazı desteği olduğu için de hiçbir detayı kaçırmıyorsunuz.

  
Jack yanımızda değil ama…
Çatışma demişken yardım gelene kadar dalga dalga gelen düşmanları alt edebilmek için üzerlerine lav dökmek gibi dinamik çevre koşullarından da faydalanmayı unutmamanızı tavsiye ederim. Aksi takdirde işiniz bir hayli zorlaşıyor. DLC içinde Gears 5'ten miras kalan özel yetenekler de yer alıyor. Belki bu sefer Jack yanımızda değil ama yetenekler, Akrep Takımının her bir üyesine ayrı ayrı dağıtılmış. Keegan, herkes için cephane ikmali yapabiliyorken, Lahni'nin yakın dövüş saldırılarında büyük hasar veren elektrikli bir bıçağı var ve Mac de siper azaldığında takımı korumak için bir bariyer kurabiliyor. Hangi karakteri seçmiş olursanız olun eğer tek başınıza oynuyorsanız takım arkadaşlarınızın yeteneklerini de kullanabiliyorsunuz. Oyun boyunca sıklıkla kullanacağınız bu yeteneklerin tekrar kullanılması için ise bir süre geçmesi gerekiyor. Ayrıca çevrede, bu yeteneklerin sürelerini ve etkinliklerini artıran iyileştirmeleri aramayı da unutmayın.

  
Mükemmel grafikler ve sesler
Gears serisi, özellikle son 2 oyunda biraz daha canlı bir renk paleti sunabilmek için o soğuk ve karanlık ortamlardan vazgeçmişti. Ancak Gears 5: Hivebusters’da çıta iyice yükseliyor. Pahanu adası, yeşil ve tropikal ortamları, lav volkanları ve diğer medeniyetlerin karanlık kalıntıları ile daha çok bir Tomb Raider haritası izlenimi veriyor. Renk paleti çok geniş ve The Coalition'ın Unreal Engine 4 ile yaptığı muazzam çalışma yine takdiri hak ediyor. Xbox One X üzerinde 4k/60fps ve HDR olarak deneyim tek kelime ile eksiksizdi. Gears 5, zaten Xbox üzerinde en iyi görünen oyunlardan biri. Diğer taraftan, oyunu Xbox için özel olarak geliştirilmiş Corsair HS75 XB ile oynadığımız için Dolby Atmos desteğinin atış yaparken Lancer’ı gerçekten elinizde tutuyormuşçasına bir etki bıraktığını da belirtmem gerek. Çoğu zaman grafiklerin arkasında ikinci planda kalsa da ses de önemli bir faktör ve eğer varsa Dolby Atmos destekli bir kulaklık fark yaratıyor.

  
Gamepass Ultimate ile ücretsiz
Gears 5: Hivebusters, Gears hikayesini, ana bölümlerden daha detaylı ve belirli bir seviyede (ve hatta bazen daha iyi) genişletiyor. Gear of War hayranlarının kesinlikle kaçırmaması gereken bir eklenti olduğunu söylememe herhalde gerek yok. Ayrıca Xbox Game Pass Ultimate sahipleri için de tamamen ücretsiz olarak oynanabilir olmasını göz önüne alırsak zaten denememek için hiçbir bahane de kalmıyor. Gears çok oyunculu modları sürekli yeni karakterler ve haritalar ile sürekli gelişiyor. Bu tür DLC’ler ise bize yeni karakterlerin hikayelerini sunuyorlar ve oyun evreninin gelişmesi için olmazsa olmazlar.  Keegan, Lahni ve Mac'in Akrep takımı tam bir “old school” ekip. Diyaloglarını takip ederseniz oldukça eğleneceksiniz. Mükemmeliyetçiyseniz de kupa için toplanabilir nesnelerin peşine düşebilirsiniz. Anlaşılan o ki Hivebusters sürprizinden sonra Gears ile parlak bir geleceği olan The Coalition’dan yeni DLC’ler de gelecek. Yeni DLC için bir tahminde bulunmam gerekirse “The Rise of Raam” diyebilirim. Bakalım tutacak mı? 

85 

Yapım The Coalition
Dağıtım Xbox Game Studios
Tür Macera
Platform Xbox, PC
Web www.gears5.com

ARTI
+ Gears evreninde en güzel görünen harita
+ Hikayeye eklenen 3 unutulmaz karakter
+ Xbox Game Pass Ultimate ile ücretsiz

 EKSİ
- Oyun süresi kısa

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz

Mahmut Karslıoğlu
Takip Edin