Mahmut Karslıoğlu

Read.Me (Director’s Cut Extended Edition)

Hellblade: Senua’s Sacrifice – Xbox One X

90/XONE/PC/PS4/NINJA THEORY Şizofren bir Viking kıza eşlik edip kafasındaki sesler ile başa çıkabilecek misiniz?


Indie oyunlar söz konusu olduğunda zaman zaman yazı işlerinde küçük sevimli tartışmalar çıkmıyor değil. Benim için bir oyun; daha önce işlenmemiş bir konu, iyi anlatım ve fark yaratan oyun mekanikleri ile karşıma çıkıyorsa grafikler pixelart olsa bile olur. Ama elbette alışılmış oyun tarzı ile mutlaka AAA grafikleri tercih edenler de yok değil. İşte bu noktada aslen bir Indie oyun olan Hellblade: Sensua’a Sacrifice çok iyi işlenmiş hikayesi ve mükemmel grafikleri ile iki tarafın isteklerini de mükemmel bir şekilde karşılıyor. Gelelim konusuna.


Bazen insan kafasındaki sesleri dinlemeli
Bir Viking olan Senua’nın hikayesi Kelt mitolojilerin­e dayanıyor. Kahramanımız, bir yandan hikayesine devam ederken bir yandan da şizofreniyle mücadele ediyor. Ninja Theory, bu şizofreni konusunu psikologlarla birlikte çalışarak çok mükemmel bir şekilde oyuna entegre etmiş. Öyle ki oyunun başında bu tip problemleriniz varsa, oyunu oynamamanız gerektiği ile ilgili bir uyarı ya yer verilmiş. Senua en başından itibaren kafasındaki seslerle yolculuk ediyor. Bu sesler 8 saatlik hikaye içinde size yardımcı da oluyor. Yapımcılar, tutorial’ları bu şekilde hiç sırıtmadan oyuna eklemeyi başarmış. Benzer şekilde bir yükleme ekranı ve kullanıcı arabirimi da belirgin olmadığı için Hellblade, bir oyundan çok görsel bir roman gibi ilerliyor.


Hikaye anlatımı yüzünden çizgisel bir akış var
Üçüncü kişi açısından kontrol ettiğimiz karakterimizin hareketleri aslen Ninja Theory’nin video editörü olan Melina Juergens’den motion capture olarak alındığı için inanılmaz gerçekçi olmuş. Ortam da iyice havaya gireceğiniz kadar bunaltıcı ve zaman zaman korkutucu tasarlanmış. Ancak bir hikaye işlendiği için çizgisel bir oynanışın hakim olduğunu söylemem gerekiyor. Oyun bölüm bölüm kurgulanmış. Her bölümde biraz aksiyon biraz bulmaca yer alıyor. Bulmacalar yaratıcı, savaşlar da oyun boyunca çok farklılaşmasa bile çok dengeli tasarlanmış. Zaman için öğrenilen yeni kılış hareketleri oyun boyunca sadece birkaç tuş hareketi gerektiren savaşlara renk katıyor. Kazanmak için zamanlama büyük önem taşıyor.


Konsolda en iyi görsellik konusunda ilk üçe girer!
Unreal Engine 4 motoru oyunda kendini gösteriyor. Eğer oyunu benim gibi Xbox One X’de oynayacaksanız 3 farklı mod seçme şansına sahip oluyorsunuz. Yüksek kare hızı ya da mükemmel 4K detaylı grafiklere ek olarak eğer geliştirilmiş görsellik modunu aktive ederseniz PC’nin maksimum ayarlarına denk bir şekilde oynamanız mümkün. Ninja Theory, Senua’nın ruh durumunu oyuncuya birebir yansıtma konusunda mükemmel bir iş çıkarmış. Böyle farklı oyun her zaman karşımıza çıkmıyor. Şans verin derim.

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz

Mahmut Karslıoğlu
Takip Edin