Mahmut Karslıoğlu

Read.Me (Director’s Cut Extended Edition)

Mafia Definitive Edition - Xbox One X

Gelecek nesile yakışır grafikleri ve muhteşem hikayesi ile yenilenmiş serinin kesinlikle en iyisi!

Hangar 13”ün Mafia serisini yenileyeceğini ilk duyduğumda beri ne yalan söyleyeyim aslında ilk oyunu bekliyorum. Sadece DLC’lerle güçlendirilen Mafia 3 ve Remastered edilen Mafia 2’den sonra ilk Mafia’nın Definitive Editon’ını oynayınca insan işte Remake böyle olur demekten kendini alamıyor. Kesinlikle günümüz oyunlarından en ufak bir eksiği yok. 2002 yılında ilk defa PC'de yayınlanan Mafia: The City of Lost Heaven, İtalyan-Amerikan mafyalarına dayanan bir hikayeyi en iyi anlatan oyunlardan biri olarak oyun tarihine geçmişti. Aslında nesiller boyu tekrar tekrar severek oynanacak bir oyunun sadece eski grafikleri yüzünden tozlu raflarda kalmasını görmek istemeyen Hangar 13 sayesinde ben de oyunu Xbox One X’de 4K ve HDR özellikler ile deneyimleme şansı buldum. Mafia, açık dünya aksiyon oyunları karşısında daha iyi kurgulanmış, daha yoğun çizgisel bir hikaye sahip alternatif arayışı içinde olan oyuncu kitlesini hedefliyor.

Mafya da olsa aile her şeydir!
Genelde Remake oyunlar orijinal çalışmayı değiştirmeye ya da orijinal oyundan çok daha fazlasını sunmaya çalışmasına rağmen, Mafia: Definitive Edition bize tamamen aynı hikayeyi sunuyor. Onun yerine, teknik altyapıyı tamamen yenilemeyi tercih etmişler. Bilmeyenler için oyun bizi, Tommy Angelo ve eşi Sarah da dahil olmak üzere Paulie ve Sam gibi Mafya'da edindiği arkadaşlarının hikayesinin tam ortasına bırakıyor. Oyunun 20'den fazla bölümünü oynarken 8 yıl içinde, bir şehir taksi şoförünün nasıl şehrin en çok bilinen, korkulan ve saygı duyulan gangsterlerinden biri haline geldiğine şahit oluyoruz.  Mafia: Definitive Edition'ın mükemmel olduğu iki bölüm bulunuyor: anlatım ve grafikler. Oyun, 20. yüzyıl İtalyan-Amerikan çeteleriyle ilgili herhangi bir kült film veya diziye layık inanılmaz bir hikayeye sahip.

Taksi şoföründen soğukkanlı katile
Uzman bir sürücü olan Tommy ile görevlere başlamak, yoldaşlarımızı almak ya da kovalamacaya katılmak için sürekli Lost Heaven sokaklarında dolanıyoruz. Kullanabileceğimiz 30'dan fazla arabanın her birinin farklı bir sürüş dinamiği var ve yağmurun etkisini de göz ardı etmemek lazım. Mafia'da araba sürmek kesinlikle çok eğlenceli. Normalde görevlere ulaşırken bu sürüş kısmı atlanabiliyor olsa da ben atlamamanızı tavsiye edeceğim. Hem o muhteşem atmosferi yaşamanızı sağlayacağı gibi kovalamaca görevleri için de pratik yapmış oluyorsunuz.
Araç kullanmak kadar çatışma mekanikleri de oyunun diğer bir eğlenceli yönünü oluşturuyor. Aslında kullanabileceğiniz çok fazla silah çeşidi yok ve siper mekanikleri de günümüzde alıştığımızdan biraz daha farklı. Ancak oyun boyunca Tommy’nin silahlarla ilgili olan acemiliğini yavaş yavaş attığına şahit olmak da gerçekten eğlenceli.
     
Başta da belirttiğimi gibi Mafia: DE bir açık dünya oyunu değil. Başlık ve bölümlere ayrılmış bir olay örgüsüne sahip. Görevlere şehrin içinde serbestçe gidebiliyor olsak da başka ikincil bir içerik ya da olay örgüsü yer almıyor. Tabi da haritanın etrafına dağılmış koleksiyonları bulmak, istediğimiz arabalar ve silahlarla şehri gezmemize izin veren bir "ücretsiz mod" da var. Ancak hepsi bu. Hangar 13 sadece orijinal deneyime sadık bir Remake yapmaya odaklanmış ve bunu da çok iyi başarmış.

Gelecek nesile yakışır grafikler

Xbox One X'te sunulan HDR ve 4K'ya eklenen ışıklandırma ve yansıma sistemi beni gerçekten etkiledi. Hem gündüz hem de gece özellikle de yağmur ve su birikintileriyle çevrenin gerçek zamanlı yansımaları inanılmaz bir görsellik sunuyor. Lost Heaven sokaklarında yürümek, gerçekten yeni nesil oyunların ne kadar ileri gideceğini merak etmemizi sağlıyor. Mafia: Definitive Edition koleksiyon öğelerinin peşine düşmezseniz size 15 saatlik bir macera sunyor. Oyunlarda hikayeye önem veriyorsanız  serinin yenilenen diğer iki oyununu da oynadıysanız bunu da oynamanız şart. Görsel kalitesi ve döneme ait mükemmel müzikleri ile kesinlikle sizi şaşırtacağına ve o zamanlara götüreceğine eminim.

85

Platform: XONE/PC/PS4
Geliştirici: Hangar 13
Dağıtıcı: 2K Games
Tür: FPS, Macera

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz

Mahmut Karslıoğlu
Takip Edin