Read.Me

Mahmut Karslıoğlu - Yayın Yönetmeni

PES 2021 S.U. - Xbox One X

Yeni oyun, yeni nesil konsollara saklanmış. Eski nesilde artık PES 2020 temelli sezon güncellemeleri ile devam ediyoruz

  
Futbol çok başarılı olduğum bir oyun türü değil. Genelde maçlarda iddiam yoktur. Ancak uzun bir süredir bu türde her iki rakip oyunu da deneyimleme ve karşılaştırma şansı buluyorum. Grafik kalitesinin iyileştirilmesi ve farklı oyun modları ile zenginleştirilmesi dışında aslında her yıl piyasaya sürülen oyunlarda çok da yapılacak bir şey yok. Sonuçta oyun futboldan ibaret. Oyun severlerden gelen talepler doğrultusunda bir yıl daha yavaş bir yıl daha hızlı oluyor. Ağırlıklı olarak ise hatalar düzeltilip minik ince ayarlar uygulanıyor. Oyunlar zaten belli bir kalite sınırına dayanmış durumda. Artık en önemli güncelleme takım kadrolarının yenilenmesi ve oyuncu performanslarının ayarlanması haline geldi. Tabi bir de iki rakibin birbirinin elinden aldığı lig ve takım lisansları değişiyor. Dolayısıyla neden bazı oyunlarda olduğu gibi temel oyunun üzerine sadece güncelleme çıkmıyorlar ki diye zaten düşünüyordum ki Konami, PES 2021 sürümü ile bu yolu seçmiş.

  
Oyun aynı, takımlar ve oyuncular güncel

Konami 25. yılında tamamen yeni bir oyun yerine bir 'Sezon Güncellemesi' yayınladı. Güncel takımlar ve liglerle 2020 sürümünün yeniden paketlendiği oyunda, sadece oyun modlarında ve oynanışta küçük değişiklikler var. Ekibin gerçek yeni oyunu yeni nesil konsollar için hazırlıklamakla meşgul olduğu su götürmez bir gerçek. Diğer taraftan PES 2020 de aslında iyi bir oyundu. Ancak rakibi karşısında sadece Sezon Güncellemesi ile oyuncuları çekebilir mi bunu biraz zaman geçince görebileceğiz. Başlangıçta PES 2021 Sezon Güncellemesi hakkında birkaç şeyi açıklığa kavuşturmak istiyorum. Bu, PES 2020’nin tüm oyun modlarını ödünç alan ve aynı eğlenceli oynanışa sahip bağımsız tam bir oyun. Bir önceki oyuna sahip olmanız gerekmiyor.

  
En gerçekçi futbol oyunu artık daha da iyi

PES 2021’de tek yenilik sezon güncellemesi değil elbette. Bazı ufak değişiklikler de göze batıyor. Oyun bir önceki sürüme göre yine bir miktar yavaşlatılmış. Bu küçük ince ayar oynanış bakımından bence zaten en iyi futbol deneyimini sunan PES'in gerçekçiliği artırmakla kalmamış aynı zamanda oyun sırasında daha iyi taktikler geliştirebilmeniz için size daha fazla süre tanıyor. Oyunun gerçekçiliğinde büyük bir rol oynayan animasyonlar yeni sürümde daha akıcı, paslar ve ortalar, topla buluşmalar daha doğal hissettiriyor ve FIFA'ya göre gerçek dünyaya çok daha yakın. Oyun mekanikleri ve top fizikleri bunun dışında %99 eski oyunla aynı. Maalesef buna yetersiz yapay zeka da dahil. Bu oyunda da yine sahada top ayağına deyene kadar ne yapacağını bilmeyen futbolcuların dolandığı anlar sıklıkla yaşanıyor. Hakemler yine çok acımasız ve evet bu oyunda da spiker yorumları bir adım ileri gitmemiş.

  
Ana Lig hariç modlarda yenilik yok

Saha içinde mükemmel bir deneyim sunan PES 2021'de menü her zamanki gibi, en ufak bir değişiklik yok ve artık eski yüzlü gözüküyor. Yeni bir mod yok ancak Ana Ligde artık bir yerine 3 farklı teknik direktörden birini seçme şansımız var. Ancak bu mod elbette henüz güncellemelerden nasibini almamış ve bunun için 2021'i beklememiz gerekecek. Diğer taraftan daha önce PES 2020'ye sonradan eklenen UEFA Euro 2020 turnuvası da PES 2021'ye dahil edilmiş. Bu şekilde 2021'de yeni turnuva başlayana kadar idare edebilirsiniz. Diğer modlar ise yine bildiğiniz gibi.

  
PES 2020'niz varsa yeni nesili bekleyin

Oyunun isminin içinde sezon güncellemesi geçse de oyunu alır almaz tüm liglerin güncel olmasını beklemek elbette çok mümkün değil. Transferler ve kadrolar zamanla oyuna canlı güncellemeler ile dahil oluyor. Xbox One'daki eFootball PES 2021 Sezon Güncellemesi, PES 2020'ye sahip olanlar tarafından şu an çok mantıklı değil. Çünkü bir kaç yeni forma ve "kısmen güncellenmiş" kadrolar için her şeye baştan başlamanın zahmetine değmez. Ne de olsa bu oyunu daha çok en gerçekçi futbol deneyimi için tercih etmiyor muyuz. Diğer taraftan, oynanış iyileştirmeleri ve modlardaki ufak güncellemeler ile birlikte ilk defa PES'e geçecekler için en uygun seçenek. Ya da yeni nesildeki oyunu bekleyebilirsiniz.

70

Platform XONE/PC/PS4
Yapımcı Konami
Dağıtımcı Konami
Tür Spor

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz

Mahmut Karslıoğlu
Takip Edin