Mahmut Karslıoğlu

Read.Me (Director’s Cut Extended Edition)

Rage 2 - Xbox One X

75 XONE, PS4, PC Bethesda/ID Software Siber punk bir açık dünyada, RPG öğelerine de sahip bir Doom oyununa ne dersiniz?

Piyasaya sürdüğü en popüler iki oyununun 4 harf ile sınırlı olması bir tesadüf müdür bilinmez ama ID Software, bu türde neredeyse domine ettiği pazarda DOOM’un ardından en popüler ikinci oyununun devamı RAGE 2‘yi de 8 senenin ardından hayranlarının beğenisine sundu. Bilindiği üzere iki oyunun da hızlı ve eğlenceli FPS mekanikleri birbirine benzese de ilk RAGE, RPG öğeleri taşıması ve nispeten özgür yapısı ile bir miktar ayrışıyordu. Şimdi ise Rage 2 ile çekirdek mekanikler korunsa da oyun severlere tamamen özgür bir açık dünya sunuluyor. İlk oyunu oynayıp bitirenler hemen fark edecektir, Rage 2’nin konusu, bir önceki oyunun bıraktığı yerden devam ediyor. Detaylara geçmeden önce şunu söylemem gerekiyor ki oyun kendisinden beklenenin hakkını veriyor ve çok güzel bir FPS deneyimi ve vuruş hissiyatı sunuyor. Anlaşılan iki yapımcı; Avalanche Studios ile ID software bu konuda tüm bildiklerini çok başarılı şekilde bir araya getirmişler.

          
Rage 2’de basitçe felaket sonrası çorak bir dünyada despot yönetimi ortadan kaldırmaya çalışıyoruz, devirmemiz gereken diktatörümüzün ismi ise General Cross. Oyunda çok derin bir hikaye aramamak gerekiyor. Ancak elbette hikaye anlatımı; goon kampları, mutant yuvaları, karakollar, yollardaki barikatlar, konvoylar ve en önemlisi de Ark’lara saldırı gibi oyunun sayısız görevinde başarılı olmak için büyük önem taşıyor.  Konusu açılmışken oynarken özellikle Ark’lara dikkat etmenizi öneririm. Keza karakterimizin yüz yüze dövüşlerde kullanacağı yeteneklerini geliştirmek için ihtiyaç duyacağınız geliştirmeleri buralardan temin ediyorsunuz. Oyun içinde geliştirmeniz gereken birçok yetenek ağacı bulunduğunu da ekleyeyim.

          
Keşke yetenek ağacı bu kadar karmaşık olmasaydı
Yeteneklerinizi geliştirmek için ise iki şeye ihtiyacınız oluyor. Bunlardan ilki Feltrite. Bu değerli parlayan mavi mineral, öldürdüğünüz düşmanlarınızdan ya da harita üzerindeki kaynaklardan elde edilebiliyor. Silah modifikasyonları için yeni seviye açmak ya da yeteneklerinizin seviyesini yükseltmek için gerekli. Nanotrite takviyeleri ise size project puanı ve nanotrite yeteneklerini açmak için kullanacağınız perk’leri sağlıyor. Bunları karakterinize seviye atlatarak elde edebiliyorsunuz. Tüm bunlara ek olarak bir de Wellspring’de yer alan Cyber Doc klinik var. Buraya sık sık uğramanızı tavsiye ederim. Buradan ekipmanlarınız için çeşitli eklentiler ile ek wingstick’ler, el bombaları, sağlık şırıngaları, silahlı drone’lar ve benzerlerini üretmek için şemalar satın alabiliyorsunuz.

          Bir süredir yapımcıların, oynanış sürelerini uzatmak ve oyuncuları oyunda daha fazla tutmak için türe bakmadan hemen her oyuna RPG öğelerini eklemesine artık alışmış olabiliriz ancak Rage 2 gibi hızlı bir aksiyon oyununda yetenek ağaçlarının bu kadar karmaşık olmaması gerektiğini düşünüyorum. Belki de sırf bu yüzden birçok oyuncu, hepsini es geçip sadece otomatik tüfek ve pompalı ile ilerleyerek oyunu bitirmeyi tercih edip yok yere eğlencenin büyük bir kısmını kaçıracak. Düşmanınızı karşı duvara yapıştıracak kadar güçlü yumrukları kullanmadan ya da zıplayarak yere yumruk atarak oluşturduğunuz deprem etkisi ile düşmanları etrafa saçmadan Rage oynamanın ne anlamı var ki, öyle değil mi? Açık dünya üzerinde dolaşırken bu yetenekleri kullanmak gerçekten çok eğlenceli oluyor.

          
Bir açık dünyaya göre kısa olan hikaye 20 saatte bitebiliyor
Hikaye çok derin değil dedim ama goon kampları ile mutant yuvalarını temizlemek ve diğer görevler Rage 2’nin hikayenin içine o kadar güzel işlenmiş ki her yaptığınızın bir amacı olduğunu bilmek oyunu çok daha fazla oynanabilir kılıyor. Hikaye 3 koldan ilerlerken bir ticaret kasabası olan Gunbarrel’daki John Marshall, Wellspring’in belediye başkanı Loosum Hagar ve Wetlands’de gözden uzak laboratuvarındaki Dr. Antonin Kvasir’den aldığınız  görevleri ayrı ayrı tamamladığınızda karakterinizin seviyesi de üç koldan ayrı ayrı artıyor. Oyunu tamamlamak için son hikaye görevini alabilmek için ise üçünde de 5. seviyeye ulaşmış olmanız gerekiyor.

          
Belli araç ve silahları baştan elde etmekte fayda var!
Oyun uçsuz bucaksız çorak arazilerden oluştuğu için ulaşım da büyük önem taşıyor. Bu noktada araçlardan bahsetmeden de geçmemek gerek. Öncelikle araç dinamiklerinin ve kontrollerinin çok iyi olduğunu belirtmem gerekiyor. Hızlı transfer zaman içinde oyunda açılıyor. Ayrıca bir şekilde kaybettiğiniz aracınızı da menüden çok küçük bir meblağ karşılığında istediğiniz her yere ışınlayabiliyorsunuz. Çoğu zaman hayat kurtaran bu detayı göz ardı etmemekte fayda var. Elbette aracınızı kaybetmeden önce müdahale etmek daha akılcı bir çözüm olacaktır. Aracınız hasar aldığında kenara çekip inip ön tarafına giderek güçlerinizi kullanarak tamir edebileceğinizi de unutmayın. Ayrıca Dr. Kvasir’e yardım ettiğinizde aktif hale gelen ve mesafeleri gerçek anlamda daha hızlı kat etmenizi sağlayan tek kişilik helikoptere de bir an önce sahip olmaya bakın derim.

          
İşimizi kolaylaştıracak nesnelerden bahsetmişken eğer oyun için ön sipariş verdiyseniz size Doom’dan hatırlayacağınız BFG 9000 silahı hediye olarak verilecektir. Haritada meteorun düştüğü yeri bularak bu silahı alabilirsiniz. Aksi takdirde özellikle yakın dövüşte işleri kolaylaştırmak için oyunun hemen başında bir pompalı tüfek edinmenizi öneririm. Bu silaha Gunbarrel şehrinde John Marshall’dan alacağınız görevi tamamlayarak sahip olmanız mümkün.


Grafikler, performans ve sonuç
Belki hatırlayanlarınız olacaktır ilk oyunun hikayesinin sonu çok fazla eleştiriye maruz kalmıştı. Bir açık dünya oyuna göre kısa bir hikayeye sahip olsa da Rage 2 bu konuda bariz bir şekilde daha iyi. Çok başarılı ve eğlenceli vuruş mekanikleri, sorunsuz sürüş dinamikleri, 60 fps akıcı, renkli ve gerçekçi grafikleri, çeşitli absürt, dev mutantlar, patlamalar ve etrafa saçılan bolca kan ile oyun ID software’e yakışır biçimde tam da kendinden bekleneni veriyor. Evet belki seslendirmede ufak tefek senkronizasyon sorunları oluyor, açık dünya yeteri kadar doldurulmamış ve yetenek ağaçları bir aksiyon oyunu için biraz karmaşık olabilir ama bu Rage 2’nin sunduğu eğlenceyi bence gölgeleyemiyor. Kesinlikle oynamaya değer.

75/100

Yapım: Bethesda/ID Software
Tür: FPS
Platform: XONE, PS4, PC
Web: https://bethesda.net/en/game/rage2

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz

Mahmut Karslıoğlu
Takip Edin

 

Turhost