Read.Me

Mahmut Karslıoğlu - Yayın Yönetmeni

Robot korkumuzu yenmeliyiz

Temel ihtiyaçların üretim süreçlerinde tam otomatizasyon olsaydı pandemide biz karantinadayken robotlar çalışabilirdi...

Bu konuyu daha önce de köşeme taşımıştım. Değişen ihtiyaçlar ve yaşam koşulları nedeniyle insanlık tarihi boyunca bir çok farklı meslek geldi ve geçti. Hiç bir meslek kalıcı değil, ne olursa olsun. En imkansız diye düşündüğünüz mesleği bile bir gün robotlara kaptıracağız. Artık sadece seri imalatta değil, temel karar verme mekanizmalarında bile yapay zekaya sahip robotlar ve bilgisayarlar kullanılıyor. Makine öğrenimi ile yapay zeka yakın bir gelecekte doktorluk da yapacak avukatlık da. Yaratıcılık gerektiren meslekler için bile biraz daha zaman olsa da yolun bir sonu var.

Amacım kimseyi karamsarlığa sürüklemek değil. Aslında, özellikle üretim sürecinde bu durumun insanlık için bir dezavantaj değil avantaj olabileceğini düşünmenizi istiyorum. Yeni dünyada ilk pandemi deneyimimizde insanlık olarak zar zor ayakta kalabiliyoruz. Karşımızda tamamen evlerde kalarak kısa sürede sonunu getirebileceğimiz bir hastalık var. Teknolojiyi kullanan kesim için uzaktan çalışma ile bu zor değil. Ancak insan gücüne bağlı üretimin devam etmesi gerekliliği ile bunu başaramıyoruz. Ne yazık ki bu pandemi ne ilk ne de son olacak.

Gelecekte en azından üretim sürecinin tam otomatize olması karantina gerektirecek benzer durumlarda hayatın akışını kolaylaştırabilir. Artık robotlar işimizi elimizden alacak diye korkmaktan vazgeçmeliyiz. Bu mesleklerde çalışanlar için tam otomatizasyona geçene kadar iş fırsatı hala olacaktır. Ama gençlere tavsiyem gelecekte işsiz kalmamak için en iyisi bu tür işleri tercih etmemeleri olacak. Üzgünüm ama bu değişime mecburuz!

Bu yazı vesilesi ile herkesin Cumhuriyet Bayramını da kutlarım!

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

Peki ya sen karantinadan çıktıktan sonra da robotlar çalışmaya devam ederse!..

Sen de yorum yaz

Mahmut Karslıoğlu
Takip Edin