Mahmut Karslıoğlu

Read.Me (Director’s Cut Extended Edition)

Robot nüfusu 2.5 milyon olmuş!

Ve iş ve işçi bulma kuyruğunda hiç bir zaman bir robot görmeyeceğiz!

Geçtiğimiz aylar içinde biri Microsoft'tan olmak üzere; yapay zeka, block chain ve büyük veri konularında iki üst düzey yönetici ile röportaj yapma şansı buldum. Konu bu üçlü olunca her zamanki "robotlar işimizi elimizden alacak mı?" sorusunu onlara da yönelttim elbette. Maalesef, bundan kaçış yok. Mümkün olmadığını düşündükleriniz de dahil olmak üzere bir çok sektörde gelecekte olacak şey bu! 2015 yılında 1.5 milyon olan robot nüfusunun 2019 yılında %12 artarak 2.5 milyona ulaştığı düşünülürse de bu geleceğe doğru adım adım gittiğimizi söyleyebilirim. Peki gerçekten işsiz mi kalacağız?

Eğer kendimizi geliştirip yenilemezsek cevap evet! Yıllar boyunca nice meslekler gelip geçti. Şu an olan bir çok iş kolu, bundan 50 yıl önce yoktu ve bugün çoğumuz bu mesleklerden birini yapıyoruz öyle değil mi? Bugün var olan işler gelecekte makinalara devredildiğinde de onların yerine yeni doğacak meslekleri yapıyor olacağız. Aslında değişen bir şey yok. Sadece değişim artık daha kısa sürelerde oluyor.  Gün geçtikçe meslekler kas gücünden beyin gücüne doğru evriliyor.

Şu anki çalışan nüfusun bu konudan dolayı işsiz kalması pek mümkün değil ama genç nesli artık daha farklı şekilde eğitmemiz gerektiğini aklımıza yerleştirmemiz gerekiyor. Gelecekte ne tür iş kollarının ortaya çıkacağını bilmemiz mümkün değil. Dolayısıyla artık gençlerimizi belli bir mesleğe yöneltmek yerine öğrenmeyi öğretmeye başlamamız gerekiyor. Çünkü ancak öğrenmeyi bir hayat biçimi haline getirdiğimiz zaman teknolojiinin artan gelişim hızına ayak uydurup ortaya çıkacak yeni mesleklere hızlıca adapte olacak hale gelebiliriz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

Mahmut, kullandığın araba bile robot aslında! Yakında zekası da olacak...

Sen de yorum yaz

Mahmut Karslıoğlu
Takip Edin

 

Turhost