Mahmut Karslıoğlu

Read.Me (Director’s Cut Extended Edition)

Street Fighter 30th Ann. Collection - Xbox One X

80/XONE/PS4/PC/Capcom Şimdiye kadar çıkmış en geniş koleksiyona mükemmel bir dijital SF müzesi de eşlik ediyor!

  
Kabul ediyorum, ilk arcade makinaların doğuşuna tanıklık edecek kadar yaşlıyım. Çocukluk dönemlerimde “Atari salonlarına” az gitmedim. İlk oynadığım oyun Süreyya sinemasının hemen karşısındaki bir pasajda yer alan arcade makinasındaki PacMan’di. Sonrasında Atari 800XL ile oyun serüvenini eve taşısam da daha yüksek kaliteli ve hızlı grafikli oyunlar arkadaşlarımla beni uzun bir süre yine “Atari” salonlarına çekmeye devam etmişti. Ama bir şeyi itiraf edeyim, işin ucunda jeton olduğu için o dönem çok da iyi olmadığım başta Street Fighter olmak üzere dövüş oyunlarından hep biraz uzak kaldım. Sonrasında daha yeni versiyonlarını PC’mde oynadım elbette. Ama tüplü ekranlardaki o interlaced ilk oyunlar içimde bir ukte olarak kalmış olacak ki 30. yıl sürümünün Xbox One’a geleceğini duyunca fırsatı kaçırmadım elbette. Jeton derdi olmadan oynamak güzel elbet. Peki oyun paketi bize neler sunuyor?

  
Şimdiye kadar yapılmış en iyi koleksiyon
Serinin başlangıcından altın çağını yaşadığı 90'lı yıllara kadar uzanan ve Street Fighter IV öncesi tüm oyunları içeren Street Fighter 30. Yıldönümü Koleksiyonu, bir Street Fighter hayranının hayalini gerçek kılıyor. Daha önce de SF koleksiyonları hazırlanıştı diyebilirsiniz ama hiçbiri bu kadar kapsamalı değildi. Üstelik sadece her şeyin başladığı orijinal 1987 Street Fighter'ı kapsamakla kalmıyor, aynı zamanda erken konsept eskizleri, gün yüzüne çıkmamış karakter tasarımları ve SF ile ilgili bir çok bilinmeyeni de içeren dijital müze ile birlikte geliyor.

  
Rakipleriniz artık yanınızda olmak zorunda değil
Bu koleksiyonu oluşturan on iki Street Fighter oyununun tümü kendi içinde, karakterleri, onların hareketleri, zorlu keşif yolculuğu, ustalık elde etme ve deneyim konusunda gerçekten çok değerli. Aslında Arcade ve Versus modları, her oyun için mükemmel bir Street Fighter deneyimi sunsa da bunlar buzdağının sadece görünen kısımları. Tüm bunları tamamladıktan sonra, Street Fighter II: Hyper Fighting, Super SF II Turbo, SF Alpha 3 ve SF III 3. Strike ile online dövüşler yapabilmeniz de mümkün oluyor. Çevrimiçi eşleşmelerin oldukça istikrarlı olduğunu ve online oyunculara karşı yaptığımız karşılaşmalarda, neredeyse hiç sorun yaşamadığımızı da belirtmeden geçmemek lazım.

  
Paketin içinde oyunları orijinal görünümüyle oynayabileceğiniz gibi tam ekran olarak oynama ya da interlaced görünümden arınmış daha modern grafiklerle görme şansına da sahipsiniz. Street Fighter meraklıları, Street Fighter IV ve V öncesi oyunları içeren bu paketi mutlaka koleksiyonlarına eklemeliler diye düşünüyorum. İlk Street Fighter oyunu için pek geçerli olmasa da serinin diğer oyunlarına bir arada bakma şansına kavuşunca Capcom’un dövüş oyunlarında neden bu kadar rakipsiz olduğunu insan bir kere daha anlıyor.

Not: İnceleme için oyunu bize sağlayan AralGame'e teşekkür ederiz!

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

wendel martins macedo olivera da sousa

Sen de yorum yaz

Mahmut Karslıoğlu
Takip Edin