.: Yücel Kılıçer :.

Regülator nedir? Ne işe yarar?

Çogumuz düzensiz voltajlardan şikayetciyizdir. Bunu engellemek için bir Regülator yeter.

Merhaba Arkadaşlar Bu Yazıda da Sizlere Hepimizin Zorlandıgı Bazen cevap bulamadıgı bir konu Regulatorler ( Akım dengeleyiciler) hakkında bilgi verceğim Umarım yararlı bir yazı olur...

Regülatör Nedir.?
Regülatörler arasındaki farklar;

Voltaj regülatörü yada voltaj yükseltici olarak bilinen regülatör sistemleri servo regülatör, statik regülatör ve mikroişlemcili regülatör olarak çeşitlere ayrılmaktadır.

Regülatör Nedir. ( Regülatör Nerelerde kullanılır.)

Şebeke gerilimindeki yükselme, düşme ve tüm dengesizlikleri önleyip, gerilim regülasyonu yapan cihazlara Regülatör denir.
Frekans, hız, güç, Basınç,gerilim ve akım gibi fiziksel büyüklükleri, belli ölçüde sabit tutabilen ve bu unsurları değiştirerek tekrar sabit tutabilen alet.

Enerjinin farklı faktörlerden dolayı düşmesi yada yükselmesi için yapılmakta olan Elektrik cihazlarıdır, bu cihazlar elektrik enerjisini içerisindeki donanımsal parçalar ile enerjiyi düşürür veya yükseltir bu enerjiyi düşürme veya yükseltme işlemleri içerisindeki Elektronik devre ile yapılmaktadır. Sanayi'ler için üç fazlı Regülatörler ev'ler için ise tek fazlı regülatör'ler tercih edilmektedir.

Regülatör bunun yanında elektronik olarak sağlanan koruma sayesinde ayar sahası dışındaki gerilim düşme ve yükselmelerinde, çıkış gerilimini elektromekanik olarak kesip, buna bağlı olarak oluşabilecek muhtemel hasarları önler. Her türlü bilgisayar sistemi, fax, Fotokopi,tıp ve laboratuar cihazlarında, ev ve işyeri aydınlatması, komple daire ve ofis beslemelerinde, imalathaneler ve atölyelerde emniyetle kullanılır. regülatör şebekeye seri bağlanan booster
Trafo ve hassas yapıdaki varyak sayesinde çıkışta gerilim regülasyonu yapmaktadır.

Bugünün teknolojisinde, yiyecek ve giyecek Maddeleriyle günlük hayatta kullanılan diğer maddeler üretilirken modern metotlar uygulanır. Üretim sırasında sadece çalışma yerlerinde değil, fakat çok çeşitli tipte kazanlar, fırınlar, kurutucular, ocaklar, sterilizörler ve benzeri birçok yerde özel bazı şartların sağlanması gerekir. Bunlar ısı,basınç, nem,zaman,Sıvı seviyesi, akış, hareketli parçaların hızı gibi şartlardır. Bu şartların istenen değerlerde tutulmasının gerektiği yerlerde çeşitli tipte otomatik regülatörler kullanılır.

Bunlar; kendi kendine, havayla, buharla, Elektrikle çalışan tiptedirler. Regülasyonun tipine ve ihtiyaçlara bağlı olarak regülatörler basit veya karmaşık yapıda olabilirler. Bir Regülatörde temel olarak bir bulucu eleman, bir yayım organı ve bir servo motor vardır.

Bulucu eleman, ayarlanmış büyüklüğün değişimlerini ölçer. Yayım organı; ayarlayıcı büyüklüğün değişimlerini, ayarlanmış büyüklükle bu büyüklüğün sabit tutulacak değerleri arasındaki farka bağlı olarak düzenler. Servo motor, ayarlayıcı büyüklüğün yayım organı tarafından belirtilen değişimlerini yerine getirmek için gerekli gücü uygular. Emniyet elemanları, Regülatörden tamamıyla ayrıdır ve genellikle regülatör iş yapamaz hale geldiğinde devreye girer, makineyi ve sistemi durdururlar.

Regülatör direkt etkili veya röleli olabilir. Direkt etkili Regülatörlerin en eski modeli, watt regülatörüdür. Tamamen Mekanik çalışma sistemine dayanan bu Regülatör,bir milin dönme hızını merkezkaç kuvvetten yararlanarak ayarlar. Pnömatik regülatörde, körüklü bir düzenek, bir supabın açılıp kapanmasına, Gaz Basıncı belli bir değeri geçtiği zaman fazla Gazı boşaltacak şekilde kumanda eder.

Çok değişik elektrik Regülatörleri içinde en tanınmışı, hassas cihazlara takılan gerilim ayarlayıcılardır. Elektronik veya herhangi bir türden olan bu cihazlar, belli bir bölgedeki beslenme gerilimi ne olursa olsun sabit bir gerilim sağlar. Elektrik regülatörlerin den bazılarının gayesi, elektrik enerjisi etkenlerinden birini sabit tutmak, bazılarının elektrik akımından yararlanarak mekanik veya fizik olaylarını ayarlamaktır. Birinci kategoriye gerilim ve akım regülatörleri, ikincisine ise hız, basınç, Sıcaklık regülatörleri girer. Elektrik bahsinde ise gerilim, akım,frekans ve akım yoğunluğu gibi elektriksel büyüklüklerin regülasyonundan söz edilir. Mesela şehir şebekesinden kullandığımız 220 volt 50 hz’lık gerilimin bu değerlerde sabit tutulması için regülasyon yapılır. Pil dahil bütün kaynaklardan akım çekildiğinde gerilimi düşer.

Gerilimin belirli sınırlar içinde kalması istenen bütün cihazlarda yaygın olarak gerilim regülatörleri kullanılır. Birçok elektronik cihaz, kaynak gerilimlerindeki bir takım değişmelere rağmen çalışmasına kabul edilebilir bir tarzda devam eder. Bazı devreler ise, kaynak gerilimindeki en ufak bir değişimden dahi etkilenir. Bu yüzden bir gerilim regülatörünün kullanılması gerekir. Elektronik bir gerilim regülatörü güç kaynağı ile bu kaynak tarafından beslenecek cihazı temsil eden yük empedansı arasına bağlanır ve çıkış gerilimini belirli bir değerde tutar. Regülatör düzeni şebeke gerilimindeki veya yük empedansındaki değişmeler sebebiyle çıkış geriliminde meydana gelen dalgalanmaları, kabul edilebilir sınırlar dahilinde, otomatik olarak dengeler. Zener Diyotları ile yapılan basit regülatörler küçük akımlarda uygun olmalarına rağmen, büyük akımlarda regülasyon yapamazlar. Regülatörlerden çekilebilecek akım ve regülasyon yüzdesi zener Diyotlar yanında Transistorlar de kullanılarak iyileştirilebilir.

Yük empedansı ile regülatör devresi arasındaki bağlantı şekline göre elektronik gerilim regülatörleri şönt ve seri regülatörler olmak üzere iki ana gurupta toplanabilir. Seri regülatörler çok daha verimli çalıştıklarından daha sık kullanılırlar. Şönt regülatörlerde, yük küçük olduğunda verim düşük, tam olduğunda yüksektir. Tek üstünlüğü kısa devre durumunda bile aşırı yüklenmesidir. Seri regülatörler ise çok daha verimli çalıştıklarından daha sık kullanılırlar. Verimleri düşük yüklerde yüksek, tam yük şartlarında düşüktür. Seri regülatörlerde, şönt regülatörlerde olduğu gibi, tabiatından gelen bir aşırı yükleme koruması yoktur.

Yük tarafındaki bir kısa devre regülatör düzeninden büyük akımlar akmasına yol açar. Basit seri regülatörlerin bir mahzuru, gerilimdeki küçük değişimlere anında cevap verememesidir. Küçük değişimleri sezerek kuvvetlendiren, böylece seri regülatörün çalışmasını daha hızlı kılan ek devreler kullanılarak şönt sezmeli seri regülatörler yapılır. Bu tip regülatörlerde
çıkış gerilimi referans bir gerilimle karşılaştırılır ve değişiklik kuvvetlendirilerek seri Regülatöre verilir.

Daha fazla hassasiyetin istendiği durumlarda bir de doğru gerilim kuvvetlendiricisi ilave edilerek, regülasyon nisbeti ve regülasyon hızı arttırılır. Televizyon regülatörleri, genellikle yapı itibariyle doymalı tipten olup, ayarlamada gerilim süreksizliğe uğramaz. Ancak doymadan dolayı, manyetik endüksiyondan doğan demir kayıpları büyüktür. Gerilim % 15’ten fazla değişiklik göstermeyen yerlerde TV regülatörü kullanmaya gerek yoktur. Çünkü, % 15’in altındaki değişimleri TV alıcıları düzeltebilmektedir. Şebeke yetersizliği sebebiyle kullanılan regülatörler Türkiye’de Keban barajının ürettiği kadar enerji tüketmektedir. Gerilim regülatörleri, boş yere enerji harcamanın dışında yük tepesinin (puantın) yükselmesi, TV’lerde sesin distorsiyona uğraması ve cihazın çabuk yıpranması, güç faktörünün düşmesi gibi olumsuzluklara sebep olurlar.

Regülatör Kullanım Alanları
- CNC Tezgahları
- Kesintisiz Güç Kaynakları
- Tıbbi Cihazlar
- Telekomünikasyon Cihazları
- Otomasyon Ekipmanları
- Ağaçİşleme Makineleri
- Enjeksiyon Makineleri
- Matbaa Makineleri
- RadyoVericileri
- Televizyon Vericileri
- Tekstil Makineleri
- Tasarım Makineleri
- Elektrikli Ev Aletleri
- Klimalar
- Kuyumculuk Cihazları
- Teknik Cihazlar
- Yangın Güvenlik Sistemleri
- Personel Devam Kontrol Sistemleri
- Denizcilik Ekipmanları
- Fotoğraf Baskı Makineleri
- Asansörler
- Kartlı Geçiş Sistemleri
- Laboratuar Cihazları
- Dişçilik Ekipmanları
- LazerCihazlar
- TelefonSantralleri
- Hırsız alarmSistemleri
- Motorlu Kepenkler
- Bilgisayar Sistemleri
- Aydınlatma Üniteleri
- Kombiler
- AmbalajMakineleri
- Deri İşleme Cihazları
- Motorlu Makineler
- Market Ekipmanları
- Isıtma ve Soğutma Sistemleri

Okuyucu Yorumları

Toplam 39 Yorum

cümleler çoğu yerde bir yere bağlanmadan kesiliyor. bence çok da aydınlatıcı bir yazı olmamış.

''Küçük değişimleri sezerek kuvvetlendiren, böylece seri regülatörün çalışmasını daha hızlı kılan ek devreler kullanılarak şönt sezmeli seri regülatörler yapılır.'' Çoğu yerde bağlanmadan kesiliyor derken ''çoğu yer''lerden birini tutturmuşumdur herhalde...

bu bir araştırma yazısı özetidir bu nedenle normal oldugunu düşünüyorum

Regülatör özet olarak giriş birimleri düzensiz çıkış birimleri sabit olan aygıtlara denir.Sadece elektrikte regülatör yoktur.Mesela binalarımızın önündeki doğalgaz kutularında da regülatör vardır.Doğalgazda şebeke basıncı 4 bar dır.Şebekede dalgalanma olup 5 barda olsa 3 barda olsa çıkış basıncı yine sabittir.O yüzden regülatör her alanda faydalıdır.

arkadaşlar merak ettiğim birşey var Regülatör cihazı örneğin ufu 220 volta yakıyorsa bunu 120 ye mi düşürüyor yani yarı yarıyamı enerjiyi düşürüyor bana bu konuda bilgi verirseniz çok sevinirim....

@12 Şubat 2011 19:20 bende regülatör var. kumtelin 2600 amperliğini açar açmaz 10 volt düşürüyor. 180 volttan 170 e düşüyor. gerilimi regülatör 220 volta çıkarıyor.

arkadaşlar lütfen bana yardım edin bu konuda regülator enerji tasarufu sağlarmı acil cevaplarınızı bekliyorum

@14 Şubat 2011 13:24 regülatör enerji tasarrufu saglamaz enerjiyi dengeler

@14 Şubat 2011 13:24 örn.özellikle kacak elk kullanılan semtlerde sebeke gerilimi 220 volt degilde 190 volt civarı gelir buda klima gibi 220 volt la beslenen elk cihazınızın calısmasını önler.işde regülatör evinize gelen giriş gerilimi düsükde olsa cıkıs gerilimini 220 volt olarak verir ve voltaj düşümünden calısmayan cihazlarınız calısır kısaca regülatör bu işe yarar ceşitleri ve kullanım farklılıkları vardır..

aradığım tüm cevapları buldum. teşekkürler...

arkadaslar bu cihazın tasarrufla bir ilgisi yok aylık 50 tl elektirik faturası ödeniyorsa regülatör kullanıldı dıgındada aynı 50 tl gelicektir hatta fazla da gelicektir. bize ne faydasımı var regülatörün örnegin elektirikli ev aletleri kullanıyoruz şebeke gelirimi düştüğünde yada yükseldiginde cihazlarımız haliyle etkileniyor bozuluyor ve yanıyor ama regülatörünüz olsa şebeke gelirimi yükselsin yada düşsün cihazlarımız etkilen miyor

teşekkürle çok güzel bi site olmuş çok beğendim harrika

5,5 kw dan iki su motorum var çevrede bu motorlardan çok fazla olması sebebiyle trafo yetersiz kalıyor regilatör ile bu sorunu aşmam mümkünmü

@13 Haziran 2012 19:28 Haala geçerli mi sorunuz ??

@13 Haziran 2012 19:28 Mümkün değil.

regülatörler voltajı düşürdügü gibi yükselte bilirlermi mesela 3,7 voltu 5 v a yükseltebilirmi

@02 Temmuz 2012 19:37 zaten ana amacı yükseltmek. 160 voltu 220 volt yapar en klasik olanları

biz şebekenin son kısmındayız 2 ev aynı hattı kullanıyoruz ve yetersiz kaç kw regülatör işimizi görür ha bu arada elektrik 180 200 le değişiyor

@19 Temmuz 2012 21:18 5 kw yeter

AyAz elk@@@ 5 er kW yeter eğer sayaç tekse 10 kvv tek kullan

klima buzdolabı gibi ev aletleri düşük voltaj yüzünden doğru çalışmıyor nasıl regülator almalıyız model . gelen 190 voltaj falan

@21 Tem 2012 11:20 ben delta reglatörde çalışıyorum 160 / 250 BİR TANE 10 KW ALIRSAN EVİN BÜTÜN İHTİYACINI GÖRÜRSÜN

15kva almalısınız klima artı fırın bulaşık ve evin diğer ihtiyaçlarıda çalışırsa anca yeterli olur cihaz rahat çalışır..

ajan daha süper olmuş eline sağlık

arkadaşlar bu ürünler artık tarih oldular, automatic voltage conditioner ürününü incelemenizi tavsiye ederim ürün sadece ABB firmasında mevcuttur.

bna bunun kullanım amaçları lazım nereden bulabilirm

delta regülatörde giriş 80v , çıkış 220 olan regülatör var mı acaba

Çarpışan arabaların hızını nasıl düşürebiliriz.?

Regulatorr isteyen aramadaslar ulassin 5.5 kwa dan 100 kwa kadar regulator satilir

tesdere dişi dalgadan sinüs dalgaya regülatör ??!!!

arkadaşlar elimde monüfaze bir regülatör var12 volt girse 220 volt çıkarır mı teşekkürler

slm arkadaşlar . evim eski bina oldugu için voltaş çok düşük geliyor . telefonu takıyorum şarza vltaş düşük diyor bununla ilgili ne yapabılırım fikir verırsenız sevinirim ...

arkadaşlar ispirelin hızını yavaşlat istiyorum b.r türlü regülatör bulamıyorun,yardımcı olumusunuz.

Benim 850metreden iki telli elektrik kablom var 3 ve4 lamba yakıyor fileksi zor çalıştırıyor ben bununla TV ve buz dolabı çalıştırmak istiyorum nasıl bir şey almam gerekli yardımcı olursanız sevinirim teşekürler

Regülatörlerin en büyük Dostu Filtrelerdir Filtresiz bir Regülatör yanar gider yanmasa bile Cıkışında yine dalgalı bir gerilim elde edilir

Ev için 10 kw aldım ama iki klimam var cihaz bazen komple elektriği kesiyor ve bunun girişi 160.girişi daha düşük bi cihaz olsa daha iyi olmazmı acaba yardımcı olursanız sevinirim tşkler

Isı pompası olan bir evim var ve bu evdeki elektronik cihazları regülatör aracılığıyla koruma altına almak istiyorum. Gittiğim bir elektrikçi regulatorun alternatifi olarak elime şu malzemeleri verdi: Faz koruma rölesi Zaman rölesi Kondaktör ve termik Pano Bunlarla yapılacak sistemin hem daha ekonomik hem de regülatörün yapacağı korumayı sağlayacağını sòyledi. Eve alacağım regulatör 45kw'lık olacak ve tüm eve koruma sağlayacak. Bu arkadasım önerdiği sistemin regulatorun sağlayacağı korumayı ya

Alacağım regülatörü kendim nasıl monte edebilirim elektrikçi mi çağırmam mı lazım kendim monte edersem bunu sigorta girişine mi monte etmem gerek

15 kw mikro kontrollu regulator aldim faturam hep yuksek geliyor. Alt katta regulator yok ayni oranda elektrik kullaniyoruz alt kata 30 tl geliyoken bize 60 tlden dusuk gelmiyor. Evde klima yok elektrik az gelsin diye makinalari olabildigince az kullandim ama nafile elektrik faturasi ayni binadaki herkesinkinden fazla geliyor.

Sen de yorum yaz

Takip Edin