piRe

Formattan Sonra Yapılması Gerekenler.

Bilgisayarınızı Formatladınız... Fakat herşey bitmedi.!

XP'den sonra MUTLAKA yüklenmesi gereken dosyalar.

Bilgisayarınızı bir nedenle formatladınız ve yeni sistem kurdunuz. Hemen Ayarlar>Denetim masası>Kullanıcı hesaplarına girip yeni bir yönetici hesabı oluşturarak (daha sonra oluşabilecek her hangi bir sorun karşısında Administrator hesabınız size lazım olacak) Administrator hesabından çıkın. Yeni oluşturduğunuz hesapla oturum açarak işlemlerinize devam edin. Anakart, E.kartı, Ses, Ethernet, Tv kartı vb. gibi tüm sürücülerinizi eksiksiz ve hatasız yüklediniz hatta gerekli güncellemeleri yaptınız ancak bitmedi...

Sisteminizin doğru ve stabil çalışması için bazı ince detayları bilmiyorsunuz veya unuttunuz yada, servise verdiğiniz eleman (genelde yapmazlar) bunları yüklemedi. Şu an bir takım sorunlar yaşıyorsunuz pc nin çalışmasından memnun değilsiniz. O halde aşağıdakilerin Bilgisayarınızda kurulu olup olmadığına bakın. Kurulu değilse mutlaka yükleyin.
  
Adobe flashplayer (IE için)
Adobe flashplayer (Firefox için)
Bilgisayarınızdan Flash içerikli film, animasyon vb. gibi hareketli dosyaları izleyebilirsiniz. Mutlaka yüklenmelidir.
   
Adobe Shockwave player
İnternette gezinirken karşınıza çıkan zengin içerikli web sayfalarını tam anlamıyla görüntüleyebilmek için yazılmış olan bir tarayıcı eklentisidir. Mutlaka yüklenmelidir.
Kaldırma araçları ve diğer işletim sistemlerine ait yüklemeler için buradan devam edin.

Java
Java yazılımı online oyun oynamanızı, sohbet etmenizi, resimleri üç boyutlu olarak görüntülemenizi ve daha pek çok şey yapmanızı sağlar. Mutlaka yüklenmelidir.

Microsoft® .NET Framework
Microsoft .NET Framework 3.5 Service Pack 1; .NET Framework 2.0, 3.0, 3.5 için çok sayıda kademeli yeni özellik içeren birikimli ve eksiksiz bir güncelleştirmedir, ayrıca .NET Framework 2.0 ve .NET Framework 3.0 alt bileşenleri için de birikimli hizmet güncelleştirmelerini kapsar.

Nette dolaşan teknik terimleri bir kenara bırakırsak;
Bu paket, Bilgisayarınızda çalıştırmak isteyeceğiniz hemen hemen tüm yazılımların ihtiyaç duyduğu bileşenleri içermektedir. Bu paketin yüklü olmadığı bir pc de oyunlarda sorunlar, çalışan uygulamalarda hatalar, 0xc0000135 gibi hata kodları alırsınız. Kısacası kesinlikle yüklenmelidir.
   
Foxit Reader
PDF dosyalarını okuma imkanı sunan, özellikle bilgisayarda sisteme ağır yük bindiren Adobe Reader ile aynı görevi yapan, kurulumu kolay ve sistemi yormayan Türkçe dil destekli yazılım. (isteğe bağlı)
   
Startup Control Panel
Msconfig ile de görebileceğiniz gibi, sistem başlangıcında otomatik olarak çalışan ve pc yi yoran uygulamaları kaldırmanız için gereken yazılım. Kurulum gerektirmez.
Resim için TIKLAYIN.
   
Windows Worms Doors Cleaner
Henüz yeni XP yüklediniz ancak yeni yüklenen bu XP de bazı portlarınızı güvenliğiniz için kapatmanız gerekiyor. Aksi halde ağınızdaki diğer pc lerden ana makinanıza sızmalar olabilir. Yapmanız gerekenler aşağıda anlatılıyor.
Resim ve bilgi için TIKLAYIN.

NOT: Antivirüs için BURADAKİ başlığın altına bakın.
   
DİKKAT:
Her ne olursa olsun, Bilgisayarınıza her hangi bir yazılım yüklerken yazılım ile birlikte gelen reklam içerikli Toolbar vb. yazılımları kesinlikle yüklemeyin. Yükleme esnasında bu tarz içeriklerin onay kutusunu mutlaka boşaltın ve ileri/devam deyin.

Okuyucu Yorumları

Toplam 22 Yorum

Çok iyi bir blog hazırlamışsın. Ayrıca espri anlayışın harika.

Teşekkür ederim.

Çok Teşekkürler

TEŞEKKÜRLER EMEGİNE SAGLIK

ellerine ve emeğine sağlık...

emeğine sağlık, güzel bir paylaşım.

herkesin bunu okumasına ihtiyacı var..

teşekkürler....

gerçekten teşekkürler emeğine sağlık

Henüz verdiğin linkleri kontrol etmadim. Lakin halisane bir fikirle yazdığın kanaatimden Teşekkürle beraber tebrik ediyorum.
Keşke her bilgisayar kullanan Senin gibi Arkadaş ve çevresine Açıkca yaşadığı topluma Faydalı olma yolunda birşeyler yapma çabasında olsa. Bu hem kendin, Hem Toplumumuza Yarar getirecektir. Ne yazıkki bir çoğumuz Abuk sabuk sapuk film ve video paylaşmaktan başka bir şey yapmıyor.

bu programların full mu

Full m? derken ?aka yap?yor olmal?s?n?z. :))

tsk ederim.çok güzel bir hizmet düşünen arkadaşın eline sağlık

win 7 32 bit ve 64 bit içinde yayınlarsanız çok minnettar kalırım saygılarımla

net framevork yükledim fakat bir hata veriyo windows installer hizmeti kullanılamıyor. başka bir uygulamanın kurlumu çalışıyor olabilir diyor. ne yapmam gerekiyor

Kardesım Eline Gözüne Emeğine Sağlık Eywallah...

formattan sonra ekran kartını ve sesini nasıl ayarlıyacaz

elinize saglık

ilk önce formatınızı güzelce atarsınız sonra sürücüleri(driverları) yüklerısnız sonra gereken progrmalrı yüklersınız java,winrar,adobe falash player vs. ondan sonra wındıws orjkınal yaparsınız ve pc ye bir rest çekersınız sonra bir kere anti virüsle taram yaparsınız ve işlem bitmiştir yardımcıo olduysam ne mutlu bana :D

a.r.o. sizden teşk.

Bilgisayarıma format attım ve sonra açıldı oyun yükledim ama açamıyorum ekran kartınız çok dandik maalesef ati radeon 9500 pro öneririm işlemcinizde en az 800mhz olmalı oyun oynayabilmek içinde raminiz en az 256mb olmalı hatasını veriyor daha önce böyle bir sorun olmuyordu ilk defa format attım

Sen de yorum yaz

Takip Edin

 

Kategoriler