Recep Baltaş

LG ile Android işkencesi

Optimus 3D cebiniz varsa yandınız...

Dünyanın ilk 3D telefonu LG Optimus 3D'yi aldınız. Telefonun üç boyutlu özelliğiyle harika fotoğraflar çekiyor ve bunları arkadaşlarınızla paylaşıyorsunuz. Yine 3D oyunlar indirip bunların zevkini çıkarıyorsunuz. Ama birini aramak istediğinizde orada bir durun diyorum. Durun diyorum, zira Optimus 3D yaklaşık beş ay önce Android 2.3 güncellemesi çıktığından bu yana "Ghost Call" adı verilen hayalet çağrılardan muzdarip.

Telefonun baseband, yani şebeke ile iletişim kuran kısmının çökmesiyle gerçekleşen bu olay esnasında sizi arayanlara telefonunuz çalıyormuş gibi gözüküyor. Fakat gerçekte telefonunuz çalmadığı gibi daha sonra cevapsız çağrılarla ilgili herhangi bir uyarı SMS'i de almıyorsunuz. O esnada sizi arayıp ulaşamayan kişiler size haber verirse özür dileyebilirsiniz. Öte yandan kaçırdığınız iş görüşmeleri ve duyarsız olduğunuzu düşünen arkadaşlarınız konusunda yapacak hiçbir şeyiniz yok.

Benzer sorun, rehbere girip birini aramak istediğinizde de cereyan ediyor. Baseband çöktüğü esnada kimseyi arayamıyorsunuz. Yaklaşık 5 saniye boyunca telefonun şebeke ile tekrar iletişim kurmasını beklemek zorundasınız.

Ghost Call sorunu bazen tam da biri sizi ararken ortaya çıkıyor. Eğer bu esnada telefonunuz cebinizde değilse, telefon şarjı bitene kadar durmadan çalıyor.

Tüm bu sorunları dünya çapında Optimus 3D kullanıcıları beş aydan beri yaşamakta. Android 2.3 güncellemesi ile geldiği tahmin edilen sorun yüzünden 2 yıl önce çıkan Android 2.2 ROM'una geri dönenler bile mevcut. Fakat bu ROM'da da benzer sorunu yaşayanların olması akıllara telefonda donanımsal bir arıza olup olmadığı sorusunu getiriyor.

Telefonu teknik servise gönderen kullanıcıların çoğu durumda anakartı değiştiriliyor. Fakat anlaşılan, hata yazılımsal olduğu için bu da herhangi bir çözüm sunmuyor.

LG ise destek masası üzerinden ulaşıldığında hatayı kabul ediyor. Fakat firma üç aydan beri haberdar olduğu konuda ne herhangi bir resmi açıklama yaptı ne de soruna bir çözüm sundu.

Android topluluğu zaten her zaman çözümlerini kendi üretmekte. Fakat LG, ROM güncellemelerini şifrelenmiş KDZ biçiminde piyasaya sürdüğü için telefona ROM hazırlamak geliştiriciler için tam bir işkence. Piyasaya çıkalı neredeyse bir yıl olan Optimus 3D için üç boyutlu uygulama ve oyun geliştirmeye yarayan Real3D yazılım geliştirme kitinin daha bu ay piyasaya sürülmüş olması ise gerçekten şaka gibi.

Android öncesi telefonları tam bir fiyasko olan LG, anlaşılan Android'in felsefesini de anlamakta güçlük çekiyor. Android, açık kaynak ve özgür yazılım demektir. Eğer kendiniz ROM geliştirmekte yetersiz iseniz meydanı üçüncü parti geliştiricilere bırakırsınız ve onlar işi devralır. Fakat LG'nin gerek gezegen dışından gelen KDZ ROM biçimi, gerek ROM atarken dakika başı çöken Firmware güncelleme yazılımı yüzünden Optimus 3D için hala en ufak bir Ice Cream Sandwich ROM'u geliştirilebilmiş değil.

LG'nin kendisi bu ROM'u 2012'nin üçüncü çeyreğinde çıkaracağını söylüyor. Yani Android 5.0 çıktığı zaman Optimus 3D kullanıcıları Android 4.0 kullanmaya başlayacak... Bugün Huawei IDEOS X5 ve Galaxy Ace gibi telefonlar için bile bütün özellikleri çalışan ICS ROM'lar mevcut. Fakat Optimus 3D için bırakın Beta'yı, pre-Alpha aşamasında olan ICS ROM bile yok!

Sonuç olarak Optimus 3D'nin şu anda bir tuğladan farkı yok. Telefonun Ghost Call sorunu çözülse bile Ice Cream Sandwich güncellemesini alması yurt dışında 2012 Eylül ayını, ülkemizde ise 2013'ü bulacak gibi.

Konuyu artık siz sevgili Android kullanıcılarının yorumuna bırakıyorum...

Okuyucu Yorumları

Toplam 19 Yorum

Bilgilendirici bir yazı olmuş teşekkürler.

"LG'nin gezegen dışından gelen KDZ ROM biçimi"

:)))

Açıkçası LG'nin nasıl hala satıldığını anlamıyorum.. :/

E böyle işte...
2 kez değişik markalarla Android eziyeti yaşayıp cihazları satıp İOS ye geçip de kurtuldum. Hem de teknolojide değişim ve gelişimi seven, izleyen biri olarak söylüyorum bunu ve üstelik Androidle çalışan cihazlar da çok fazla üretim yapıldığından değerleri hemen düşüyor ki, ben de zararla sattım. Gerçi böyle söyleyince de fanboy falan diyorlar ama olsun, iphone ile ultra rahatım.

o yüzden piyasada galaxy S ten daha ucuza satılıyorlar :D

zamanında lg gw620 almıştım .başka model telefonla bluetoothla dosya gönderip alamıyordum.bazı uygulama yüklerken sıkıntılar ,sürekli donmalar çökmeler resmen teknolojinin yüz karası.ancak 3 hafta tahammül edebilmiştim.hatta onun yüzünden androide bile lanet etmiştim.Demekki sorun lgdeymiş

Bu arada kategori yanlış olmuş. Özür dilerim. Akılsız telefonlar olacaktı.

@Recep Baltaş Yıl 2017 olmuş ve bende katılarak diyorum ki;LG PİŞMANLIKTIR! :)

Ben hâlâ LG optimus 3D(p920) kullanıyorum. O kadar para verip İOS kullanan arkadaşa da acıyorum. Gelelim ghost call sorununa.. Bir kaç ay önce güncelleme nedeniyle(2.3 v.21a ve 21b versiyonlarında) aynı sorunları yaşadığım için orjinal roma yani 2.2 Froyo'ya geri döndüm. Orjinalde hiç sorun yok. Neden hala LG P920 derseniz Dolby digital ses(lütfen kulaklığıyla deneyin) ve gözlüksüz 3D fotograf ve video çekiminde dünyadaki tek rakibi HTC evo 3D'den de daha başarılı ondan. 3D teknolojisinde henüz telefon üretmeyi başaramayan Samsung, Sony ve IPhone'nun konuşmaya hakkı bile yok.

Custom rom kurmayı denedız mı ?

Custom ROM sorunu çözmüyor, baseband sorunlu...Daha da kötü oluyor hatta...

bu telefonu alacağım acaba bu sorun giderildimi çoğu kişi geçti diyo ama ?

tekrar merhaba recep bey gt 550 m cuda iyi bir ekran artımıdır bu benim sorum olacak pek konu ile ilgili değil ama

Eski bir ekran kartı...Fena değildir ama...

çok kral telefon, LG'nin yazılım desteği kötü ancak telefon çok güzel. Akılsız telefonmuş lafa bak ya ...

Gercekten var boyle bi sorun benim kullandigim lg p895 bu telefondada hatalet cagri sorunu var lg nin yazilimlari gercekten berbat yaziklar olsun diyorum birdaha hic bir urununu almam bu lg nin

bende Lg E612 telefonu var. İlk aldığım gün çekmemezlik sorunu vardı. Bu sorun tek bende var herhalde hiç birisinde böle bi sorun olduğunu görmedim. Arama veya çağrı konusunda bir sıkıntı yok. Telefon güzel güzel olmasına ama bir çekiyo bir çekmiyo. Çoğu yerde çekmiyo. Bende garantiye gönderdim aldıktan 5 gün sonra. 2 gün sonra telefonumu alacam bakalım bu sefer çekme sorunu olacak mı?

Telefon Jelly Bean ile muhteşem oldu. Gingerbread sürümünde böyle hatalar oluyordu.

aynı sorun bendede var ne yapabılırız Allah askına cok sıkıldım kımse ulasamıor bana :/

Sen de yorum yaz