Rik Ferguson

7 yaşında 113 bin 515 dolarlık savaş uçağı aldı!

Çocuk mantığının şaşırtıcı (ya da değil) yansıması; yedi yaşında bir çocuk bir savaş uçağına ihtiyacı olduğuna karar verdi ve hemen aldı!

Fox Chicago News’de yer alan bir habere göre, geçtiğimiz günlerde Britanyalı yedi yaşında bir çocuk aile bilgisayarını kullanıyor ve eBay’de geziniyordu. Harrier Jump Jet T-Bird Aircraft XW269 isimli savaş uçağının fotoğrafı ve “Şimdi Al” tuşunu gördüğünde kendine hâkim olamadı.

Çocuğun babası hemen tamir edilmiş uçağın satıcısıyla irtibata geçerek, satın almaya yetecek miktar olan 69 bin 999 avroyu bir araya getirecek kadar mahallede yıkanacak otomobil bulunmadığını, Christmas’ın da henüz geçtiğini söyledi.

Sahiden komik bir hikaye ancak alınacak önemli bir ders de bulunuyor.

Çocuğunuzun aile bilgisayarını kullanmasına izin veriyorsanız, onun kendine özel kullanıcı profilini oluşturmak iyi bir fikir olacaktır. Bu sayede çocuklar anne ya da babalarının paralarını harcayamayacaktır. Kullanıcı profili yaşlarına uygun olarak hazırlanabilir. Örneğin, program yüklemelerine izin verilmez.

Bunların yanında yedi yaşında bir çocuğun eBay’e girme ihtiyacı da başlı başına bir tartışma konusu. Bu noktada da ebeveyn denetim programları kullanılarak web siteleri kategorilerine göre filtrelenebilir ve uygunsuz olanların erişimi engellenebilir. Benim aynı yaştaki oğlum ortak bilgisayarımızı kullanıyor (merak etmeyin, bu O değil, cidden!) ve bir işte çalışmaya başladığı anda filtreleri kaldıracağıma dair söz verdim. Böylece kendi savaş uçağı için parasını biriktirebilir.

Daha fazla bilgi arıyorsanız Trend Micro’nun aileler için internet güvenlik ipuçları (http://uk.trendmicro.com/imperia ... rnetsafetyguide.pdf) ve internet güvenliği dokümanlarından oluşan çevrimiçi kütüphanemize (http://uk.trendmicro.com/uk/abou ... ety-tips/index.html) uğrayabilirsiniz.

Karanlıktaki ülke: Mısır

Geçtiğimiz hafta Perşembe akşamı yaklaşık 10.30 sıralarında Mısır’da internet karanlığa gömülmeye başladı ve garip olaylar gelişti...

“Herkesin düşünce ve anlatım özgürlüğü hakkı vardır. Bu hak düşüncelerinden dolayı rahatsız edilmemek, ülke sınırları söz konusu olmaksızın, bilgi ve düşünceleri her yoldan araştırmak, elde etmek ve yaymak hakkını gerekli kılar.” – Evrensel İnsan Hakları Beyannamesi 1948 – Madde 19

Geçtiğimiz hafta Perşembe akşamı yaklaşık 10.30 sıralarında Mısır’da internet karanlığa gömülmeye başladı. LINKdotNET, Raya Telecom, Internet Egypt, Vodafone Egypt ve IDSC gibi başlıca servis sağlayıcıları internetten tümüyle yok oldu. Geriye kalan servis sağlayıcıların çoğu belirgin şekilde çok daha kısıtlı bağlantıya sahipti. Sorundan etkilenmemiş gibi görünerek yüzde 100 hizmet vermeyi sürdüren tek internet sağlayıcıysa Noor Data Networks gibi görünüyordu. Ki bu internet sağlayıcı Mısır Borsası tarafından kullanılıyor. Aslında bu durum Mısır’da gerçekleştirilen müdahalenin bir kabloyu doğrudan kesmek ya da diğer bir fiziksel müdahale sonucunda gerçekleşmediğini gösteriyor.

Okullara, iş yerlerine, resmi ya da resmi olmayan haber kaynaklarına hatta Mısır Ulusal Telekom Düzenleme Kurumu’na bile şu anda ulaşılamıyor. Söylenenlere göre .eg uzantılı hiçbir adrese ulaşmak mümkün değil. Benim kendi çalışmalarıma göre, Mısır Üniversiteleri Network’ünün de DNS üzerinden çözülemiyor ve TCP/IP iletişimine cevap vermemesi, hem DNS hem de BGP erişiminin tamamen devre dışı kaldığını gösteriyor. DNS protokolü okunabilir web adreslerini rakamsal IP adreslerine dönüştürüyor ve BGP de internet servis sağlayıcılarının sorumlu oldukları IP adreslerini bildirmek için kullandıkları protokoldür.

Tüm ülkede yaşananlarla internetteki bu ani kesilmenin aynı zamana denk gelmesi gösteriyor ki internetin yok olması da ülkedeki politik gerilime karşı resmen yapılmış müdahalenin parçası. İran’da yaşananlardan sonra görüldüğü gibi insanların dış dünyadan yardım istemeleri engellenmek için ilk olarak sosyal ağlar kesintiden nasibini aldı.

Eğer yapılanlar doğrudan devlet eliyle yönetiliyorsa Mısır’daki rejim İran’da geçtiğimiz yıl iletişimin engellemeye çalışılmasından dersler çıkarmış ve çok daha sert önlemler alınmış. Böyle bir müdahale daha önce internet tarihinde hiç görülmemişti.

Şu anda Mısır internetten tamamen kopmuş durumda ve alınabilen bilgilere göre, mobil telefonlar üzerinden de telefon görüşmesi ve mesajlaşma yapılamıyor.

Mısır Halkını dünyanın geri kalanıyla iletişime geçirebilmek için amatör radyocuların çabası (http://pastebin.com/fHHBqZ7Q) sürüyor.

Takip Edin