Rik Ferguson

Büyük hack olayının yan etkileri!

Eğer aynı şifreyi birçok web sitesinde kullananlardansanız hemen şifreleri değiştirmeli ve bu huydan vazgeçmelisiniz!

Sony’den son gelen haberler ne yazık ki başımıza gelebileceklerin en kötülerinin birçoğunu kapsıyor. 17 ile 19 Nisan arasında “kimliği bilinmeyen kişi” Sony’nin 70 milyondan fazla müşterisinin kişisel bilgilerine erişti. Çalındığı onaylanan bilgiler şu şekilde:

  • İsim
  • Adres
  • E-posta adresi
  • Doğum tarihi
  • PlayStation Network/QRiocity kullanıcı adı ve şifresiyle online ID


“Çalınmış olması muhtemel” bilgilerse şöyle:

  • Fatura adresi
  • Satın alma geçmişi
  • PlayStation Network/Qriocity güvenlik sorusu cevapları
  • Bağımlı tüm hesapların yukarıdaki bilgileri (çocuğunuzun size bağlı hesabı gibi)

Kredi kartı bilgilerinin çalındığına dair hiçbir kanıt olmamasına rağmen Sony, “bu ihtimali göz ardı edilemeyeceğini” ifade etti ve müşterilerini uyardı.

Bu sizin için ne ifade ediyor? Eğer aynı şifreyi birçok web sitesinde kullananlardansanız hemen şifreleri değiştirmeli ve bu huydan vazgeçmelisiniz. Siber suçlular e-posta adresinizi ve ortak kullandığınız şifrenizle birlikte adresinizi geri alabilmek için kullandığınız güvenlik sorularınıza verdiğiniz cevapları biliyor bile olabilir.

Hiçbir zaman aynı şifreyi birçok web sitesinde kullanmak iyi bir fikir değildir. Bu sebeple her site için farklı bir şifre edinmeye özen gösterin. Bu belki size karmaşık ve hatırlaması imkansız bir seçenek gibi görünebilir ama bunu başarmanın kolay bir yolu var. Büyük ve küçük harfler, numaralar ve $%&! gibi özel karakterlerin bulunduğu karmaşık bir şifre oluşturun. Her site için farklı bir şifre oluşturmak için bir yol benimseyin. Örneğin, web sitesi isminin ilk ve son harflerini karmaşık şifrenizin başına ya da sonuna yerleştirin. Bu sayede şifreniz farklılaşırken hatırlamanız da kolaylaşacak.

Güvenlik ve şifre sıfırlama sorularıysa bir hesaba sızılmasının en yaygın yollarından biridir. Eğer “güvenlik sorularına” iyi cevaplar vermek istiyorsanız verdiğiniz cevabın gerçekten güvenli olup olmadığını düşünün. Güvenlinin buradaki anlamı sadece sizin verebileceğiniz bir cevap olması. Eğer kendi sorularınızı yaratma ihtimaliniz bulunuyorsa, bunu kullanın. Eğer “İlkokul” ya da “İlk hayvanınız” gibi daha standart sorulara cevap vermek zorundaysanız doğru cevabı vermek zorunda olmadığınızı unutmayın. Doğru cevap yerine hatırlayabileceğiniz bir cevabı tercih etmek daha iyi olacaktır.

Bunların yanında, Sony’nin uyarılarını dikkate alın ve banka hesaplarınızdaki hareketlerinizi sıkça kontrol ederek olası bilinmeyen aktiviteleri bankanıza bildirin.

Takip Edin