Rik Ferguson

Şapşal olma, sessiz ol! Şapşal olma, sessiz ol!

Uzun dönemde emniyet güçlerinin başarısı, sadece basit pazarlama inisiyatiflerine kurban edilmemelidir.

“Microsoft tarafından açılan davanın da bir parçası olduğu (siber suçlardaki) temizlikte, suçla mücadelede yürütülen agresif kampanyalar, yasal mercilerin hareketini beklemekten daha fazla etkili oluyor” cümlesi benim şu tweet’i atmama sebep oldu:

“Emniyet güçlerini beklemeden 39 John Does’a ve bulundurduğu online varlığa karşı harekete geçmek çok saçma bir fikir.”

Günvelik endüstrisi ve araştırma şirketleri emniyet güçleriyle birlikte hareket etmeli, onlara rağmen değil. Bu nedenle botnetlerin varlığından sorumlu olduğu düşünülen 39 kişi, şu anda araştırmaya dahil olduklarını biliyor ve “kaçma” şansları bulunuyor.

Daha önce benzer bir durum Koobface’in emniyet güçlerini beklemeden ortaya çıkarılmasında yaşandı. Bilgi, yasal süreci beklemeden bir kez yayımlandığında suçluların kaçma fırsatı ortaya çıkıyor.

Microsoft’un sivil örneğine geri dönersek, çalışan gruplar arasında bilginin paylaşılmasına istinat ediliyor. Normalde, endüstri ve yasa güçlerinin bir araya gelerek işbirliğine gitmesi gerekiyor.

Esthost botnetinin ortadan kaldırılmasındaki başarı, güvenlik endüstrisi ve emniyet güçleri bir arada çalışarak suçluların yakalanmasından kaynaklanmıştı. Bu sayede internet ve internet kullanıcılarının daha fazla güvende olması sağlanmıştı. Bu soruşturma tam 6 yıl sürmüş ve tüm suç zincirinin tutuklanmış ve tüm altyapının çökertilmişti.

Uzun dönemde emniyet güçlerinin başarısı, sadece basit pazarlama inisiyatiflerine kurban edilmemelidir.

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz

Takip Edin