Rik Ferguson

Yılbaşı alışverişinde yalancı fırsatlara kanmayın!

Sahte mağazalar çok ciddi bir tehdit, haberiniz var mı?

Yılbaşının gelmesiyle birlikte siber saldırganlar da bilgisayar kullanıcılarının yorgun gözler ve parmaklarla yapacakları alışverişleri beklemeye başladı. İnternet üzerinden satış yapan mağazaların isimleriyle oynayarak binlerce sahte site yaratıldı. Birçok markanın web sitesinin benzerleri şimdiden ortaya çıktı.

Suçluların yarattığı web siteleri genelde ismen benzer oldukları markaların web sitelerinin birebir kopyası oluyor. Bu sitelerde ziyaretçiler doğrudan saldırganlara para getiren reklam bağlantılarına yönlendiriliyor ya da kişisel ve finansal bilgilerin paylaşılmasına zorlanıyor. Ayrıca, bazı sahte web sitelerinde de birçok zararlı yazılım ziyaretçilerin bilgisayarına sızarak kişisel bilgileri ele geçirmek ya da saldırganların bilgisayarları uzaktan kontrolüne imkan vermek için bekliyor.

İnternet kullanıcılarının yanlış web sitelerine yönlenmesine sebep olan ‘typosquatting’ yöntemi neredeyse dünyanın her yerinde kullanılıyor. Konuyla ilgili Amerika Birleşik Devletleri, 1999 yılında Anticybersquatting Müşteri Koruma Hareketi ile önlem almaya çalışarak bu sorunla savaşmaya başladı. Geçmişte birçok şirket bireysel başvuruları sonucunda kendi markaları üzerinden para kazanan bu sitelerle mücadele etmek için önemli miktarlarda para harcadı. Örneğin Lego, kendi markasını korumak için yarım milyon dolardan fazla bütçe kullandı.

Son zamanlarda karşımıza çıkan ‘typosquatting’ saldırılarında sadece sıkça duyduğumuz markaların isimleri üzerinden alınmış alan adları sorun teşkil etmiyor, doğrudan bizim dikkatsizliğimizden para kazanılmaya çalışılıyor. Örneğin, yılbaşı alışverişlerinde hepsiburada.com yerine hepsiburda.com adresine ya da gittigidiyor.com yerine gitigidiyor.com adresine girmediğinizden nasıl emin olabilirsiniz ki?

Sonuç olarak tıkladığınız yere dikkat etmeli ve eğer yılbaşında önemli miktarda online alışveriş yapacaksanız, daha önceden doğruluğundan emin olduğunuz online satış sitelerini işaretleyerek, yılbaşı telaşından yanlış yazma riskini ortadan kaldırabilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

güzel bir yazı olmuş yılbaşı için teşekkürler rik...

Sen de yorum yaz

Takip Edin