Şahin Ekşioğlu

Harika bir video dönüştürücü

Denemediğim video dönüştürücü kalmadı. Aklınıza gelebilecek tüm video dönüştürücüleri (bazılarını unutup 2 kere) kurup denedim ve istediğim gibi bir yazılım bulamadım. Peki aradığım özellikler çok mu uçuk? Hayır değil.
İstediğim şey basitçe DivX’leri altyazı basarak Sony PSP formatına (H.264) 480 x 272 çözünürlükte çevirebilmek. Ve çözünürlük boyutlarını gerektiğinde ilgili yazılımın otomatik olarak oranlayarak 480 piksele göre ayarlaması. Yani PSP ekranını maksimum şekilde kullanmak. Aman yarabbi. Ne çok şey istemişim meğerse.
Her neyse arayışım geçen ay son buldu. Üstelik ücretsiz bir yazılımla. XviD4PSP adlı yazılım dertlerime deva oldu. http://www.winnydows.com/ adresinden indirebileceğiniz bu yazılımın "küçük" bir dezavantajı var. Video dönüştürme konusuna yabancıysanız yazılım içinde sunulan ayarlar size karmaşık gelebilir. Açıkçası bazı ayarlar beni bile deneme yanılma yöntemine başvurmaya itti. İyi de oldu gerçi. Böylece yeni şeyler öğrenmiş oldum. Yazılımla ilgili sorun yaşarsanız sisteminizdeki tüm kurulu codec paketlerini kaldırın. Yazılımı da kaldırıp sistemi tekrar başlatın ve XviD4PSP’yi tekrar kurun. Yazılımın içinde zaten gerekli codec’ler mevcut. yeri gelmişken yazılımın ismine bakıp aldanmayın. Sadece PSP değil XviD4PSP sayesinde format açısından zengin bir yelpazede video dönüşümü yapabilirsiniz.     

Okuyucu Yorumları

Toplam 19 Yorum

Sonunda bende bir PSP alıcam herhalde kaçarı yok...

Acaba alt yazı eklerken türkçe karakter desteği mevcut mu??

Programı denedim.Ücretsiz bir programa göre çok işlevli bir program.Çok güzel bence.Sadece PSP için değil.Birçok formatı destekliyor.En güzeli x264'ü desteklemesi.Program önceliği denilen kısma dikkat etmek lazım.Örneğin, "çok yüksek öncelik" olarak ayarladığınızda sistemi kitleyebilir.Ayrıca başka bir programla çalışıyorsanız bunu görmek nerdeyse kaçınılmaz.Buna dikkat edilmesi gerektiğini düşünüyorum. Bu çokişlevli hoş program için teşekkürler...

Selam.Daha önce yorumu yazmıştım ama programı daha çok deneme fırsatı yakaladım.Uzun zamandır bu kadar iyi ve bu kadar kaliteli encoder kullanmamıştım.Şahin abinin dediği gibi "harika bir video dönüştürücü".O kadar çok işlevi varki burda saysam sayfa taşar.Kullandıkça anlaşılıyor.Ben uzun zamandır subtitle ekleme için program arıyordum.Artık araya araya dene dene bir hal oldum.Hem kodlama işlemi için hem de subtitle için çok işime yaradı.Arkadaş sormuş, "subtitle eklerken Türkçe karakter desteği mevcut mu" diye denedim evet mevcut.Ancak altyazılar biraz büyük.İşleme başlamadan önce bu düzenlemeyi yapmanız gerekebilir.Bu program gerçekten de karmaşık.Ben daha önce bir çok encoder kullandığım için çok fazla zorlanmadım.Kullandıkça daha keşfedilecek şeylerin olduğunu anlayacaksınız. Merak ediyorum CHIP dergisi gelecek sayısında DVD veya CD'ye ekler mi?Eklerse çok sevinirim.Ayrıca programın özelliklerini detaylı bir şekilde anlatırsa çok iyi olur.Bu program için sayın Şahin Ekşioğlu abimize binlerce teşekkürler. İşlerinizde sizlere başarılar diliyorum.CHIP'in gelecek sayısını dört gözle bekliyorum...

pinnacle ı deneseydiniz keşke. her formata desteği var

zaten birşeyleri öyrenmek istiyorsak başta ne olursa olsun hatta sorunları göz önünde bulundurarak öyrenmek istediğimiz konu ile ilgili program olsun yada başka birşey olsun karıştırmak lazım yoksa hayatta öyrenemezsin bu birinci kural ikincisi ise KENDİNE güvenmen lazım yoksa karıştırsanda nafile yani seni tebrik ediyorum abicim sen başardın şimdi sıra bizde ama daha da küçük tüyolar verirsen sevinirim.bu da iki yüzlülük gibi birşey oldu ama neyse sen aldırma bana baybay sana ve tüm arkadaşlarına işlerinizde başarılar dilerim...

Olay format desteği değil. Bu tür yazılımlar zaten nerdeyse tüm formatları destekliyor. Yoksa Pinnacle'ı da denedim Canopus'u da. XviD4PSP gerçekten çok başarılı bir yazılım.

çok harika teşekkürler

başlığı değiştirin "psp için harika bir video dönüştürücü"

Çok sağol sonunda PSP de video tam ekran.

çok teşekkürler. bende apollo psp programını kullanıyordum. ancak altyazı ekleyemiyordum. Bu yazıyı yazmanız çok iyi olmuş. Üstte Recep Baltaş'a da PSP almasını tavsiye ederim. Çok mükemmel bir cihaz. Tabii kullanmasını bilene :)

WMW yi en uzun dönüştürebilen bi program yokmu

Profesyonel ve neredeyse hatasız. Teşekkürler.

Bakın bende bi .264 formatlı videolar var benimde denemediğim program kalmadı! hala da arıyorum. Umarım dediğiniz gibi .264 videolarımı dönüştürebilirim! Çok teşekkürler.

malesef yine hayal kırıklığı. dönüştürücü güzel ama benim işime yine yaramadı! :(

Ben de bu programı indirmeyi denedim ama hata veriyor.Bana bi yardımcı olabilir misiniz?Naapmam lazım?

Amerikayı yeniden keşfetmenin anlamı yok. Dönüştürme programlarının kralı AVS Video Converter dir. Macera aramayın. Yalnız bu program ücretlidir bilginiz olsun.

Arkadaşlar hızını bilmem ama bana göre en iyisi ve en kullanışlısı format factory'dir.her türlü dönüştürme isteğinize cevap verebilecek türde hazırlanmıştır.Tavsiye ederim

program çok kullanışlı,hızlı ve ücretsiz bir yazılım herkese tavsiye derim

Sen de yorum yaz

Şahin Ekşioğlu
Takip Edin

 

Kategoriler