Fatih ARMAĞAN

LCD ve Plazma Arasındaki Farklar.

LCD mi ? Plazma mı ? Burada en önemli olan, alacağınız ekranı ne amaçla kullanacağınızdır.

LCD Nedir?
Gelişen teknoloji sonucunda ortaya çıkan düz ekran teknolojilerinden biri olan lcd tvler Sıvı kristal ekran LCD
(Liquid Crystal Display) özelliği ile, elektrikle kutuplanan sıvının ışığı geçirmesi ve önüne eklenen bir filtre ile gözle görülebilmesi ilkesine dayanan bir görüntü teknolojisidir.

Plazma Nedir ?
Plazma ekranları çoğunlukla CRT (Tüplü) ekranları gibi çalışır, fakat fosfor kaplanmış Tek bir CRT yüzeyi yerine onlar yassı hafif bir yüzeyin üstünde milyonlarca cam kabarcıklarıyla matrisleyerek kaplanmıştır. ve her biride fosforla kaplanmış haldedir . Sonuç olarak bu fosforlar doğru bir kalıpla hareketlendirilerek bir görüntü yaratır.

Kontrast ve Parlaklık Farkları;
Yüksek kontrast demek daha parlak görüntü anlamına gelir.
LCD TV'ler de parlaklık değeri  ortalama modeller için 500 cd/m2 civarındadır.

Plazma ekranlar yüksek kontrast değerlerine rahatlıkla çıkabilmektedir.  Ortalama en düşük kontrast değeri 10000:1 civarındadır. Plazma TV lerde piyasada düşük Kontrast değerli model bulmak neredeyse imkansızdır.

Enerji Tüketimi
LCD ekranlar plazma ekranlara oranla göre düşük enerji tüketimine sahiptirler. Bu yüzden LCD Tv ler Daha ekonomiktir.

Plazma TV ler Lcd ekranlara göre çok daha fazla güce ihtiyac duydukları için Enerji tüketiminde LCD TV ler kadar avantajlı değildir.

Renk Derinliği
LCD; renklerin içerisinde bulunan grilik miktarı ile alakalıdır. Renkte daha çok gri bulunması rengin daha sönük gözükmesine sebep olur. LCD ekranlar Plazma'lar gibi pixellerdeki ışığı bloklama özelliğine sahip olmadıklarından renk geçişlerinde sorunlar görülebilmektedir.

Plazma ekranlarda renkler kullanılmadığı zaman pixelleri tamamen kapatabilme (pixel blocking) teknolojisi ile çalışır. Bu durumda renkler LCD ekranlara göre daha hatasız oluşur ve daha gerçekçi görünür.

İzleme Açısı
LCD pikselleri arkalarındaki bir ışık kaynağından ışık aldıkları için Çoğu LCD ekranlar 45 derece kadar küçük açılarla izlenseler dahi kontrast ve renk kaybı yaşayabilirler. Günümüzde izlenme açıları 160 dereceye kadar yükseltilmiş olsa da geniş açılardan bakıldığında yine de görüntüde kayıplar yaşanmaktadır.

LCD TV izleme açısı örneği;


Plazma TV’ler, ışığı doğrudan ekran hücrelerinden veya piksellerinden yaymaları sayesinde, renkte ve kontrastta ciddi herhangi bir kayıp olmaksızın çok geniş açılardan izlenebilirler. Bu durum ortamın her yerinden aynı derecede yüksek kalitede görüntünün alınmasına sebep olur.

Plazma TV izleme açısı örneği;

Tepki Süresi

LCD teknolojisi piksellerin, aktiften inaktif hale ve sonra yine aktif hale geçerek tek bir tepki döngüsü tamamlarlar. Tepki zamanları 4 milisaniye ile 25 milisaniye arasında değişir. En hızlı LCD ekranlar dahi belli bir miktar hareket bulanıklığı yaşayabilirler. Bu durum özellikle oyunlarda görüntünün ghosting denilen hareketli anlarda bulanıklaşmasına sebep olur.

LCD TV tepki süresi öğrneği;

Plazma TV’ler herhangi bir keskinlik veya detay kaybı yaşamadan hareketli objeleri görüntüleyebilirler. Plazma teknolojisi her pikselin bir imaj üretebilmesi için sadece bir pulsa ihtiyaç duyduğu için tepki zamanı nerdeyse bir andır. Bu durum hareketli görüntülerde LCD tvlere göre çok daha kaliteli görüntü anlamına gelir.

Plazma tepki süresi örneği;


Ekran Boyutu
LCD tvler ekran boyutu yükseldikçe fiyat farkı oldukça yükselen bir teknolojidir. Bu durumda yüksek ekran boyutuna sahip bir LCD ekran için plazma ekranlara göre çok daha fazla ücret ödemek gerekebilir.
Plazma ekranlar yapı bakımından büyük boyutlara sahiptir. Ufak boyutlu plazma bulmak mümkün değildir. Bu durumda LCD ekranlara göre Plazma ekranlar büyük boyutlarda daha ekonomik fiyatlara sahiptir.

LCD TV nin ARTILARI;
Plazma TV ye göre;

# Daha Yüksek kullanım ömrü,
# Daha düşük enerji tüketimi,
# Daha yüksek çözünürlüklerde fiyat farkı az

LCD TV nin EKSİLERİ;
Plazma TV ye göre;

    * Daha düşük izleme açısı değeri,
    * Daha yüksek tepki süresi,
    * Daha düşük kontrast,
    * Daha düşük parlaklık,
    * Daha az gerçekçi renkler,
    * Yüksek ekran boyutunda daha yüksek fiyatlar.

PLAZMA TVLERİN ARTILARI;
LCD TV ye göre;

    * Daha düşük Tepki süresi,
    * Daha yüksek kontrast,
    * Daha yüksek parlaklık,
    * Daha geniş izleme açısı,
    * Daha gerçekçi renkler,
    * Yüksek ekran boyutunda daha uygun fiyatlar.


PLAZMA TVLERİN EKSİLERİ;
LCD TV ye göre;

    * Yüksek çözünürlüklerde fiyat farkı çok,
    * Daha düşük kullanım ömrü,
    * Daha yüksek enerji tüketimi.


SONUÇ;

Burada en önemli olan, alacağınız ekranı ne amaçla kullanacağınızdır. Eğer sizin için büyük boyutlu ekran, görüntü kalitesi ve tepki süresi önemliyse (örneğin bir oyun konsolu için alınıyorsa) bu durumda yüksek çözünürlüğe sahip (HD Full) bir Plazma ekran tercihi sizin için daha uygun olacaktır. Eğer boyutu yüksek bir ekran almayı planlıyorsanız da Plazma ekranlar fiyat olarak da daha avantajlı bir seçim olacaktır. Sizin için yüksek çözünürlük (Grafik tasarım), uzun ömürlü kullanım, düşük enerji tüketimi gibi ekonomik özellikler daha önemliyse ve büyük bir ekran almayı planlamıyorsanız LCD ekran seçimi bu durumda daha uygun olacaktır.

Plazma Panellerin günümüz koşullarında buluna TV yayınlarında LCD TV lere göre başarımı daha yüksektir.
Çünkü LCD TV lerin Aktif çözünürlüğü PlazmaTV ye göre Kısmen daha yüksek olduğundan ve günümüzde yapılan Uydu ve karasal yayınların henüz HD yayın standardına geçmesi zaman alacağından SD (Standart çözünürlük) Yayınların gösteriminde Plazma TV ler LCD TV lere göre daha başarıldırlar. Çünkü SD yayınlar düşük çözünürlükte olduğundan Plazma Paneller LCD TV ye göre Görüntüyü daha az bir alana yayması gerektiğinden görüntü kalitesini daha az kayıpla ekrana yansıtmaktadır.


Ek olarak;

Günümüz Teknolojisinde Bir çoğumuz Plazma üretiminin bittiğini bilmekte Henüz bir çok firma üretimi durdurmuş değil. Özellikle Panasonic Halen üretime devam etmektedir.

Plazma TV lerde En kaliteli olarak bildiğimiz marka olan Pioneer Firması ise Fiyat Politikalarında Diğer Markalarla Baş edemeyip Plazma Üretiminden çekilmiştir.
Bir nevi Plazma üretimini Panaonic'e bırakmıştır diyebiliriz. Çünkü  Pioneer Plazma modelleri kategorisinde  genelde sınıfının en iyi modelleri olmasına rağmen fiyatları çok yüksek miktarlara ulaşan modellerdir.

Plazma üretiminin azalmasının sebebi fazla elektrik tüketimi ve Plazmada Kullanılan Kurşun Maddesinin zararlı olması, son zamanlarda LCD TV ninde popüler olmasından dolayı Üretimi oldukca azalmıştır.

Elektrik olarak şahsen yaptığım testte  Günde 8 saatlik bir kullanımda elektrik faturanıza 15 TL lik bir fark oluşturması kaçınılmazdır.

Şahsen yaptığım araştırmalarda Plazma üretiminde Başı çeken Panasonic Firması Tamamen kurşunsuz Plazma TV üretimini son 2 yıldır çıkardığı tüm modellerde gerçekleştirmiştir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 33 Yorum

37 inc bulunur en küçük plazma oda bildiğim kadarıyla panasonicte bulunur.

ortalama ömürleri her ikisininde günde 8 saat bakıldığını varsayarsak 8- 10 yıl değişir. duruma bağlıdır. Eklemek istedim. Güzel olmuş sakarboy ;)

LCD'ye Söz söyleme fırsatı bırakmadığı için Plazma TV'yi tebrik ediyorum :)

panasonic tv ler genelde 100.000 saat ömür biçiliyor.

Buda günde 8 saatten En az 11 yıl eder.

bazende hiç izlemediğimizi de düşünürsek.

günde 8 saat ortalama yüksek bi rakam çünkü :)

herkez 8 saat kullanmayabilir.

buda yaklaşık bi 15 yıl eder. 15 yıla kadar 2 tane daha tv alır zaten millet. :)

bende panasonic plazma var eger bundan sonra alıcak olursam Led tv olur. ama Plazma tv bi 5 yıl daha tv seyrinde LCD ve Led tv den daha ilerde olucaktır.

37px80 ea var piyasada bende 42px80ea hdready var Sd yaınlarda en başarılı tvlerden birisi diyebilirim. yaptığım bir çok araşatırmaya göre.
zaten piyasada 1080i üzerinde yayın yok buda demektirdi ful hd tv almanın en az bi 5 yıl daha almanın anlamı yok. uyun konsolu yada PC bağlanmicaksa.

1080p yayın ın gelmesi çok uzun zamangibi geliyor bana.

artık led tv'ye geçin

Plazma alırık

Güzel bir çalışma olmuş. Teşekkürler.

Ne Plasma, ne LCD, nede LedTV... Hepsi boş.
OLED teknolojisi ile şimdiye kadar TV izlemediğinizi anlayacaksınız.
OLED teknolojisini bekleyin ve görün...

LED TV hepsini içine alıyor
Oled,Amoled hepsi LedTv teknolojisi zaten.. :)

Güzel yazı olmuş da resimleri bir tek ben mi göremiyorum? S:

Valla çok iyi oldu bu. Yazı için çok teşekkürler... Devamını bekliyorum.

valla arkadaşlar bu yazıya bakılırsa plazma çok iyi deniyor ama bence LCD,philips 9000 serisi veya samsung yeni 2009 seri 5-6-7 led tv derim...
ama çaresiz kalırsam sadece ve sadece plazmada bu işin duayeni panasonic tabiki...

OLED teknolojisinin ömrü hakkında araştırma yaptınızmı arkadaşım.OLED falan filan diyosunuzda,Ne Plasma, ne LCD, nede LedTV... diyorsunuz ya, bunlara göre ömrü nedir?

Oled Teknolojisi Pelan filan diye bir ibarede bulunulmadı.
Bazı arkadaşlar kendi fikirlerini öne sürmüş olabilir buda gayet normaldir.

Benim en çok vurguladığım konu.. Günümüz teknolojisindeki Özellikle Türkiye de bulunan TV lerin yayın standartlarının uzun SÜre SD yayın formatında kalacak olmasından dolayı SD yayınlarda Plazma daha iyi PErformans vereceğinin kanısında olduğu vurguladım genelde. Oda son paragrafta olan şahsi yorumumda gayet net şekilde belli.

Led Teknolojisi Henüz Yeni gelişen bir teknloji Onunla ilgili araştırmalarımda yoğun olarak sürmekte. onunlada ilgili Tecrübelerimin el verdiği kadarı ile açıklayıcı bir Makale yakın zamanda Burada yayınlayacağım.

Şu an için LED tv leri bilmem ama, Uydudan ulusal kanalları izleyecek iseniz ;;;;; Panellerin hepside iyi görüntü vermiyor....

Sebebi ;;;; Yayın çözünürlüğü 648*468 civarın da ve 4/3 oranında....
Yüksek çözünürlükte olan PANEL TELEVİZYONLAR 'ın hepsi de iyi görüntü vermiyor....
Zira yayın çözünürlüğünde olan BASİT VE UCUZ televizyonlar daha net görüntü veriyor...

İnanın ki, çok inceledim.... Ve aldım...

Beko 51 ekran (4/3 oran) aldım, Grundig ve Altus da aynısı....
Görüntüyü bi-görün hak vereceksiniz.... Mükemmel....

Aynı televizyonların neden büyük ekranlarını yapmıyorlar....
Anlamış değilim....
Sanıyorum ki ;;; firmaların tüketicileri söğüşlemesi olabilir....
Biraz büyük ekranlarını çıkarsalar fiyatı 600-700 olur... 51 ekran 450 civarında....
O zaman 2000 liradan başlayan panelleri kime satacaklar..????
Sebebi bu olsa gerek....

BEKO - ARÇEKLİK'den ;;;; 51 ekranlarda olduğu gibi ;;;
aynı panellerin 72-82 ekranları olsa iyi olurdu.... Ama malesef....

yazi cok guzel olmus tebrikler, xbox 360 a sahibim evde eski bir plazma tv (panasonic) ve sony kdl serisi bir lcdmiz var.

Uydu(SD), kablolu yayin ve xbox (HD) plazma tvde gercekten lcd ye gore daha iyi goruntu veriyor.

Gecen ay digiturk HD aboneligine gectim ve lcd tvnin hd yayinlarda plazmadan daha iyi oldugu acikca ortada fakat, toplamda 10 tane hd kanal olmamasi ve ulkemizde HD olan her yayinin gercekten pahaliya satilmasi sebebiyle bence plazma (kursun bulundurmayan yeni nesiller) su an icin daha iy bir tercih.

Ayrica 800-1500 ytl arasi 42" full hd plazma alinabilir fakat bu fiyat araliginda LCD almak isterseniz 32" full hd veya 42"hd alabiliyorsunuz.

en iyi markalar hangileri plazmada?

en iyi Plazma panel üreticileri Tartışmasız Panasonic ve pioneer markalarıdır.

pioneer plazmada en iyiydi fakat dükkanı kapattığı için pioneer kuro mühendisleri panasonic e geçmişler 2010 ortalarına doğru üretilecek panasonicleri bekleyin derim

LCD , EDGE LED , FULL LED ulen ne kandırmaca işler bunlar ... boşuna bu aletlerin peşine düşmeyin hala anlamadınızmı görüntü işinde plazmanın yerini tutacak ürün yok ... gidip olmadık paralara saçma sapan cihazlar alınıyor samsungun ledinide gördük bizim lg nin ledinide bence hepsi boş arkadan ışığı dayamışlar gerisini koyvermişler hd yayın özel demolarla millete kakalayıp duruyorlar hanginiz evindeki tv yayınından memnun allah aşkına söylesin ... hepsi palavra ... işim gereği 10 senedir binlerce tv sattım ve izledim hiçbiriniz benim kadar çok çeşidi ömrü boyunca görmemiştir desem çok atmış olmam beni tanıyan bilir ... ne gördüm biliyormusunuz adamlar bu pazarı genişletme hızlı tüketim ürünü haline getirme çabasındalar ... niye plazmalar azaldı çünkü üretim maliyetleri yüksek ... en ucuz üretim maliyetli ürünle millete dalmak tek amaç bu kıçı kırık koreliler bu tv işinden uçup gittiler zamanında adamları dedelerimiz kurtarmış ozamanki kore ye bak şimdikine bak birde dönüp kendimize bakalım adamlar milliyetci ve zekiler bizse eve 2. 3. tv mizi ne alsak peşinde tüketim ülkesi olduk ... etin kilosu olmuş 35-40 tl avrupada etin kilosu 5€ benzin keza öyle ulen geçen yılın en çok zam alan ürünü soğan olmuş be bu ne yav memlekette soğan bile yetiştiremiyoruz .... neyse bu konular uzar gider .... tv işinde alınacak en doğru teknoloji plazma tv ler lg olsun samsung olsun panasonic olsun hatta bulabiliyorsanız efsan pioneer kuro olsun ama bence plazma olsun ... neden daha fazla para ödeyeceksiniz ... bir örnek 42pq6000 plazma 1.500 tl 42sl9500 led 3.500 tl yazıktır günahtır ... kapımayalım bu uçsuz bucaksız sonu gelmez işlere ...
Neyse siz bana bakmayın arada sırada evde haber seyredip memleket nereye gidiyor onu görünce delleniyorum ... kalın sağlıcakla ..

hangisi daha çok ömürlüdür

SD yayın görüntü kalitesi açısından plazmaların LCD lerden iyi olduğu , ancak enerji tüketimi yönünden LCD lerin avantajlı olduğu anlaşılıyor.

Ben de ziyaretçi nickli arkadaşa katılıyorum hele bi samsung furyası başını almış gidiyor adamlar nerdeyse dünyada birinci olacaklar aslında cok kaliteli tvler üretmiyorlar ben de tv satıyorum diger markalarla kıyasladıgımda diğer markalara göre yüksek enerjiyle çalışıyorlar belki daha ucuz olabilir ama aradaki farkı fazlasıyla elektrik faturasıyla ödüyoruz aldanmayalım ayrıca Kore hükümeti kendi üreticilerini ihracaatta destekliyor ve neredeyse ürünü % 40 daha ucuza ihrac vediyor neden piyasa ellerinde olsun diye aradaki % 40 lık farkı devlet karşılıyor örneğin Türkiye'de 1500 TL'ye satın aldığınız bir samsung TV yi korede 700 'TL'ye (TL ye göre)rahatlıkla satın alabiliyorsunuz oysaki diğer markalarda bu kadxar acık bir fark yoktur adamların zihniyeti belli dünyada ki özellikle gelişmekte olan ülkelerin (örnek Türkiye) bu pazardaki parayı emmek neyse bunlar uzar hiç bilginiz yoksa sorun internetten araştırın alın derim

e yani sonuc olarak diyebilirik kiiii plazma alıyok ve gullanıyok deel mi arkadaslar ben de diyorum neden daha ucuz bu plazmalar ya 600 hz plazma 1560 lira ham de toshiba neyse alıyom bak yarın o tv yi günahı size oa gore

LCD bana göre daha uygun. Çünkü plazmada yakın bakılınca titreme kötüdür,

Çoğunda kurşun olduğu için RoHS standartlarına uygun değil,

Fazla enerji tüketiyor ve fazla ısı yayıyor.

Ayrıca HD kullanacağım. Üstelik görüntü farkı bana göre yok,

Çevre düşmanı.

106 ekran bir TV 3-3,5 metre uzaklıktan izlenir. 10 metre uzaklıktan titreme sıfır olurdu.

bizi aydınlattığnız için teşşekür ederim

yüksek kalide yüksek enerji demek herzaman

bende alıcam ama hangisini alcağım konusunda kararsızım ;(

arkadaslar sakin 106 ekran pilazma almayin sonra benim gibi ayda 457 kilovat fatura gelir simdi cok pismanim satmak istiyorum kimse almiyor

106 ekran plazma aldım.elektriği çok yakıyor ama lcd nin fiyatına bakınca aynı hesaba geliyor

Ben şahsen üzülüyorum Plazma teknolojisinin ilerletilmeden sonlandırılmasına. Bu tür teknolojiler kişisel sahalarda tutunamazsa diğer sahalarda da üretimi duruyor gibi birşey. Şahsen çok verimli bir teknoloji ama Panasonic'in de bu teknolojiden elini çektiğini öğrendiğimde çok üzüldüm.

slm bir saat calışan bplazma ne kadar elektrih harcar hemen ögrenmeliyimm

Sen de yorum yaz

Takip Edin

 

Kategoriler
Tüm Yazılar