Selçuk İslamoğlu

Teknoloji ve hayat üzerine...

Meğer yosun beslemişim..

Donanımdan anlamam açıkçası. O yüzden ne zaman başım sıkışsa ya Ecevit'i, ya Aytun'u, ya Şahin'i veya Tuğbek'i sıkıştırıp dururum.

Makinam 1-2 haftadır kendi kendine resetlenip duruyordu. Hiç de merak etmedim açıkçası, çünkü yadigar Soundblaster Live! Value'yu takmıştım. Hani Creative ünlüdür iyi kartları fakat kötü sürücüleriyle. Eh, anakartın üstündeki AudioMax, aynı anda 5.1 ses verip, bir yandan da mikrofonu kullanmaya izin vermiyordu.

Şans eseri dün kurduğum işletim sistemine, bir de Asus Probe kurayım dedim. O da ne, 75C gösteriyordu işlemci sıcaklığını. Anlamıyorsak da donanımdan, 70 üstü sıcaklığın iyi olmadığını da tahmin edebilirdim.

Tuğbek'i aradım, yeni fan al dedi, tabi macununu bulmam lazımmış. Aytun'u aradım vardır belki elinde diye. O da fan belki oynamıştır yerinden dedi. Makinanım içini açtığımda gördüğüm manzara beni derinden etkiledi.

İşte fanım aynı buna benziyordu, abartmıyorum ve altında derin bir tabaka vardı ki, meğerse ızgaralarmış altı. Temizledim temizledim, bitmedi, yetmedi, elektrikli süpürgeyle çektim, yine kesmedi, plastik bıçakla kazıdım (sakın evde denemeyin) ancak.

Şimdi 28 derecelik CPU sıcaklığımla bu blogu yazıyorum. Çünkü soğuk havada bunu yapıyorsa, yazı düşünemiyorum.