Selçuk İslamoğlu

Teknoloji ve hayat üzerine...

Online Oyun oynamadan önce...

Bilmeniz gereken bir iki kelime var ki akıllara zarar.

Öncelikle "pwnd", zamanında Warcraft tasarımcılarından birinin "owned" adlı haritayı yaptıktan sonra kaydederken o yerine hemen yanındaki p harfine yanlışlıkla basmasıyla çıkmış bir kelime ve Warcraft dünya gençliğinin IQ'sunu 10 derece düşürmeyi başarmış ve düşürmeye devam ediyor.

Diğeri ise "w00t"

İngilizce'si "we owned other team" ama nedense insanlar bunu yaşasın! modunda kullanıyorlar nerde olursa olsun [:)]

Tabi bunlar kendilerin hacker ilan eden kişilerin kendine özgü geliştirdikleri yazı biçimi 1337'in (leet, elite --sözde) bir parçası haline gelmiş o gün bugündür.

Akademik Embesiller - Bölüm I

Bürokrasi vahim şey, hele ki akademik embesillik daha da kötü.

Bugün 2. üniversitem olan Anadolu Üniversitesi'nin Açıköğretim Fakültesi Sınavlarına gitmeye çalışma gibi bir delilik yaptım. Bir şeyler olacağını hissetmeliydim zaten "İTÜ" gibi bir üniversitede sınav olunca.

Sabah 8'de İTÜ Kampüsündeydim, Kimya ve Metalürji Fakültesi.

Neyse, elimdeki "resmi" sınav giriş belgesi ve üzerinde T.C Kimlik Numarası bulunan ve "Türkiye Cumhuriyeti"nin bana vermiş olduğu "en resmi" belgeyle sınav salonumu buldum. Kapıdaki "araştırma görevlisi adayı" kız, "Yok valla alamayız, öğrenci belgeniz yoksa" dedi. Bina Sınav görevlisine çıkardı üst kata. Benim gibi ama kel halim bir kişi.

Anlatmaya çalışıyorum bu insanlara:

1. Aşağıdaki derslikte, benim adıma "Selçuk İslamoğlu" ve benim T.C Kimlik numarama göre belirlenmiş bir cevap kağıdı var. Evet, hani şu sonuçları doldurduğumuz kağıt. O kağıdın üzerinde "Selçuk İslamoğlu" + "Kimlik numarası şudur" yazıyor.

2. Elimde bana gönderilmiş, adımın ve kimlik numaramın yazılı olduğu belge var, şu şu şu sınavlara gireceksiniz diye.

3. Elimde Türkiye Cumhuriyeti'nin vatandışına verebileceği, en son fotoğrafımın olduğu, soğuk damgalı "en resmi" belge var ve üstüne üstlük bu Kimlik Cüzdanı yeni dönem olanlardan (hani üzerinde TC.Kimlik numarası yazanlardan).

Öğrenci Kimlik Kartım yok, kırıldı ve yenisini çıkaramadım. Hadi bakalım, tahmin edin, ne dediler...

"Nerden bilelim sizin öğrenci olduğunuzu?"

1. Eh be Allah'ın güzel kulu, İTÜ'nün nadide çiçeği... Anadolu Üniversitesi gibi bir kurum, niye para harcayıp, benim adımın yazılı olduğu, kimlik numaramım yazılı olduğu kitapçık - cevap anahtarı bastırsın?

2. Öğrenci olmasam, neden benim evime şu sınavlarınız, şu tarihte "sayın Selçuk İslamoğlu" diye yine adımın ve kimlik numaramın kayıtlı olduğu yazı göndersin?

3. Türkiye Cumhuriyeti, eğer benim Selçuk İslamoğlu olduğuma inanmasa, neden bana o T.C Kimlik numaralı, soğuk damgalı, o fotoğraflı kimlik kartını çıkarsın?

Üstüne üstlük, öğrenci kimlik kartım sorulmasına gerek kalmadan, sadece nüfus kağıdımdaki kimlik numarama bakarak "Öğrenci harcını" almasını da biliyorlar.

Şimdi aklı ve fikri ve mutlak bilimlerle uğraşıtıklarını iddia eden insanlar, bana bakar, kimlikteki fotoğrafa bakar, kimlik numarasına bakar, hadi çok "kıllandı" damgasına bakar, üniversite'nin "sadece öğrencilerine" göndermiş olduğu sınav belgesindeki kimlik numarasına bakar ve der ki, "Tamam, sen Selçuk İslamoğlu'sun, ve eğer burada sınav girişinde adın varsa, öğrencisindir".

Anlayamazmış. Bu kadar mı embesilsiniz?

Sınavı gönderen kuruma mı inanmıyorsunuz, T.C en resmi vatandaşlık belgesine mi inanmıyorsunuz? Güvenilir değil mi yeterince Türkiye Cumhuriyeti?

Neyse, yalan borcumuz yok kimseye. Sadece bazı kurumların, eğitip öğrettikleri yaptıklarıyla bağdaşmıyorsa, vay ülkemin haline.

Bir sonraki yazımda geçmişte kalan "diğer akademik embesillerden" bahsedeceğim...