Selçuk İslamoğlu

Teknoloji ve hayat üzerine...

Maxthon'lasak da mı saklasak

Web işi basit gibi görünse de aslında dikkat edilmesi gereken bir çok husus var. Bu bir çok hususa aynı anda kafa daldırabiliyorsanız, bilgisayarınızın da sizin kadar multi-task bir alet olması gerekiyor.

Benim gibi onlarca web sayfasını aynı anda açıp, herbirini durumunu belirli aralıklarla kontrol ediyorsanız, onlarca klasörü, onlarca programı, en az 3 ayrı internet tarayıcısını bir arada yürütmeniz gerekiyorsa bilirsiniz. Burada performans bu konuda dikkat ettiğim tek noktaya dönüşüyor.

Her ne kadar masaüstüm, başlat çubuğum evim kadar dağınık olsa da, tıpkı evdeki gibi aradığımı anında bulmam hiç de zamanımı almıyor. Ama performans konusundaki titizliğimi keşke hem evde, hem masaüstünde gösterebilseydim diyorum.

Bir yazılımın benim için en önemli "kalite" göstergesi ne kadar optimize olduğudur. Optimizasyon yazılımcıların belki de en büyük başarısısıdır ve başağrısıdır. O yüzden meşhur "Photoshop" kalitesiz bir programdır. Hemen dedikoduya başlamayın "Aaa fotoşop kadar süper bir programa kalitesiz dedi" diye. Kullanıcının istemediği, belki de hiç kullanmayacağı tüm plug-in'leri bir aynı anda yükler. Makinanın gerek işlemcisini, gerekse RAM'ini doldurur, bir de utanmadan suçu üzerinize yıkar "Ne biçim makinaya kuruyorsun lan beni?" diye.

Bu kadar geyiği niye yaptığımın farkındayım, merak etmeyin.

İki ayrı işletim sistemi, 5 ayrı internet tarayıcılı bilgisayarımda vazgeçilmezlerden biri Maxthon oldu. Gariptir ki "fanatikleri" Firefox'u öve öve bitiremezken, Firefox projesi başlamadan önce piyasadaki myIE2'nin tab'leri kullandığını pek de bilen yoktu sanırım.

Daha önemlisi, Firefox gibi "aman her kod mükemmel olsun da sayfayı göstereyim" nazında olmayan Internet Explorer'ın motorunu kullanarak.

Biraz değerlerden gidelim. Firefox, IE7 b2 ve Maxthon'da tableri kullanarak 3 sayfa açtım:RAM kullanma miktarı oldukça ilginç:
- IE7 b2: 78.536K
- Firefox: 43.588K
- Maxthon: 23.012K

Nasıl oluyorsa Maxthon, IE7 b2 motorunu da kullanıyorken böyle bir RAM optimizasyonuna gidebiliyor, şaşılacak bir durum kanımca. Daha ilginci, ne kadar tab açarsanız açın, Maxthon'un RAM kullanımı 30 mb'ı aşmıyor.

Binden fazla pluginiyle de, RSS'siyle de, blocker özellikleriyle de Firefox'un ne kadar böbürlenilen özelliği varsa kapsamakla birlikte, IE'nin sağlam web motorunu kullanması, Maxthon'u varsayılan tarayıcım yapmaya yetti.

Eğer benim gibi RAM titiziyseniz ve sağlam bir tarayıcı arıyorsanız, Maxthon'dan başka hiçbir şeyi tavsiye etmem diğer webmasterlara.

Download için http://www.maxthon.com