Selçuk İslamoğlu

Teknoloji ve hayat üzerine...

Haftasonu Türk Telekom...

Türk Telekom hizmetlerinde gözle görülür bir gelişme var. Sanıyorum geçen hafta genel müdürleri sayın Paul Doany'nin açıklamasından sonra biraz girişim başladı diyebilirim. Ping zamanları azalıyor ve müşteri ilişkilerinde ciddi bir değişim var. Ama sonuç yok...

Cuma ve Cumartesi günlerinde (ki bunu yazdığım saat gece 1:00 itibariyle) 5'er dakikalık seanslar halinde internete erişebiliyorum. Arıza kaydı verdiğimde modemimim bağlı olup olmadığını sorduktan sonra eriştiğim santralin hatlarında çalışma olduğu söyleniyor. Erişmeye çalıştığım santral "Gayrettepe", yani İstanbul Merkez. Burada bir gariplik var haliyle.

Daha önce garip özürler de duymuştuk internet yavaşlığı hakkında. En garibi ise "müşterilerimiz çok download yapıyor" olmuştu. Özür dilerim ama sen bir kullanıcıya bir hat satıyorsan, o müşterinin o hattı sonuna kadar sürekli kullanabileceği hesabı ile yapmalısın. Acaba diyorum, bazen komik de geliyor, hızlandırma çalışmalarının içinde her 15 dakikada bir kullanıcıların internetini kes, belki download'u kesen olur ümidiyle mi?

İyileşme var diyorum müşteri ilişkilerinde keza ilk defa 2 kez arandım geri. Sorununuz çözüldü mü diye sordular. Çözülmedi dedim... Sonra tekrar aynı hikayeyi dinledim. Bulunduğunuz santralde arıza var.

Çok şükür Suudi Arabistan'dan daha ucuz şimdilik internetimiz. 512 kbit'i burada 99. YTL iken orada 300 dolar. Ama diğer bir yandan İsviçre'de 24 mbit'e benimle aynı parayı ödediğini düşünürsen, biraz da "yuh" kelimesi ister istemez ağzından çıkıyor.

Sadece merak ediyorum geleceğini biraz da. Dileğim sayın Doany'nin dediklerinde durması ama bu sistemi nasıl değiştirecek, biraz şüpheliyim. Keza bayram arefesinde (Salı günü) Türk Telekom kaynaklı internet arızası, bayramın ertesi Pazartesi ancak düzelmişti. Sebebini söyleyince sadece gülümsüyorsun:

"Bayramda çalışan olmaz ki burada beyfendi!"

Acaba diyorum, tüm Avrupa yakasında arıza varken de "Haftasonu" çalışan olmaz mı...