Selçuk İslamoğlu

Teknoloji ve hayat üzerine...

MMO'lasak da mı saklasak anıları - 2

..derken online oyunlar geldi çattı internet üzerinden oynanabilen...

Yazımın ilk bölümü

Zaten daha önceden de MUD (Multi-User Dungeon)'lar vardı telnet üzerinden ama ekranınızda şöyle 3 boyutlu görerek, kendinizin de dokunabileceği bir oyun apayrı bir olaydı. 1999 sonlarında tanıştığım Everquest tüm dünyada olduğu gibi bir çok kişinin ilk defa Massive (Devasa) ismini duymama neden oldu. Tabi 1999 yılında 3D'nin çok da gelişmiş bir teknoloji olduğunu söyleyemesek de, o zamanlar grafikleri bugünkü Knight Online gibi olan bir oyundu. Tabi ayrıca ilginçti bir oyuna aylık ücret ödemek o zamanlar.

Neden sevdim Everquest'i?

Birincisi zaten yorgun argın geldiğim evde, biraz olsun kendimi uzaklaştırmaktı dileğim. Sanal bir dünyada, sanal yaratıklara karşı mücadele ve "omuz omuza" olmak diğer insanlarla. Yanınızdaki karakterlerin aslında dünyada başka bilgisayarların başında oturan gerçek birileri olduğunu bilmek büyük bir zevkti. Sadece birbirinizi görmeden, yazı yoluyla anlaştığınız bir ortam da olsa, şimdi "büyük yazarların" köşelerinde tiraj kaygılarından dolayı devasa online oyunlar hakkında iddia ettikleri Asosyalleşme nasıl mümkündü? Ordaki insanlar sadece ve sadece fiziksel bedenleriyle orda değillerdi ve bunun "sosyalleşme" diye kabul edilen telefondan ne farkı vardı ki? Üstüne üstlük telefonda yapamayacağınız "ortak bir eğlence" olması da cabası. O zamandan beri hala devam eden Everquest, hala yeni oyunculara açık olmasıyla da bir ilk aslında.

Tabi insanoğlu durmak istemiyor gelişmeler karşısında, sadece ortaçağa benzer bir dünya ile kalmadım ben de. Biraz da herkesin çocukluk düşlerinden uzaya açılalım dedim. 2002 yılında Los Angeles E3 Fuarından elime geçirdiğim bir oyun beni sonraki 1.5 yıl oyaladı. O zamanlar strateji oyunlarından hatırladığımız Westwood'un Electronic Arts'la ortak yaptığı Earth & Beyond beni can evimden vurdu. Uzaydaydınız ya, isimlerini zaten bildiğimiz galaksiler ve yıldızlar arasında, size özel geminizle, yeni arkadaşlarınızla birlikte. Ticaretinden galaksiler arası savaşlara uzayın büyülü ve korkulu atmosferinde harikulade düzenlenmiş bir evrende Star Trek tadında bir hayat. Her ne kadar oyunun kaderi Electronic Arts'ın, Sims'e önem vermesiyle kötü bir çizgiye girse de, oyun 1.5 sene bizleri kendine bağladı.

Aslında bizden önceki nesillerin hep hayal edip de yapamadığı şeyleri yapmaktı online oyunlarda, fantazi evrenlere seyahat. Belki de o nesiller o yüzden biraz da kıskanıyordu yazdıkları yazılarda gazetelerdeki köşelerinde. Ama sanıyorum bir tek biz Türklerde vardır "Bizden geçti artık" mantığı, keza Earth & Beyond'ta edindiğim binlerce kilometre uzaktaki yaşları 45 ve 49 olan evli bir çift olan arkadaşlarım, benim bir başka oyuna davet ettiler, 2003 yılının sonlarında.

Star Wars evrenine kim girmek istemedi ki 1977'den beri? Yıldız Savaşları evreni, 7'den 70'e herkesin görmek istediği, kostümlerinden, tasarımlarına son 20 yılı etkilemiş bir fenomen olmuştu zaten. Bu sefer üstüne üstlük, sadece RPG severler değil, Yıldız Savaşları severlerin bir araya toplanma noktası olmuştu. Gerek diğer RPG'lere göre oldukça farklı oyun yapısı, gerekse içeriğinin zaten bilinen bir noktada oluşu ile günümüzde dahi hala bir benzeri olmayan bir MMORPG'ydi. Kim istemezdi ki ışın kılıcı sallamak ve asilere yardım etmek veya Darth Vader'a hizmet edip, asileri temizlemek.

Şu anda devasa online oyun oynayan bir çok kişinin içinde hala bir yaradır. Keza LucasArts, satış kaygısıyla, oyunu "shoot-em-up"a çevirdi. 2005'in soğuk bir Aralık sabahı bu aslında Star Wars Galaxies'in sonu oldu. Oyun hala devam etse de, büyük bir oyuncu kitlesi içleri sızlayarak, arkadaşlarına veda etti, ben de dahil olmak üzere.

Gerçi o zamanlar, reklamcılığın başyapıtı World of Warcraft, kendi oyunları olan Warcraft evrenini, Everquest 1'in oyun yapısı üzerine yerleştirmişti, cicili bicili grafikler ile. Oynayanlar alınmasın ama açıkçası 1999'a geri dönme niyetim de yoktu benim. Onca devasa online'dan sonra, oldukça yapay, reklamdan öte gitmeyen bir çizgide oynadığım deneme sürümü beni oldukça itti ve Star Wars Galaxies'den sonraki kapım olamadı.

Peki bir sonraki oyunum ne oldu?

Everquest II, 2004 sonbaharında çıkmıştı zaten. Everquest 1'deki uzun zamandan sonra, doğrusunu söylemek gerekirse, pek de hevesli bakmıyordum, keza EQ1 özellikle zaman istiyordu ona özel. Ama...

Büyülendim desem yeriydi deneme sürümünden sonra. Tamamen kendine özgü bir dünyada, Everquest 1'den çok sonraki bir zaman diliminde ve tasarımda, sadece sağdaki soldaki düşmanları kesmekten çok öte, evrenin mevcut tarihindeki hikayeler, oldukça karışık questler ve oyun yapısı oldukça etkileyiciydi. 2007'nin teknolojisiyle bile oldukça nefes kesen grafikler ve sesler de bu hikaye bütünlüğünün, gerçekten iyi kurgulanmış bir dünyanın içinde bir sonraki sanal yolculuğum başladı.

Zaten Devasa Online'ı anlamı bir hayli değişti o günden bugüne. Ama yine de durmayacak. Ta ki, tüm hayal evrenleri gerçeğe dönene ve aynı hayalgücüne yakın insanları bir araya getirene dek.


Dip Not: Diğer EQ2 resimlerim LEVEL forumlarında