Selçuk İslamoğlu

Teknoloji ve hayat üzerine...

Vista ve sakat Bluetooth

3. parti donanım üreticilerinin "tekelleşme" şikayetlerinden dolayı olsa gerek Microsoft, Vista'da varsayılan olarak Bluetooth vericilerini desteklemiyor. XP service pack 2'de taktığınız anda tanınan varsayılan Microsoft Bluetooth radyoları, Vista'da açılmıyor ve 3. parti yazılım sürücülerini istiyor. Kısacası Vista sürücüsü olan bir ürün alıp, sürücüsünü kurmanız gerek. Başlıca Bluetooth üreticileri Toshiba ve Widcomm her ne kadar Vista destekli sürücülerini çıkarsa da, bunlar eski Bluetooth Stack'ler gibi tüm ürünleri desteklemek yerine sadece kendi ürünlerini destekliyor, üstelik araç eşlemesi de sadece kendi programlarına özgü, yani Nokia PC Suite gibi diğer programlar bu nimetten faydalanamıyor ve aygıtları eşleyemiyor.

Çözümü gerek Nokia, gerekse Google'da ararken biraz da yarı-yasal bir yoldan buldum. Eski Widcomm sürücülerini biraz da hackleyerek yapılan bir yöntemle bu işlem gerçekleşiyor. Eğer wireless üzerinde işlemleriniz yoğunsa ve Vista'dan vazgeçmek istemiyorsanız, tıpkı Linux sürücü yüklemeleri gibi biraz da uğraşarak Bluetooth'unuzu kullanmaya başlayabilirsiniz.

Vista'da Bluetooth'un sakatlığına son vermek başlıklı blogda bir hayli uzunca anlatmış. İhtiyacı olanlara duyurulur.

Telekom'u Cem Yılmaz kurtarabilir mi?

Bu büyük iddialı bir soru değil aslında. Keza Türk Telekom'un hala altyapı olarak resmi olmasa da tekeli devam ediyor.

Biraz matematik yapalım, 50 kilo elması olan bir manav var. Bu manav, elinde sadece 50 kilo olmasına rağmen, 100 kişiye birer kilo elma siparişini alıyor ve müşterilerine diyor ki, "ben size şimdi birer birer vereyim, siz eğer ikincisi yemek isterseniz ve diğer müşterim 2.si hemen yemek istemezse, onunkini size veririm"

Ama saat 02:00 ila 06:00 arası hariç, parasını her ay yeseniz de, yemeseniz de ödediğiniz bir kilo elmanın hakkını almanızın mümkünatı yok. Keza gündüz ve akşam saatlerinde parasını ödediğiniz elmayı yiyemiyorsunuz, çünkü herkes o 50 kilo elmayı tüketiyor oluyor. İşimin internet olduğu göz önüne alınırsa bu benim için : Gündüz ve akşam saatlerinin en verimsiz olduğu, iş yapılamayacak derecede yavaş bir internete sahibim. Bu eksiksiz her gün tekrarlanan bir şey. Yani uykumdan ve sosyal hayatımdan feragat edip, geceyarısını geçtikten sonra "çalışmalıyım".

İşimin gereği, yüksek hızlarda bir hizmete mecburum. Ödeyebildiğimden dolayı kendimi şanslı hissettiğim 1024 kbps sınırsız bağlantım var ve son faturam 139 YTL. Bir yandan ülkemin insanlarının internete daha hızlı ve daha çok erişebildiği için mutlu olsam da, 1998 yılında 56K dial-up modemle bugünkü 1 mbit hızından çok daha hızlı sörf yapabiliyordum internette gündüzleri, hem de aynı paraya. Değişen ne oldu ki?

TTnet yetkilileri biraz da dargın bir durumdalar basına, keza Paul Doany bazı TV kuruluşunu da ziyaret edip, medyadaki "haksız" eleştirilerden yakındı. Ayrıca CHIP Online olarak da TTnet'den aldığımız telefonlardan anlıyoruz ki, onlar da biraz bezginler bu eleştirilerden...

Ama eleştiriler haksız mı?

Kabul ediyorum ki, bazı konularda medya çok acımasız olabiliyor. Yiğidin hakkını yiğide vermek gerekir. Sonuçta teoride(!) bir ADSL hizmeti alıyoruz ve eskisinden çok daha fazla kişi internette. Ama bir gelişme var mı teknoloji olarak?

3 gündür 444 0 375'e arıza raporu veriyorum. Hattım teorik olarak arızalı değil ama YAVAŞ. Bana telefonla geri dönüp, hattınız çalışıyor deniyor. Ücretini ödediğim hizmeti alamıyorum. Tahmin edersiniz ki, bilgisayarımda virüs veya benzeri bir internet yavaşlatıcı sistem yok, firewall'um var ve modemim de "kablosuz" değil. Keza olsa, gece gündüz yavaş bağlanırım nete. TTnet'in hız testinde dahi (ADSL'in yapısından dolayı) en az 800-900 kbps alacağım yerde 119 kbps alıyorum gündüz ve akşam saatlerinde. Hattımda sorun olsa, geceleri yüksek KBPS değerlerini göremem. Yani burada bir YETERSİZ HİZMET söz konusu.

Yani kısacası TTnet, tıpkı politikacılar gibi verebileceğinden fazlasını vaadediyor ve bunda da tıpkı onlar gibi başarısızlığa uğruyor. Şimdi bu bir eleştiri, bir müşteri olarak eleştiri, bir tüketici olarak eleştiri ve bir medya üyesi olarak, gündüzleri beni strese boğan sıkıntımı nasıl yazmayayım?

Cem Yılmaz konusuna gelince; gerçekten Türkiye'nin en başarılı komedyeni. Halk tarafında çok seviliyor. Ama bilinçli halk da, Cem Yılmaz da TTnet'in ADSL hizmetinin yetersizliğini çok iyi biliyor. Belki onun sevimli yüzüyle, Telekom reklamlarını bekler olacağız televizyon başında ama yine de bu Telekom'un bize verdiği hizmeti değiştiremeyecek.

Yeni indirimler tebessüm ettirici bir yandan benim için keza ödediğim aynı ücrete (139 YTL) iki katı hızlı(!) internet alabileceğim. Ama sadece kağıt üzerinde... Gündüz saatleri ha 128 kbps bağlanmışsın, ha 256, ha 2 mbit...