Selçuk İslamoğlu

Teknoloji ve hayat üzerine...

Sipru - Joost Made In Turkey

Joost’u duymayanınız azdır herhalde. Zamanındaki en iyi P2P programlarından Napster’ın yapımcılarından P2P TV olarak lanse edilen bir program. Gerçi henüz Beta aşamasında olmasına rağmen “Bu ne be?!” dediğim, TV programı diye lanse edilen şeylerin aslında Youtube’un biraz kaliteli “Hazır” videolar olduğunu görünce biraz da hayal kırıklığına uğramıştım. Yani “Akış” programlar yerine, istediğiniz programın “banttan” bir kopyasını izliyordunuz. P2P diyorum, keza, sunucudan biri download ediyor, bir diğeri ondan derken, insanlar program akışını birbirinin internet bağlantıları üzerinden izliyorlardı.

Türkiye’de yine Türk programcılar tarafından bir ilk başlamış meğerse bu konuda. Adı sipru. P2P ama Joost’tan farklı olarak “Canlı” TV kanalları veriliyor. Şimdilik kısıtlı sayıda TV'yi içeriyor (NTV, C-NBCE, E2, Fashion TV, NBA TV, MTV, TV8 vs.) işliyor sistem ve bir masaüstü uygulaması olarak geliyor. Ekranınızın sağ üstüne kurulan Vista Sidebar görünüşünde bir programcıklar dizisi. Henüz o da Joost gibi beta ama şimdiden Joost’un başaramadığı Canlı P2P’yi vermiş gibi duruyor.

sipru   hem Vista, hem de diğer Windows sürümleri için mevcut. Vista sürümü henüz oturmuş diyemeyiz, keza kurulum dosyası için yönetici hesabınız olsa da UAC’lı bir Vista’da kurmak için 2. bir sabit diskinize kurmanızı öneririm. Bir diğer can sıkıcı noktası da, programı Vista’da kullanırken Aero’ya “Güle güle” demeniz gerekiyor. Ama yiğidi öldür hakkını yeme.. Program çalışırken oldukça başarılı. UAC’den dolayı olsa gerek, sık sık kapansa da, Windows XP üzerinde sorun yok gibi duruyor. Borsa bilgileri ve Havadurumu eklentileri de olan programda henüz aktif olmasa da aynı TV kanalını izleyenler arasında bir sohbet odası da bulunacak gibi görünüyor.

Sipru’yu ücretsiz kayıt olarak indirebileceğiniz adres: www.sipru.com

Keşke bu sistem Türkiye’deki en azından tüm ulusal kanalları ve hatta yerel kanalları ve radyo istasyonlarını kapsayacak kadar genişlese de, artık internet hızlarımızı gelişmesiyle yavaş yavaş hayatımızdan çıkan televizyonları tekrar bu sefer hantal TV’ler yerine, ek donanım olmadan masaüstlerimize getirsek…

Raid'lesek de mi saklasak. Yok saklamayalım

Yaklaşık bir aylık bilgisayarsız dönemden sonra, evimde kullandığım yeni bilgisayarıma kavuşmuştum. Herşey o kadar güzeldi ki, Quad Core işlemci, P35 Gigabyte anakart, Platinum RAM ve Raid Sıfır SATA disklerim.

Herşey güzel giderken birden Raid disklerimden biri arıza vermeye başladı. Hıza mı dayanamadı dedim. Garantisini beklerken, başka bir marka, son model 2 disk aldım ve onlarla da denedim. Gürültülü bir açılıştan sonra, bir süre sonra o da yetişememeye başladı. Yine gürültülü bir kapanışla Raid arızası verdi.

Raid 0'da bildiğiniz üzere veriler, her 2 diske farklı segmentlerle yazıldığından doğal olarak diskin tekinde çıkan arıza tüm 2 diskteki veriler mal oluyor. Bir daha raid kurmamaya karar verdim, en azında Raid Sıfır.

Öte yandan sabit disklerin aslında ne kadar da eski kalmış teknolojiler olduğunu görmemek mümkün değil bu hatalar esnasında. Dönen plakalar, fazla hızlı erişim istendiğinde kilitlenen, hızlıyken ufak bir sarsıntıda kendini yok eden cihazlar. Bir an önce Flash Disk teknolojisinin gelişmesini ve tekerleğin icadından beri değişik ıvır zıvır eklenerek, özünde hiç değişmeyen sabit disklere veda etmek dileğiyle.