Selçuk İslamoğlu

Teknoloji ve hayat üzerine...

PC Sorunlarına ilk bakış

PC'nizdeki sorunlar aslında göründüğü gibi basitçe çözülür olmayabilir.

Uzmanına Sorun bölümümüzdeki bazı soruların, forum uzmanlarımıza ulaşırken onayını bazen ben yapıyorum. Dikkat ediyorum gelen sorular aslında genel olarak Türkiye'deki genel bilgisayar kullanıcısı ve satılan PC profiline oldukça uygun olanlar.

PC'ler öylesine karışık düzenekler ki, bir kullanıcıdaki problem diğer bire bir aynı bilgisayarda değişik şekilde görülebiliyor. Bir çoğu kullanım yoluyla orantılı. Sorularınızı yine Uzmanına Sorun bölümümüze yöneltebilirsiniz ama tıpkı bir matematik problemi gibi aslında ilk olarak kaynaklarını bilmek sizler için birer ipucu olabilir.

Gelin, sorularınıza yanıt değil de, CHIP Online'da sorulan genel sorulara ilk olarak şüphelenilecek zanlılara kısa bir göz atalım.

Eletrik gidip geldikten sonra bilgisayarım açılmıyor...

Bunun ilk zanlısı tabii ki güç kaynağı. Yani bilgisayarınıza gelen elektriğin geçtiği yer. Bir çok güç kaynağı ani elektrik gidip gelmelerinde bilgisayarınızı feda etmektense kendilerini feda ederler. Güç kaynakları belki de bilgisayarların en ucuz parçalarından biridir ve değiştirilmesi oldukça hızlı olabilir.

Bu tür durumlarda, güç kaynağınızı yenileyerek sisteminizi tekrar deneyebilirsiniz. Sonraki şüpheliler ise Anakart , işlemci ve RAM'dir. Eğer sisteminiz hiç açılmıyorsa, yani anakartınıza güç geliyor, ışıkları yanıyor, bunun da genel olarak zanlısının Anakart olduğunu söyleyebiliriz. Ama yine de "Kesin şundandır" hiç bir PC problemi için söylenecek bir söz değil.

Sistemim her oyunu çalıştırdığımda veya bir süre sonra reset atıyor

Yine ilk zanlı güç kaynağı. Bilgisayar sistemleri giderek gelişiyor, daha hızlı işlemciler, çok daha iyi ekran kartları, bir çok USB aygıtlar, sabit diskler vs. vs. ve doğal olarak da sistemin gerektirdiği güç tüketimi artıyor. Dikkat ettiniz mi bilmiyorum, hemen hemen hiç bir PC üreticisi güç kaynaklarının değerleri hakkında pek de bilgi vermiyor ve malesef ülkemizde "en ucuza" rağbet oldukça popüler ve ucuz etin yahnisi de tatsız oluyor. Hala 300 Watt'lık güç kaynakları yeterli diye düşünülüyor. Bu da özellikle hem ekran kartına, hem de işlemciye oldukça yük bindiren oyunlarla daha da bir belirgin oluyor. PC'nize güç yetmiyor "olabilir". Tabi diğer zanlılar da var...

Örneğin ekran kartınız... Ekran kartınızda belki bir güç girişi var ve bu güç kaynağına bağlı olmayabilir (başıma geldi, unutmuşum ne yapabilirim [:)])  veya ekran kartınızın sürücüsü bu oyundan önce yüklenmiş ve bilinen hataları düzeltmemiş olabilir. Ekran kartı sürücünüzü sitesinden yeni sürümüyle yüklemeyi deneyebilirsiniz.

Bir diğer problem ise sisteminizin aşırı ısınması da olabilir. Yukarıda dediğim gibi oldukça güç tüketen oyunlar gibi uygulamalar, gerek işlemcinizin gerek ekran kartınızın aşırı ısınmasına ve resete zorlamasına da neden oluyor olabilir. Kasanızın havalandırmasını bir kontrol edin, acaba fanlarınız iyi çalışıyor mu, kasanızın içindeki sıcaklığın durumu gibi durumlar, sorunlar hakkında en azından fikir edinmenizi sağlayabilir.

Verdiğim örnekler aslında binlerce benzer sorunun asıl kaynakları olabilir ve sadece birer örnekler. Kısacası, problemleri kendi imkanlarınıza önce deneyip, belki çözüm yollarını kendiniz üretebilir, bilgisayar bilginiz kuvvetli değilse bile, en azından değişik durumlarda oluşan bulguları , yetkili servise veya forum uzmanlarınıza aktarıp, sorununuzun çok daha hızlı çözülebilmesini sağlayabilirsiniz.