Selçuk İslamoğlu

Teknoloji ve hayat üzerine...

Eski köye yeni adet..

Hiç beklemediğin bir cihazdan performans almak nasıl da şaşırtıyor insanı..

Firmadan uzakta olduğum zamanlarda kullanmak üzere bir dizüstü vermişti biri bana. Windows XP kurulu bir LG... (Üzerinde 'Yangında ilk kurtarılacak' çıkartması var eski sahibinden kalan)

Aslında özellikleri o kadar kötü durumdaydı ki, bırakın oyun oynama gibi özellikleri, MSN ve web sayfası dolaşma harici kullanmıyordum. Pentium 4 2.0 ghz, 1 GB ram, 50 GB harddisk. Harddiski de bir güzel böldüm mü 20 GB'lık ve 30 GB'lık altına... Makinanın açılırken anası ağlıyordu.

Windows XP'yi tekrar kurduğumda bile bir ton sürücü tanımaması gibi bir ton dertle müzdarip, gariban bir kenarda yatıyordu. Sürücüleri tabi LG'den çekip yüklemiştim ama nafile tabi. Sürücüler tanıdı tanımasına ama performansta bir değişiklik olmadı.

Gayet normal tabi, 1 GB ram harici günümüz laptoplarına yetişemeyecek bir alet.

Ben bir çılgınlık yaptım

Bu laptopa Vista Ultimate kurdum. Microsoft'un SP1 lansmanından Vista + SP1 birleştirilmiş bir sürüm geçti elime. "Zaten kullanmıyorum" dedim kendi kendime, "nasılsa kenarda yatıyor alet" dedim.

Artık yatmıyor...

Bu makina Windows Vista'da XP'de çalışmasından çok daha hızlı bir performansta çalışıyor. Üstüne üstlük sürücü de kurmadım. Herşeyiyle direk tanıdı ve 20 GB'lık diskin üstünde hala 15 gb boş yerim var. Hani insan tahmin eder "normal Desktop makinamın özellikleri iyi diye Vista iyi performansta çalışıyor, laptopta yemez" dedim. İyi ki yanılmışım, artık Vista'da 3.7 puanlı bir laptopum var. Üstüne üstlük Aero çalıştırıyor (gerçi siz siz olun Aero'yu pildeyken çalıştırmayın)

Yenisini alıp, eski diye bana bunu veren arkadaşa (kendisi Cenk Tarhan oluyor) saygılar, hürmetler. O hala XP kullansın yeni laptopunda, ben bunu hacıladım :p

Ekleme:

Bazı arkadaşların inanmadığı performansı bir de direk ekran görüntüsü ile vereyim dedim.

Sistemle ilgili bilgi ise burada: http://www.lge.com/products/model/detail/lw70%20express.jhtml