Selçuk İslamoğlu

Teknoloji ve hayat üzerine...

Türkiye'de mobil internet yalan..

Tatildeyken siz siz olun internete bağlanmak için uğraşmayın. Çok acı çekiyorsunuz..

Ege gezimde sabit bir noktadan internete erişim fırsatı bulamadım. Ama sağolsun kötü bağlantıları olsa da kaldığım yerlerin yakınındaki otellerin sürekli gidip gelen kablosuz erişimleri en azından maillerime ulaşmamda faydalı oldu.

Yaşadığım belki de en umut verici gelişme, otobüslerde artık internet bağlantısının olması. Artık bir çok firma otobüslerinde en azından wireless internet hizmetini veriyor. (Tabi bu hizmeti sağlayan otobüslerde cep telefonunun yasak olması da komik geldi frekansları açısından) tabii ki bir ADSL hızı bekleyemezsiniz otobüslerde ama Yalova'da arabalı vapur için durduğumuzda diğer firmaların da internet hizmeti sağladığını görmek keyif verici.

TTNET'in şehir merkezlerinde Wi-Fi hizmeti olsa da, hem oldukça pahalı, hem de ADSL abonelerine bedava diye söylenen şey "AYLIK 3 SAATLE SINIRLI", tabii ki bu yüzden bolca küfür edebilirsiniz.  Şimdi gelelim kablosuz internetten bin kat daha yaygın cep telefonu şebekelerine...

Aslında durum hiç de iç acıcı değil.

Turkcell ve Vodafone'un "sabit ücretli" kampanyaları "sürekli internet kullanacağım" diyenler için bir nebze olsun iyi gibi dursa da, insanın yatıp kalkıp kotalı TTnet adsl tarifelerine dua edesi geliyor tüm operatörlerde.

İşte faturalı aboneler için bir liste, fiyatlar YKR/KB'tır. Bunu fiyatlar standart, herhangi bir pakete bağlı değilseniz olan fiyatlar. Hepsini YKR/KB başına vermek istedim ki, biraz kıyaslayalım.

Vodafone : 0,15 YKR/KB = 1.5 YTL/MB = 1572 YTL/GB (Gerçi mb başına ucuzluyor kullandıkça)
Avea: 0,20 YKR/KB  = 2,0 YTL/MB = 2097 YTL/GB
Turkcell: 0,70 YKR/KB = 7,1 YTL/MB = 7340 YTL/GB

Nasıl fiyatlar ama? Hala 4 GB için 30 YTL fazla geliyor mu? Tabi telekom destekli Avea da şaşırtmıyor değil.

Bu dehşet verici rakamlardan sonra bir de en ucuz paket fiyatlarına bakalım...

Turkcell:
1 GB Paket 39 YTL
3 GB Paket 59 YTL

Vodafone:
1 GB Paket 35 YTL
3 GB Paket 50 YTL

Avea'nın böyle bir tarifesi yok. Yani doğal olarak en pahalıya geliyor.  Yani GB başına 2 milyar TL, 2000 YTL.

Kısacası hangi operatörde olursanız olun siz siz olun tarifesiz/paketsiz kesinlikle cepten internet kullanmaya kalkmayın Eli yüzü düzgün ilk sabit tarife 35 YTL'den başlıyor.
Zaten 3G'nin tartışmalı olduğu ülkemizde GPRS'in dudak uçuklatan fiyatı, akıllı telefonlar ve mobil bilgisayarların yaygınlığı göz önüne alındığında oldukça büyük bir meblağı operatörlerin cebine indirdiğini görebilirsiniz.

Bir de bir tüketici yanıltması durumu var. Bir operatörün sayfasında günlük 30 mb'lık tarifeler tanıtılırken, 30 mb ile 3000 eposta ve 800 gazete sayfası okuyabilirsiniz deniyor. Son baktığımda Türkiye'deki büyük gazetelerin açılış sayfası bile 1mb'a yakın tutuyor. Hadi resimleri yükleme nerden baksan 80-90 kb/sayfa.

Son olarak, bu fiyatlarla Türkiye'de cepten internete bağlanılması pek akıl karı değil. Üstelik iPhone 3G'yi getireceği söylenen Vodafone'un 3G'sini bu fiyatlarla verirse, o cihazın da pek esprisi kalmayacak. Yine de en azından şimdilik cep telefonu operatörleri arasındaki en ucuz interneti sağlıyorlar.

Kısaca cep telefonu operatörlerinin hemen hepsi, "Bize sabit yüklü bir para vermezseniz, biz onu zaten sizden alırız" şeklinde bir yaklaşımla bakıyorlar internet bağlantısına...

Şimdilik internete bağlanmazsanız öleceğiniz doktor raporlarıyla onaylanmamışsa, internete cepten bağlanmayın.