Selçuk İslamoğlu

Teknoloji ve hayat üzerine...

İnternetsiz "Biri"leri..

Daha hızlı ve ucuz internet belki de hepimizin hayali, ama bu hayal peşinde zor anlar da yaşanıyor

Hızlı internet derken? "Ucuz" olmasına ihtiyacı olmayan "kalbur üstü" kısımların oturduğu sitelere "Fiberoptiği ucuz" veren Tellcom mu, yoksa Şahin'in duyurulmasından aylar geçtikten sonra ilk VDSL kullanıcısı olmasına rağmen, cebinden yüzlerce YTL vererek yine de şanslı olduğu TTnet mi?

Hayır...

Biri”, bir Koç.net ISS’inin bir markası. ADSL2 hızlarını belki de ilk sunan firma. Lakin, bu firma yüzünden hayatım şu anda uzun bir süredir internetsiz geçmekte. Geçen ayın 26’sında bana göre uygun bir deneme fırsatı olan ve ay sonunda bitecek olan bir kampanyasını yakalamış ve 10 mbit bağlantı için kredi kartı bilgilerimi de verip başvurmuştum… Tabii ki, bana öncelikle eski hattımı kapatmam gerektiğini söylediler. TTnet’e başvurup, eski hattımı kapattım bu ayın 2’sinde ve derhal haber verdim. İşlemlerimi başlattıklarını söylediler. Özellikle mesleğimin internet üzerine olduğunu ve bu işlemlerimin hızlı yapılabilirse sevineceğimi söyledim. Asıl eğlence(!) bundan sonra başlıyormuş meğer. İyi ki “hızlı olursa sevinirim” demişim, demeseymişim ne olurmuş bilemiyorum.

Pek sevgili TTnet Telekom ikilisi, bas bas VDSL2 getirdik diye bağırırken, TTNet’in merkezi, internetin göbeği ve Avrupa yakasının en büyük santrali “Gayrettpe Santrali”ne bağlı telefon hattım, meğerse tüm bölge itibariyle 8 mbit’in üstünü desteklemiyormuş (bunu bizzat Telekom görevlilerinden duymak zaten daha bir komikti)

Hemen her gün, birer kez telefonla başvurumun durumunu merak ettim. “Hızlıca olsun” demiştim ya? Yaklaşık 1 hafta bekledikten sonra durumu merak edip tekrar aradım “Biri”lerini. Hemen hergün sabırlı olmamım iletildiği, 3 ila 7 gün içerisinde hattımın bağlanacağı bana iletildi, ta ki düne kadar. “İptal ‘başvurumun’ gerçekleştiğini” öğrenince, gerçekten başımdan aşağı kaynar su döküldü.

Hattım 10 mbit desteklemediği için iptalmiş. Ben sadece telefonda “O zaman 8 mbit olsun” demiştim. 1 hafta internetim bağlanacak diye beklerken, meğerse bir haftada ancak iptal edilmiş. Konuştuğum müşteri temsilcisi bayanla diyalog da ilginçti, özetle:

- Bakın ben 10 mbit kampanyanızdan yararlanmak için başvurdum geçen ayın 26’sında, hattım desteklesin veya desteklemesin, bu kampanyadan yararlanmak için başvurdum mu, başvurdum. 10 mbit bağlanamam belki daha yavaş bağlanırım ama yararlanmak istiyorum
- Beyefendi, veremeyiz hattınıza…
- Ne demek veremeyiz? Daha düşük bağlanırım ama önümüzdeki hafta TT hat çalışmaları benim hattımı 32 mbit destekleyecek kadar arttırırsa, 10 mbit’e geçebilecek miyim?
- Tabii ki geçebilirsiniz.
- Peki geçen ayın kampanyasıyla mı?
- … Hayır bu ayın kampanyasıyla…

Tabii ki burada onlara hak vermek gerek. 10 mbit ücreti ödeyip de, 8 mbit bağlanabildiğini öğrenenen sıradan vatandaş kandırıldığını iddia edip, firmayı zor duruma düşürebilir ama burada alan razı durumu var…

- Ben “geçen ay”, “o kampanya” koşullarıyla başvurdum, size güvenerek, sizin söyleminizle, 5 senelik hattımı iptal ettirdim, 1 haftadır bana hiçbir bilgi verilmeyip, işlemlerin devam ettiği “hergün” aradığımda söylenirken, birden hattım bağlandı bağlanacak dediğim günde, aslında ortada yapılan hiçbir şey olmadığını fark ediyorum. 1 haftadan fazla bir iş gücü kaybım var. Peki diyelim ki 10 mbit yerine 8 mbit’i kabul ettim, geçen ayın kampanyasından faydalanabilecek miyim?
- Bu ayın kampanyasından ancak… 24 ay taahhütlü olandan….
- NASIL YANİ?! Eğer o kampanyadan yararlanamayacaksam, bugün hemen eski ISS’ime geri döneyim o zaman…
- Ben bir ticket açayım… Durumunuzu bildireyim… Biz sizi arayalım bu sefer

İşte böyle garip bir durum… İstediğim hızlı internete kavuşamadığıma mı yanayım, eski hattımı iptal ettirdiğime mi yanayım, bir haftadan daha uzun süre internetsiz olduğuma mı yanayım, dakikalarca her görevliye durumu baştan anlatırken verdiğim telefon paralarına mı yanayım, bilemiyorum...

Kısacası:
1. Firmalar ufak reklam yöntemlerine başvurmadan, ne verdiklerini, ne taahhüt ettiklerini çok iyi anlatmalılar...
2. Kullanıcılar, ne istediklerini, neye ihtiyacı olduğunu çok iyi kıyaslamalılar.

Ama siz siz olun, internet servis sağlayıcı değiştirirken her şeyi sağlama aldıktan sonra bunu gerçekleştirin. Çünkü siz bir CHIP Online okuyucusu olarak, emin olabilirsiniz ki, hangi ISS olursa olsun karşınızda muhatap olacağınız kişiler sizden daha fazla internete ve sizin için önemine hakim değil…

Son olarak, Türkiye'de tekrar "ucuz" internetin, vergiyi komik rakamlarla düşürerek sağlanmayacağını, "hızlı" internetin ise, "veriyoruz" diyerek verilmediğini bir kez daha bizzat yaşayarak şahit olduk. İş dönüyor dolaşıyor, Telekom'un bize sağladığı köhne bakır kablolar ve sinyal gücü zayıf telefon hatlarımızda sınırlanıyor, ISS ne olursa olsun... Zaten bu yüzden hala VDSL test aşamasından çıkamıyor, diğer ISS'ler verebilecekleri hızları sınırlamak durumunda kalıyor.

GÜNCELLEME:

Biri ekibi tarafından arandım, hattın iptalinin sadece bir yanlış anlaşılma/birimler arası iletişim kopukluğu olduğu, kampanyalarında ufak bir değişiklik olsa da, yaşamış olduğum mağduriyetten dolayı, şu andaki kampanya dahilinde bana 1 ekstra ay daha eklediklerini söylediler. "Özgür biri" kampanyasında taahhüt bulunmadığını anlattılar. Yani kısacası herşey tatlıya bağlandı. En azından şimdilik. Hattım açılınca bunu güncelleyeceğim. Bundan sonraki blog yazımda, umarım (Telekomun desteklediği ve Biri ISS'nin) 8 mbit ADSL2'si hakkında bir inceleme olarak eklemek isterim.