Selçuk İslamoğlu

Teknoloji ve hayat üzerine...

Windows 7 XP Mode derde derman mı?

Bu yeni özelliği gerçekten kullanmak ihtiyaç mı yoksa dert aslında kafaların içinde mi?

Son haftalarda belki de en çok konuşulan konu Windows 7 ve doğal olarak getirdiği bir çok diğer özelliğin yanında belki de adından en çok söz ettiren Windows XP Mode eklentisi.

Bilmeyenler için kısa bir açıklama yapalım: XP Mode eklentisi, sadece Windows 7 Ultimate ve Windows 7 Enterprise sahiplerine tanınacak ücretsiz bir sanal makine. Sanal makine diyorum, Virtual PC uygulamasının gerçek işletim sistemiyle daha haşır neşir olan fakat normal Virtual PC'den farkı "Tüm kullanıcılar" başlat menüsüne eklenen programları, zahmetsizce Virtual PC ekranı olmadan çalıştıracağınız yeni bir uygulama.

Microsoft bununla gerçekten sistemlerini yenilemek isteyen fakat kullandığı uygulamaların uyumsuzluğu veya pahalılığı nedeniyle, geçemeyen İŞLETMELERİN dertlerine biraz derman olmak için planlamış.

Sonuçta uyumluluk sorunun kökünden hallediyor.  XP'de çalışabilecek her program Windows 7'de bir nevi "emulator ile çalıştırılacak.

Ama neden bu kadar karamsarım?

Bu hafta içinde Windows 7 RC ve XP Mode özelliğini deneme şansını yakaladım. Zaten Windows Vista 'ya aşina biri olarak, ilk izlenimim aslında Windows Vista'nın reklam kelimesi oldu: Wow!, Windows 7 başlı başına Microsoft ürünleri içerisinde kendi deyimleriyle en kullanıcı dostu sistemlerden biri olmuş durumda şimdiden. Performansı göz alıcı, RC sürümlerinde olabilecek 1-2 hata dışında, şimdiden çok kararlı (stabil) durumda. Ama belki de kimilerini en çok heyecanlandıran yenilik XP Mode değecek mi…

1. Virtual PC yaklaşık 1 GB yer gerektiriyor, Sanal XP'ye yüklediğiniz uygulamalarla, bu boyut artıyor.

2. Virtual PC'yi kullanmak için en az 2 GB RAM gerekiyor. Çünkü varolan bir işletim sistemi üzerinde bir başka işletim sistemi daha açılıyor ve en az 256 mb RAM de ona ayrılıyor. Vista'ya geçmemekte direnen kitlenin en büyük derdi de bu değil miydi?

3. Virtual PC, MED-V (HyperV) teknolojisini kullanıyor. Yani bu özelliğin kullanılabileceği bilgisayarların "Sanallaştırma" teknolojisini desteklemesi gerekiyor. Eh, sanallaştırmayı destekleyen teknoloji çok eski olmadığı için bu özellikli bilgisayar sahipleri zaten Windows Vista'yı bile en yüksek performansla çalıştırabilir.

4. Tüm bunların yanında belki de en önemlisi, XP Mode'da çalışacak uygulamalar en az XP kadar güvensiz. Yani her XPM makinadaki Antivirüs ve Firewallar yetmiyor, ayrıca sanal makinanıza da XP için Antivirüs ve Firewall kurmak zorundasınız. Daha önemlisi eğer bu güvenlik önlemlerini almazsanız, asıl makinanızı da tehlikeye atıyorsunuz.

Şimdi tüm bunların XP'ye olan sanal aşkı bıraktığınızda "Tamamen Duygusal(!)"  işletmeler için maliyeti çok çok büyük. Yani hem donanım yenilenmesi, hem de bakım hizmetlerinin iki katına çıkması acaba yazılımınızı güncellemekten daha pahalıya gelmez mi?

Durumu kullanıcılar yönünden ele alalım:

Ev kullanıcıları ve profesyonel kullanıcılar: XP Mode'a hiç mi hiç ihtiyacınız yok. Zaten Windows Vista'da çalışan her şey, Windows 7'de çalışmakta. Artık ev kullanıcıların hiçbir programı uyumsuz değil, eh artık bırakın siz de milattan önce kalmış programlarınızı ve aynı programların uyumlu sürümlerini indirin, yoksa yoksa en az 2 tane daha alternatifi de vardır onların, hadi çok zor değil… Yani XP Mode kurmak ve uygulama çalıştırmak, makinanızı  iki katı kasacak. O zaman "Windows 7 bilgisayarımı kasıyor" mu diyecek misiniz? Yani kısaca ihtiyacınız olan en fazla uyumluluk modu "Sağ tık, Uyumluluk" ;)

Web tasarımcılarını duyar gibi oluyorum "ama IE6, IE7'de test etmek istiyorum" dediklerini.  Bunun için IETester gibi Windows 7'nizde her türlü IE'yi çalıştıracak bir program mevcut zaten.  

Uygulama yazanlar:  Eh artık MS-DOS'u yani 16-bit'i bırakma zamanınız geldi. 16-bit öldüğünde doğanlar şimdi askerlik çağındalar, çoluk çocuğa karıştılar. Çağa ayak uydurma vakti…

İşyeri sahipleri / BT çalışanları Yukarıda zaten XP mode'un dezavantajlarını verdim. XP Mode Microsoft tarafından "ama ama biz yeni program kullanamıyoruz" diyen firmalar için bir uygulama. "Biz donanım değiştirmek istemiyoruz" diyenler için değil.  Zaten çoğunluğu XP olan firmanızın güvenlik masrafları zaten hat safhada, şimdi hesap kitap vakti sizin için. Güvenlik masraflarınızı azaltırken ve iş verimini Windows 7 ile arttırmak bir yanda, diğer yanda ise hem Windows 7 bakımı hem de XP bakımını ayrı ayrı ve her makine için iki kere kontrol etmek mi daha ucuza gelecek, yoksa uyumsuz uygulamaları uzunca bir gelecek için güncelleştirmek mi?

Uzun sözün kısası:  XP Mode Microsoft tarafından sadece ama sadece son çözüm olarak sunulmuş. Microsoft Virtual PC'yi her eski programı çalıştırmak için kullanın diye önermiyor. Windows XP desteğinin de bittiğini düşünürseniz, ancak çok çaresizseniz bu özellik imdadınıza koşacak, fakat güvenlik ve donanım gereksinimi gibi handikaplarıyla…