Selçuk İslamoğlu

Teknoloji ve hayat üzerine...

Dizimin üstü mü, Masamın üstü mü ? (Bölüm 1)

Uzun süreli bilgisayar kullanımında tercihler nasıl olmalı? Sağlık önemi birinci sırada yer alıyor...

Belden altı sandalye biri olarak günde 10 saatten fazla bilgisayar başındayım.  Bu kadar saat bilgisayar karşısında bulunan birinin önceliğinin sağlık olduğunu belirtmeme gerek yok. TV’deki çakma doktorlarımız ve alternatif tıpçılarımız kablosuz ağların peşine takılsın dursun, onlardan çok daha önemli ve uzun süreli bilgisayar kullananların çok daha dikkat etmeleri gereken ergenomi nedense netbook ve notebook satışlarının artmasıyla pek bir unutulmuş görünüyor…

Bu yazıyla biraz olsun diğer açılardan bakmamız gerektiğini de vurgulayacağım…
 
BİLGİSAYAR SEÇİMİ

Tabii ki eğer sürekli hareket halindeyseniz bir notebook size gereklidir ama sadece evinizdeyseniz ve yeriniz de varsa masaüstü bilgisayarı tercih etmenizi öneririm.  Bunun değişik sebepleri var.

1. Dizüstü bilgisayarlar oldukça sıkışık aletlerdir. Sıkışıkla kastım bir çok parçayı küçük bir alana doldurma zorunluluğu. Bu da ısınma getirir. Aşırı ısınma, uzun süreli kullanımlarda sürekli sizi rahatsız edecektir.

2. Görme rahatsızlıklarının başlangıcıdır. Hele ki, küçük ekranlarda yüksek çözünürlükleri kullanıyorsanız. “Full HD” 15” laptop gözlerinizin bir numaralı düşmanı olacaktır. Göz hassasiyeti, göz titremesi vb. hastalıklar sizi bekliyor.

3. Evlerde dizüstü kullanan bir çok kişinin bunun için özel bir masa, rahat bir sandalye kullanmadıklarını gözledim. Genelde servis sehpaları üzerinde veya oturma odasında, sırtını eğerek  bükere omurga rahatsızlıklarının başlangıcı için davet beklemektir bu.

4. Performans konusu da var. Dizüstü adı üstünde “mobilite” için gereklidir. Bu yüzde işlevsellik, performansın önündedir. Yani hemen internete erişeyim, iki dakika işimi görsün, çıkayım diye düşünüyorsanız, size oldukça yeterlidir ama uzun kullanımlar için çok daha ucuz bir masaüstünün performansına ve rahatlığına ulaşamayacaktır. Bunun için eğer ekstra docking station, soğutma vb. aparatlarınız yoksa ve sırf ev içinde kullanacaksanız masaüstü her zaman öncelikli tercih olmalı.

5. LCD veya LED monitörler tercihiniz olmalı. Eğer masaüstü kullanacaksanız, mümkün olduğunca 20 inç veya üzeri bir tercih gözlerinizi rahatlatacaktır.
 
 
MOBİLYA SEÇİMİ
Hazır mağazalardan “Bilgisayar Masası” diye size kakalanmaya çalışan mobilyaları unutun. Çünkü bu mobilyaları bilgisayarı sadece kutu sanan marangozlar hazırlıyor. Sadece klavye koymaya bir çekme bölümü, fareyi oynatmak için bileğinizi masanın üst bölgesine götürme zorunluluğu, bilgisayara hava akımı sağlamayacak dar bir kasa bölümü, bileklerinizi kesecek düz kesim bir ön bölüm… Direk unutun…

1. Bilgisayarınızın yanmaması için hava almaya ihtiyacı vardır. Bilgisayarın mobilya içinde durmasındansa, yerde durması yeğdir.

2.  Bilgisayar için Bilgisayar Masası diye tabir edilen ucubelerden almayın. Bizzati düz bir masa sizin işinizi fazlasıyla görecektir. Boyunuza göre fazla alçak olmayan veya fazla da yüksek olmayan,  oturduğunuzda bileklerinizi kesmeyecek ve çok da yukarda tutmayacak bir düz masa sizin için ideal olabilir. Mümkünse MDF kaplama bir üstü ve size yakın bölümü 5-6 santimlik yaklaşık 15-30 derece eğimi olan ve yuvarlatılmış kenarlı bir masa bilek sağlığınızı koruyacaktır.

3. Masanızı alırken dikkat edeceğiniz bir diğer nokta da, mümkünse “sözde printer için” olan ve bacaklarınızın hareketini engelleyebilecek orta bölüm olmaması. O yüzden düz masa yine makul bir tercih olacak. Hafifçe geriye yaslandığınızda ayaklarınızı uzatamamanız bir rahatsızlık unsuru olacaktır.

4. Sandalye seçimi bir diğer husus: Bileklerinizi, dirseklerinizden destekleyecek sandalye tercih edin. Yani kenarları olsun, bar sandalyesi size uymaz.

5. Deri her ne kadar şık görünse de, özellikle yaz aylarında sizi pişirecektir. Deri sandalye tercih etmeyin.

6. Seçme şansınız varsa, özellikle sırt bölgenize oturan fakat omzunuzu aşmayacak sandalyeler ufak gerinmelerinizde omuzlarınızı rahatlatabilirler. Bir diğer tercih ise, sırt bölümünün şeffafa yakın, hava alabilecek sandalyelerdir ki, yaz için bunlardan daha rahatı şamda kayısıdır.

Bilgisayar sağlığı üzerine yazımın ilk bölümü şimdilik bu kadar. Devam edeceğiz…