Selçuk İslamoğlu

Teknoloji ve hayat üzerine...

Yazıtiplerimiz sessiz sedasız değişti...

Webmasterlara duyurulur: Arial, Tahoma ve Verdana fontlarımız çaktırmadan değiştirildi.

Microsoft'un son güncellemesi ile Tahoma, Arial ve Verdana gibi webde en sık kulllanılan fontlar artık gözümüze daha değişik geliyor. Tabi bu değişikliği farkedebilmek için IE9 veya Firefox 4 üzeri ekran kartlarını dahili olarak kullanan tarayıcılar ve Windows Vista, Windows 7 ve Windows Server 2008 işletim sistemleri kullanmak gerekiyor...

Bildiğiniz üzere, IE9 ile DirectX üzerinden ekran kartının gücünü de kullanabilen bir dönem başladı. Firefox 4 ile devam etti. Ama oldukça sık kullanılan yazıtiplerinin bazıları (Tahoma, Verdana ve Arial) küçük font boyutlarında (8-10pt arası) ClearType kullanımında keskin olmayan hatta bulanık gözükebiliyordu.

Arial'ın c'si biraz daha genişlemiş, i ve j'nin noktaları biraz daha kalınlaşmış,  Verdana'nın 5'i biraz değişmiş, 10 pt Arial'ın 0'ı biraz daha incelmiş, ve Verdana'nın 9 noktalık biraz daha genişlemiş olduğunu ilk bakıştan söyleyebiliriz.

Eric Law'ın blogunda bir test de bulunuyor. http://www.debugtheweb.com/test/ClearType/ adresinden fontların öncesi ve sonrası hakkında detaylı bir test de bulabilirsiniz.