Selçuk İslamoğlu

Teknoloji ve hayat üzerine...

Samsung vs Apple: İşler tersine mi dönecek?

Apple'ın dikdörtgen dokunmatik ekranın patenti karşısında Samsung'un güçlü atağı: 3G


Hollanda mahkemesi Apple'ın davasını sadece "Galeri" uygulamasıyla kısıtlasa da, Almanya mahkemesi tüm Samsung Tabletlerin Almanya'ya girişini yasakladı. Her ne kadar üzerinde oynanmış delillere dayansa da mahkeme bunu ufak tefek hata saydı ve sonuçta mahkeme kararını verdi.

Samsung'un şimdi karşı davalara hazırlanıyor. İlk mahkeme tekrar Hollanda'da olacak.

Mahkeme konusu: 3G Patentleri.

Davalık cihazlar şunlar: Apple iPhone 3G, iPhone 4, iPhone 1 and iPhone 2 ve 3G teknolojisini kullanan iPad cihazlar ve tabii ki gelecektekiler için de... 3G Patentleri çok ciddi. Bu "telefon" veya "data" bağlantısını ABD dışında hiç bir ülkede kullanamamak demek.

Şimdi Dava konusu patentlere bir göz atalım:

Avrupa Patenti (EP) 1114528 "Demultiplexer ve multiplexer kontrol eden ve veri oranlarını sabitleyen mobil iletişim sistemi. Mobil cihazı başka diğer mobil cihazlara veya baz istasyonları ile iletişimini sağlayan veri sistemi"  

EP 1478136: Mobil aygıtla baz istasyonu arasındaki bağlantıyı düzenleyen ve sinyal azaldığında veya arttığında, veri hızını ayarlayan ve arttıran mobil iletişim teknolojisi.  

EP 1097516: 3G cihazın veri sinyali.

EP 1188269 TFCI (Transport Format Combination Indicator) sahası, verinin veri aktarım oranını alıcının mobil veya tablet cihazına aktaran teknoloji  

Samsung bu davaları ayrıca ABD, İngiltere, Almanya, Fransa, Japonya ve Güney Kore'de de açıyor.   Samsung'un bu patentleri neredeyse standart vazgeçilmez patentler arasında ve ETSI gibi organizasyonlar tarafında 3G ve UMTS standartları arasında kabul ediliyor ve bir çok firma bu patentlerin kullanım hakkına sahip, Apple hariç...

Tabii ki Samsung, Apple'la masaya oturabilir. Çünkü tekelciliğe ve ayrımcılığa bu konularda izin yok. Apple'ın açtığı davaları geri çekmesi şartı ortaya konulacaktır. Ama bu hem iPhone'ların bir süreliğine satış yasağına, hem de iPhone 5'in gecikmesine engel olabilme ihtimali çok yüksek.

Davaların bir de komik basın yüzü var: Apple'ın jenerik ve komik patentlerle Samsung'un tabletlerini yasaklatmasını gayet sıradan ve doğal karşılanması gereken şeyler olarak veren, Apple ürünleri hariç teknoloji körü bazı ünlü basın kuruluşları ve yazarları, gerek yurtiçi gerek yurtdışı, bu davalar nedeniyle nedense iPhone 5'in gecikme veya başarı ihtimali nedeniyle pek bir endişeli. Samsung'a saldırmaya başladılar bile...

Yepyeni bir dönem başlıyor: Windows 8

Windows 8 görücüye çıktı ama geliştiriciler ve kullanıcılar için yeni bir çağa girildiği kesin

Bugün Microsoft'un //Build/ isimli programcı ve uygulama geliştiricilere yönelik konferansı, Windows 8'in ilk defa görücüye çıktığı yerdi.

Windows 95'ten beri alışageldiğimiz Windows serisi DOS ila Windows 95 arası geçişten sonraki en büyük değişikliğini yaşayacak gibi görünüyor. Tam anlamıyla bu bilişim için yeni bir çağ olacak.

Konferans belirli bölümleri itibariyle şu noktalara temas ediyordu, ana hatlarıyla geçmek gerekirse:

1. Windows 8, her işlemcide çalışabiliyor. x86 / x64 / ARM gibi. Uygulamalar bir kez yapıldıktan sonra her işlemcide aynı şekilde çalışıyor. Yani masaüstü / mobil uygulaması gibi fark yok.


2. Masaüstü eski klasikliğini isteyenler için bazı noktalarda korusa da, artık MetroUI arabirimi ile tüm bilgisayar yönetiliyor.

3. Uygulamaları istediğin şekilde yazabiliyorsun, ister C, C++, ister C#, VB, ister bildiğin Javascript, HTML, XAML yaz. Hepsi aynı şekilde çalışıyor.


4. Windows 8 için gerekli çözünürlük 16:9 veya 16:10, en az 1366 pixel çözünürlükte olacak


5. İleri düzey sistemlerde, UEFI'siz, hibernationsız, sıfırdan açılış 4 saniyenin altında. Netbooklarda 10-15 saniye kadar. 1 GB Ram'li Atom işlemcili Notebook'un RAM harcaması Windows 7'de 400 MB civarı iken, Window 8'de 200 MB kadar.

6. Dokunmatik üzerine çok çalışıldığı kesin. Cihazların %50'sinden fazla Samsung'tu. Özellikle monitörler, diğer yandan HP'nin (bunlar PC'yi bırakmamış mıydı?) ve Asus'un tabletleri göze çarpıyor. Samsung tabletleri de unutmamalı...


7. Uygulamaların birbiriyle iletişimi çok güzel düşünülmüş. Normal Win32 uygulamaları da marketten bulunabiliyor. Windows 7'de çalışan her uygulama Windows 8'de çalışacak (yani uyumluluk problemi olmayacak) Daha güzeli otomatik olarak markete gönderilebiliyor vs. Herkes uygulama gönderebiliyor ve imzalama işlemci gerçekleştirilebiliyor. Tabi güvenlik için özel testlerden sonra. 

8. Cihazların güç tüketimi özellikle çok düşürülmüş. Windows çalıştıran sistemlerin yaklaşık 2 katı daha uzun pil süresi demek bu.


9. IE9 (ve gelecekteki IE10) üzerine kurulu ve tüm donanım desteği sunulabiliyor. Düşük donanımlı cihazlarda bile kaydırma oldukça başarılı ve takılma hissedilmiyor.


10. MetroUI ile dilendiğinde cihazlar arası otomatik senkron ve bulut sistemlerin gücünden faydalanıyor. Multitasking iOS ve Android'in göstermelik multitask'ı yanında Windows'unkini mobil aygıtlara getiriyor.

Sonuç: Telefon olmasa da, Tablet piyasasında iOS ve Android'i zor günler bekliyor gibi. Düşük güç tüketimi ve HTML/Javascript/CSS bilen her kişinin uygulama yazabileceği bir platform konusu da diğer marketleri zorlayacak. Eğer hiç bir kökten çözüm getirilmezse, Windows 8'in çıktığı ilk yılda hem iOS'un hem de Android'in tablet kullanım oranları tek haneli rakama inebilir. Yani masaüstü hakimiyeti gibi mobil hakimiyeti de Microsoft'un eline geçebilir demek çok hayalperestlik olmaz.

Arabirime alışmak oldukça kolay, hele ki zaten akıllı telefonunuz varsa hiç problem değil. Ama alışamayanlar için klasik arabirimi olduğunu da söyleyelim.

NOT: Windows 8 hakkında herşey gibi bir şey söylemek için henüz çok erken, bu sadece geliştiriciler için verilen bir konferanstı. Bu sadece başlangıç şimdilik.